Autoritatea Națională pentru Cercetare a stabilit, printr-o decizie publicată în Monitorul Oficial pe 25 iunie, activitățile care trebuie finalizate până la 31 august 2026 pentru îndeplinirea ultimelor ținte și jaloane asumate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
În document se introduce și obligația personalului implicat în implementarea reformelor și investițiilor pe cercetare care beneficiază de majorarea salariului de bază prevăzută la art. 17 din Legea-cadru nr. 153/2017 să completeze un raport individual de activitate. Autoritatea Națională pentru Cercetare precizează că toate țintele și jaloanele aflate în responsabilitatea instituției sunt îndeplinite în prezent într-un procent de peste 50%.
Edupedu.ro a semnalat că ambele reforme legate de cercetare incluse în calendarul măsurilor de reformă PNRR înregistrau întârzieri, conform unui document inclus pe agenda ședinței de guvern din 14 mai / Pe 15 mai, Autoritatea pentru Cercetare anunța îndeplinirea integrală a tuturor jaloanelor și țintelor pe o componentă-cheie pentru acest domeniu.
- Amintim că ministerul Educației le impune angajaților care iau salarii majorate pentru proiecte europene să își justifice lunar activitatea, cu două luni înainte de finalul PNRR.
- Prin același ordin, Ministerul Educației a aprobat lista activităților din PNRR care trebuie finalizate până pe 31 august 2026 și multe proiecte presupun participarea elevilor, deși începe vacanța de vară.
Până la 31 august 2026 trebuie finalizate ultimele activități aferente reformelor și investițiilor din Componenta C9 – Cercetare, dezvoltare și inovare, astfel încât România să își respecte angajamentele asumate prin PNRR, conform documentului.
Printre activitățile prevăzute se numără:
- finalizarea operaționalizării mecanismelor instituționale din reforma guvernanței cercetării;
- monitorizarea și raportarea implementării reformelor și investițiilor;
- validarea indicatorilor și a rezultatelor proiectelor finanțate;
- gestionarea relației cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene și cu Comisia Europeană;
- pregătirea documentației pentru cererile de plată nr. 5 și nr. 6 din PNRR;
- activitățile necesare închiderii componentei dedicate cercetării din PNRR.
Reformele includ guvernanța sistemului de cercetare, cariera cercetătorului și cooperarea dintre mediul de afaceri și cercetare și investițiile dedicate centrelor de competență, atragerii cercetătorilor din străinătate, programului destinat beneficiarilor burselor Marie Skłodowska-Curie și rețelei centrelor regionale de orientare în carieră.
Toate activitățile vor fi realizate de personalul Direcției generale de gestiune și coordonare PNRR, împreună cu personalul Autorității Naționale pentru Cercetare care are atribuții delegate în implementarea Planului Național de Redresare și Reziliență.
La finalul documentului este menționat că, raportat la cererile de plată transmise Comisiei Europene și avizate pozitiv, toate țintele și jaloanele din PNRR aflate în responsabilitatea Autorității Naționale pentru Cercetare sunt îndeplinite în prezent într-un procent de peste 50%.
LISTA activități și raport individual de activitate pentru angajații Autorității pentru Cercetare implicați în activități PNRR
Decizie pentru stabilirea activităților și subactivităților rămase de realizat din calendarul implementării reformelor, țintelor și jaloanelor, precum și a modelului raportului individual de activitate privind personalul cu responsabilități în coordonarea componentelor aferente reformelor și/sau investițiilor Autorității Naționale pentru Cercetare finanțate prin Planul național de redresare și reziliență
Foto: © Alexander Raths | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.
