Elevii de clasa a VIII-a din Botoșani au susținut simularea județeană la matematică pe 17 aprilie. La problemele de geometrie în spațiu elevii au avut de rezolvat probleme cu piramidă patrulateră sau un cub. Proba la limba română a fost organizată cu o zi înainte.
- Amintim, la proba de matematică de la simularea națională Evaluarea Națională 2025 rezultatele arată o creștere de aproape 30 puncte procentuale la matematică, față de rezultatele de anul trecut, a notelor egale sau peste 5.
La primul subiect elevii de clasa a VIII-a au avut de rezolvat un exercițiu cu ordinea operațiilor.
Simulare Evaluarea Națională 2025
La varianta 1 exercițiul a fost: Rezultatul calculului (30 + 4 X 5) : 10 este egal cu:
a) 17
b) 5
c) 23
d) 32
Varianta 2: Rezultatul calculului 84 : 6 – 4 X 3 este egal cu:
a) 126
b) 30
c) 2
d) 14
Subiectul al II-lea
- Radu are 13 ani și tatăl său are 37 de ani.
(2p) a) Este posibil ca, peste 11 ani, vârsta lui Radu să fie jumătate din vârsta tatălui său? Justifică răspunsul dat. - (3p) b) Află cu câți ani în urmă vârsta tatălui era de șapte ori mai mare decât vârsta lui Radu
sau
- Maria are 14 ani și tatăl ei are 40 de ani.
a) Este posibil ca, peste 3 ani, suma dintre vârsta Mariei și vârsta tatălui ei să fie egală cu 60 de ani? Justifică răspunsul dat - b) Determină peste câți ani vârsta Mariei va fi jumătate din vârsta tatălui ei
Varianta 2 Subiecte
Despre simularea Evaluării Naționale 2025 – nivel național
Rezultatele de la simularea la Evaluarea Națională 2025 arată o creștere de aproape 30 puncte procentuale la matematică, față de rezultatele de anul trecut, a notelor egale sau peste 5.
64% dintre elevii de clasa a VIII-a care au dat simularea la Limba română au luat nota 5 sau peste 5, spre deosebire de 71,97% în cazul probei de matematică.
Aproape 72% dintre elevii de clasa a VIII-a care au participat la simularea Evaluării Naționale 2025 au luat la Matematică note mai mari sau egale cu 5, după cum arată datele Ministerului Educației. Este vorba despre 115.879 de elevi cu note mai mari sau egale cu 5. Din 2019 și până în prezent este cel mai mare procent de note peste 5 de la simularea pentru Evaluarea Națională de clasa a VIII-a.