Subiectele la Limba și literatura română de la Bacalaureat 2026 au fost mai ușoare decât cele de la Evaluarea Națională, iar faptul că nu au mai suferit modificări structurale de 15 ani le face previzibile, a declarat Serinella Zara, profesoară la ”Colegiul ‘Mihai Eminescu” Iași, pentru Agerpres.
Principala problemă a elevilor nu este dificultatea examenului, ci faptul că mulți aleg să memoreze comentarii literare în loc să citească și să interpreteze operele, consideră Serinella Zara.
- Calendarul examenului de BAC 2026 a fost modificat, în premieră, din cauza codului roșu de caniculă. Toți absolvenții de liceu vor susține examenul la matematică sau istorie miercuri, 1 iulie
- Prima probă scrisă a Bacalaureatului 2026 s- a desfășurat sub incidența unei avertizări cod roșu de caniculă emisă de Administrația Națională de Meteorologie.
„Subiectele, ca structură, se știu pentru că nu sunt schimbate de vreo 15 ani. Structura în sine nu pune probleme. Nu sunt surprize. Mi se pare mult, mult mai ușor la Bacalaureat în comparație cu Evaluarea Națională. Gradul de dificultate a fost de 7-8′, a declarat, pentru Agerpres, Serinella Zara.
Adevărata presiune pentru elevii care au terminat liceul este faptul că la subiectul al treilea mulți aleg să memoreze comentariile literare, în loc să citească și să interpreteze operele.
‘Dacă este proză sau dramaturgie, elevii nu citesc. Ei sunt obișnuiți să învețe pe derost niște comentarii. De aici pleacă și stresul pe care îl au la Română. Bănuiesc că le este ușor să învețe un comentariu, ceea ce nu ar trebui să se întâmple. Adică, o operă literară trebuie citită, interpretată, astfel de opere literare se fac de-a lungul celor patru ani de zile, astfel încât Bacalaureatul devine chiar foarte ușor în aceste condiții. Pentru copiii care au lucrat astfel Bacalaureatul este o plăcere’, a declarat profesoara.
Unii elevi au crezut că autorul de la simulare nu mai poate apărea și la examen
‘Într-adevăr, poezia este generoasă cu tot ceea ce înseamnă emoție și starea sufletească. Am avut 90 de elevi anul acesta, pentru că am avut trei clase la Colegiul Mihai Eminescu. A fost un moment trăit la maximum pentru că li s-a dat poezie, comparativ cu nuvelă, comedie sau basmul, care au fost date anii anteriori.
Raportat la simulare, unii elevi credeau că dacă a fost la simulare nu se mai dă și la examen. E un fel de alba-neagra. Ei bine, nu. Poate să fie același subiect, așa cum aproape s-a și întâmplat acum‘, a explicat Serinella Zara.
Exercițiul care le-a pus probleme multor candidați la Subiectul I la Bacalaureat 2026
‘Subiectul 1 a pus o mică problemă pentru mulți elevi. Nu știu în ce măsură s-au așteptat la asta cei care au elaborat subiectele.
De exemplu, la exercițiul doi este o întrebare referitoare la domeniul la care se referă un studiu. Domeniul nu este ‘literatură’, cum au scris cei mai mulți dintre elevi, deși răspunsul corect era ‘critică literară’, ‘istorie literară’ ‘, a precizat profesoara.
De ce pierd elevii puncte la textul argumentativ: Nu știu diferența dintre argument și exemplu
‘În rest, subiectele au fost previzibile. Text argumentativ se tot lucrează. Câtă vreme există un minimum de exercițiu de antrenament pe tot ceea ce înseamnă examen nu ar trebui să pună elevii în dificultate.
De exemplu, la argumentativ, elevii pierd puncte pentru că nu știu diferența dintre argument și exemplu. Ori un argument are patru puncte, în condițiile în care ei trec direct la exemplu considerând că e un argument. Asta vine și din modul în care le sunt explicate lucrurile astea la clasă‘, a menționat Serinella Zara, conform sursei citate.
