Aproape 16.000 de elevi din Municipiul București vor susține Evaluarea Națională de clasa a VIII-a săptămâna viitoare, potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar al Municipiului București (ISMB). Examenul va fi organizat în 214 școli din Capitală.
- Evaluarea Națională 2026 de la finalul clasei a VIII-a începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, potrivit calendarului oficial, care poate fi consultat mai jos în articol.
- GHID Evaluare Națională 2026. Reguli și acte necesare, ce ai voie să aduci în sală, cum depui contestație
„În municipiul București, Evaluarea Națională din acest an este organizată în 214 centre de examen, iar numărul total de candidați înscriși este de 15.643”, se arată în comunicatul instituției.
Redăm comunicatul Inspectoratului Școlar al Municipiului București
În municipiul București, Evaluarea Națională din acest an este organizată în 214 centre de examen, iar numărul total de candidați înscriși este de 15.643.
Fiecare probă scrisă începe la ora 9:00, iar accesul în sălile de examen este permis până cel târziu la ora 8:30. Timpul destinat elaborării lucrării este de 120 de minute, calculat de la finalizarea completării casetei de identificare și după distribuirea subiectelor.
Elevii care beneficiază de măsuri de egalizare a șanselor (deficiențe de vedere, de auz sau tulburări de neurodezvoltare) vor susține examenul conform prevederilor din Procedura privind asigurarea condițiilor de egalizare a șanselor pentru elevii cu cerințe educaționale speciale la Evaluarea Națională și examenul de Bacalaureat – sesiunea 2026, nr. 32051/27.10.2025.
Primele rezultate ale evaluării vor fi afișate în data de 1 iulie 2026, până la ora 12:00, iar rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor, vor fi afișate în data de 8 iulie 2026.
Potrivit reglementărilor în vigoare, după afișarea rezultatelor inițiale, candidatul și părinții sau reprezentanții legali ai candidatului minor pot solicita vizualizarea lucrărilor, conform procedurii stabilite de Comisia Națională de Organizare a Evaluării Naționale. În cazul elevilor minori, prezența unui părinte sau a reprezentantului legal este obligatorie.
Vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor vor avea loc pe 1 iulie 2026, în intervalul orar 14:00–18:00, și vor continua în zilele de 2 și 3 iulie, urmând ca soluționarea acestora să se realizeze în perioada 4–7 iulie 2026.
Calendar Evaluare Națională 2026
10-12 iunie 2026: Înscrierea la Evaluarea Națională12 iunie 2026: Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
- 22 iunie 2026: Limba și literatura română – probă scrisă
- 24 iunie 2026: Matematică – probă scrisă
- 26 iunie 2026: Limba și literatura maternă – probă scrisă
- 1 iulie 2026: Afișarea rezultatelor inițiale până la ora 12:00, vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor (14:00 – 18:00)
- 2-3 iulie 2026: Vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor
- 4-7 iulie 2026: Soluționarea contestațiilor
- 8 iulie 2026: Afișarea rezultatelor finale
Calendar Admitere Liceu 2026:
Între 12 mai și 12 iunie 2026 au avut loc ședinţe/acțiuni de instruire cu părinţii şi elevii pentru prezentarea procedurilor de admitere şi a planului de școlarizare. Acestea pot fi organizate atât la școală, cât și prin mijloace electronice – telefon, e-mail sau videoconferință.
- Pe 9 iulie 2026 va fi anunţată ierarhia la nivel judeţean a absolvenţilor claselor a VIII-a, în funcție de media de la Evaluarea Națională.
- Între 13 și 20 iulie 2026 se completează fișele de opțiuni pentru liceu, în format electronic, cu sprijinul diriginților și al părinților.
- Pe 22 iulie 2026 are loc prima repartizare computerizată a candidaților.
- Între 23 și 28 iulie 2026 se depun dosarele de înscriere la liceele unde elevii au fost repartizați.
A doua etapă de repartizare computerizată este programată să înceapă pe 31 iulie 2026, pentru candidații care nu au prins locuri în prima etapă sau nu și-au depus dosarele ori care sunt din serii anterioare, în vârstă de până la 18 ani.
Informații de context
Psihologul Răzvan-Gabriel Zaharia a realizat un ghid pentru elevi, profesori și părinți, în contextul în care urmează să se desfășoare examenele naționale 2026 (Evaluare Națională și Bacalaureat). Acesta a transmis că performanța la examen nu depinde doar de nivelul cunoștințelor. Ea depinde și de capacitatea elevului de a utiliza acele cunoștințe sub presiune.
Mariana Pădureanu, directorul Centrului Județean de Resurse Educaționale și Asistență Psihopedagogică (CJRAE) Dolj, a vorbit despre Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a și a spus că este necesar ca absolvenții de gimnaziu să alterneze timpul de odihnă cu cel de recapitulare.
Referitor la probele scrise, aceasta a transmis elevilor „să nu facă greșeala de a scrie foarte mult pe ciornă”, pentru că „timpul este prețios și pot intra într-o criză de timp și să nu reușească să finalizeze”.
Viviana Codreanu, profesoară de Limba engleză, a semnalat referitor la probele orale de la BAC 2026 că absolvenții de liceu „au pauze, au ticuri verbale, nu știu să ducă până la capăt o idee, pentru că nu au cultura necesară”. Declarațiile au fost făcute pentru Știrile ProTV.
„(Absolvenții de liceu – n.red) au pauze, au ticuri verbale, nu știu să ducă până la capăt o idee, pentru că nu au cultura necesară. Ei nu citesc și atunci nu sunt capabili să se exprime corect și să emită o frază coerentă pe baza unui text”, a semnalat profesoara.
Edupedu.ro a scris că aproape trei din zece copii care au început școala în urmă cu 13 ani nu se mai află pe traseul direct către Bacalaureatul din vara lui 2026. O parte dintre ei au ales însă învățământul profesional, iar alții au urmat trasee educaționale diferite sau au părăsit sistemul înainte de finalizarea liceului.
Concret, aproximativ 66.600 de copii din generația care a început școala în 2013 nu se mai regăsesc în promoția curentă de Bac 2026. Dacă sunt scăzuți cei circa 18.400 de elevi care au mers în învățământul profesional, rămân aproximativ 48.200 de elevi care nu apar nici pe traseul Bacalaureatului, nici pe ruta profesională.
Copiii care au intrat în clasa pregătitoare în septembrie 2013 au traversat sistemul de educație sub conducerea a 12 miniștri ai Educației și au fost martorii unor reforme începute și abandonate, ai pandemiei, ai schimbărilor repetate de legislație și ai amânării succesive a reformei curriculare.
Foto: Image by senivpetro on Freepik / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.
