Aplicația de salarizare pentru profesorii și angajații din Învățământ a fost actualizată, potrivit unui document ajuns în școli. În document se arată că planificarea concediilor de odihnă pentru personalul didactic rămâne deschisă în primele 2 luni ale anului școlar. Directorii cu vechimea în muncă între 5 și 15 ani au concediul de odihnă de 25 de zile lucrătoare, cu o zi în plus față de anul trecut, conform noului contract de muncă.
- Amintim că noul contract colectiv de muncă la nivel de sector – Învățământ Preuniversitar (CCMUNSCIP) 2025 a intrat în vigoare miercuri, 9 iulie 2025.
- Elevii și copiii de grădiniță au început anul școlar 2025-2026 pe 8 septembrie, potrivit structurii anului școlar, aprobată prin ordinul nr. 3.463 din 4 martie 2025. Cursurile se vor încheia pe 19 iunie 2026 și vor fi în total 36 de săptămâni de școală.
În documentul ajuns în școli este precizat că a fost actualizat numărul de zile pentru concediul de odihnă al directorilor, conform art. 28 alin (2) din CCMUNSNCIP/09.07.2025. Concret, din acest an școlar, directorii cu vechimea de muncă între 5 și 15 ani au 25 de zile de concediu. Este vorba despre zile lucrătoare. Contractul colectiv din 2023 prevedea 24 de zile de concediu.
„Modificările aduse la versiunea 2.46 constau în:
- Definirea numărului de zile cursuri și a zilelor de vacanță în Planificare CO, pentru personalul didactic, conform OMEC nr. 3463/2025 – Structura anului școlar 2025-2026
Reamintim!
– Planificarea concediilor de odihnă pentru personalul didactic rămâne deschisă în primele 2 luni ale anului școlar.
– Se va apasa Modifică/Actualizare în zona de Evidență CO pentru întreg personalul didactic în vederea preluării eventualelor zile de concediu de odihnă restante la finalul anului școlar precedent.
- Actualizare ”Număr de zile CO cf. contract” pentru personalul cu funcție de conducere, categoria de personal didactic de conducere, îndrumare și control, pentru intervalul de vechime în muncă 5- 15 ani, conform art 28 alin (2) din CCMUNSNCIP/09.07.2025”, se arată în documentul ajuns în școli.
Despre concediul profesorilor
Potrivit Legii învățământului preuniversitar nr. 198/2023, profesorii beneficiază de concediu de odihnă, anual, cu plată, în perioada vacanțelor școlare, cu o durată de 62 de zile lucrătoare.
Regulile pentru acordarea concediului de odihnă pentru personalul din învățământul de stat, care se aplică de pe 1 septembrie 2025, au fost stabilite prin ordinul de ministru 7.930/2024, publicat în Monitorul Oficial (MO) înainte de Anul Nou. Cu toate acestea, câteva articole au intrat în vigoare de la data publicării ordinului în Monitorul Oficial.
Concediul pentru directorii de școli și grădinițe este stabilit în contractul colectiv de muncă. Un director cu peste 15 ani vechime are un concediu de odihnă de 28 de zile lucrătoare, la care se adaugă și un concediu suplimentar între 3 și 7 zile, conform sursei citate anterior.
Art. 28 – (1) Dreptul la concediu de odihnă este garantat de lege şi se acordă inclusiv pentru activitatea desfăşurată de salariatii încadraţi cu contract individual de muncă, în regim de cumul.
(2) Pentru personalul didactic de conducere, de îndrumare și control din inspectoratele școlare, pentru personalul de conducere din unitățile de învățământ și unități de educație extrașcolare, inclusiv casele corpului didactic și centrele de resurse și asistență educațională, pentru personalul didactic auxiliar și personalul administrativ, concediul de odihnă se acordă în funcție de vechimea în muncă, astfel:
– până la 5 ani vechime — 21 de zile lucrătoare;
– între 5 și 15 ani vechime — 25 de zile lucrătoare;
– peste 15 ani vechime — 28 de zile lucrătoare.
(3) Perioada de efectuare a concediului de odihnă pentru fiecare angajat se stabileşte de către consiliul de administrație al unității/instituției prevăzute în Anexa nr.3, împreună cu reprezentantul organizației sindicale afiliate la una dintre federațiile sindicale semnatare ale prezentului contract colectiv de muncă, al cărei membru este angajatul, în funcţie de interesul învăţământului şi al celui în cauză, în primele două luni ale anului şcolar/calendaristic. La programarea concediilor de odihnă ale angajatilor, se va asigura efectuarea propriu-zisă a zilelor de concediu de odihnă cuvenite, inclusiv pentru activitatea desfășurată în cumul. La programarea concediilor de odihnă ale angajaţilor, se va ţine seama, dacă este posibil, şi de specificul activităţii celuilalt soţ”, potrivit contractului colectiv de muncă.
Foto: © Ammentorp | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.
