Sindicatele din Educație vor depune joi, 25 iunie, proiectul de modificare a Legilor învățământului în Parlament / Marius Nistor: 160.000 de profesori au semnat inițiativa

Foto: Radu Tuta / AGERPRES Foto

Reprezentanții sindicatelor din învățământ vor depune joi, 25 iunie, proiectul de modificare a Legilor învățământului în Parlament, potrivit declarațiilor făcute de președintele FSE „Spiru Haret”, Marius Nistor, pentru Adevărul.ro. Liderul sindical a precizat că inițiativa legislativă fost semnată de 160.000 de cadre didactice.

„Da, ar trebui să se facă (n.r. un proiect de lege în această sesiune parlamentară), dacă există un minim respect pentru cei 160.000 de profesori care au semnat inițiativa. Le vom depune joi la Parlament”, a declarat Marius Nistor pentru sursa citată.

Proiectul prevede înlăturarea efectelor legii 141/2025, prin care a fost majorată norma didactică a profesorilor, directorilor și inspectorilor, a fost tăiată valoarea plății cu ora, a crescut numărul efectivelor de elevi la clasă și prin care a fost amânată și tăiată prima de instalare pentru titularii repartizați în mediul rural.

Ce propune proiectul de lege prin care se cere înlăturarea efectelor legii 141/2025

1. Modificarea prevederilor din Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023 privind: efectivele de elevi/preșcolari/ antepreșcolari la clasă/grupă; reducerea normei didactice de predare; tariful la plata cu ora; degrevările personalului didactic de conducere, de îndrumare și control; creșterea la 3 salarii de bază ale persoanei a cuantumului primei de instalare neimpozabilă ce se acordă, începând cu anul școlar 2026-2027, personalului didactic repartizat cu statut de cadru didactic titular în unități de învățământ aflate în zone din mediul rural, defavorizate sau izolate;

2. Modificarea Legii învățământului superior nr. 199/2023, în vederea protejării dreptului constituțional la învățătură, asigurării sunt de până la 8.000 lei, iar, în perioada 1 ianuarie 2026-31 decembrie 2026, va beneficia de vouchere de vacanță personalul din sectorul bugetar ale cărui salarii de bază lunare nete sunt de până la 6.000 lei. În schimb, pentru personalul din sistemul de învățământ acordarea voucherelor de vacanță se face prin raportare la salariul net cuvenit funcției de bază din luna acordării acestora.

Or, potrivit definiției de la art. 7 lit. a) din Legea-cadru nr. 153/2017: „salariul de bază reprezintă suma de bani la care are dreptul lunar personalul plătit din fonduri publice, corespunzător funcției, gradului/treptei profesionale, gradației, vechimii în specialitate, astfel cum este stabilită în anexele nr. I-IX” accesului echitabil la educație și sprijinirii dezvoltării sistemului universitar românesc;

3. Încetarea efectelor prevederilor din Legea nr. 141/2025, care instituie, pe o perioadă determinată, majorarea normei didactice, atât în învățământul preuniversitar, cât și în cel superior, precum și abrogarea dispozițiilor care blochează compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat, a celor privitoare la degrevarea personalului didactic, precum și a celor privind valoarea costului standard pentru fondul de burse și protecție socială în lei/lună/student;

4. Modificarea art. 1 alin. (26) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 8/2009, astfel încât, pentru personalul din sistemul de învățământ, acordarea voucherelor de vacanță să se stabilească prin raportare la salariul de bază net cuvenit pentru funcția de bază din luna anterioară acordării acestor vouchere;

5. Abrogarea art. XVIII din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 52/2025.

Exit mobile version