Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat că 96.331 de carduri pentru prima de carieră didactică au fost deja încărcate, scrie tribunainvatamantului.ro. Separat, marți, 11 august, are loc predarea către Poșta Română a unei prime tranșe de carduri noi, care urmează să fie expediate profesorilor care nu dețin încă un astfel de card.
„Cele 96.331 de carduri pentru preuniversitari (prima tranșă) au fost încărcate”, a declarat Pîslaru pentru publicație, precizând separat că are loc predarea la poștă a primei tranșe de carduri nou emise.
Potrivit celor mai recente estimări ale Ministerului Educației, numărul total al beneficiarilor primei de carieră didactică este de 275.850, iar bugetul alocat pentru această măsură se ridică la aproximativ 413,78 milioane de lei. Cele 96.331 de carduri deja încărcate reprezintă, așadar, doar o parte din numărul total de beneficiari estimați.
Doar circa 35% dintre profesorii eligibili au primit până acum banii pe card, cu mai puțin de trei săptămâni rămase din vacanța de vară.
De ce banii ajung abia acum, deși regulile erau stabilite din primăvară
Edupedu.ro a semnalat încă din 28 mai, printr-un BREAKING, că prima de carieră didactică 2026 ar putea ajunge la profesori abia în august, deși banii trebuiau cheltuiți până pe 31 august. Motivul nu ținea de o simplă întârziere administrativă, ci de mecanismul propriu-zis prin care sunt alocați banii. Prima se acordă din fonduri europene, prin Programul Educație și Ocupare 2021-2027, iar apelul de finanțare prin care Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene alocă efectiv sumele către instituțiile de învățământ, „Susținerea în carieră a cadrelor didactice și a personalului didactic auxiliar prin finanțarea primelor de carieră didactică”, a fost lansat abia pe 27 mai 2026, cu perioadă de depunere a proiectelor între 28 mai și 31 iulie 2026.
Implementarea proiectului, deci virarea efectivă a banilor pe carduri, nu putea începe înainte de semnarea contractului de finanțare, care nu putea fi semnat înainte de închiderea apelului. Practic, dacă apelul se închidea pe 31 iulie, iar banii veneau abia după semnarea contractului, era imposibil ca fondurile să ajungă la profesori mai devreme de august, indiferent de ritmul de lucru al instituțiilor implicate ulterior.
Separat, Ministerul Educației trebuia să stabilească până pe 16 mai 2026, conform OUG nr. 39/2026, pe ce anume pot cheltui profesorii cei 525 de lei rămași din cei 1.500 de lei ai primei, după ce minimum 975 de lei sunt alocați obligatoriu cursurilor de formare. Procedura completă de utilizare a banilor, inclusiv lista cheltuielilor eligibile și obligația de a încărca certificatul de absolvire a cursului în aplicația Serviciului de Telecomunicații Speciale, a fost publicată în Monitorul Oficial abia pe 28 iulie.
Din cauza acestui calendar, sindicatele din educație au solicitat, la jumătatea lunii iunie, aprobarea de urgență a regulilor de cheltuire a banilor, arătând, în adrese trimise miniștrilor Mihai Dimian și Dragoș Pîslaru, că trecuseră deja 40 de zile de la termenul legal, iar profesorii nu știau ce cheltuieli sunt eligibile.
Termenul de cheltuire, prelungit până în 2027
Pentru că banii nu ajunseseră la profesori nici la începutul lunii iulie, ministrul Educației, Mihai Dimian, anunța pe 10 iulie depunerea unui amendament parlamentar pentru prelungirea termenului de utilizare, motivat explicit prin faptul că, altfel, cadrele didactice nu ar mai fi avut timp fizic să cheltuiască suma pe cursuri până la 31 august. Legea care permite folosirea banilor până la finalul următorului an școlar a fost adoptată de Camera Deputaților, for decizional, și publicată în Monitorul Oficial pe 5 august 2026.
Potrivit legii adoptate, cardurile trebuie alimentate până cel târziu pe 31 august 2026 pentru personalul din învățământul preuniversitar și până pe 30 septembrie 2026 pentru cel universitar, dar banii pot fi folosiți efectiv până la 31 august 2027, respectiv 30 septembrie 2027, cu condiția ca beneficiarul să rămână în sistemul de învățământ. Dacă un profesor iese din sistem înainte de anul școlar 2026-2027, sumele rămase neutilizate se retrag automat, verificarea făcându-se prin aplicațiile STS și REGES-ONLINE.
Ce este prima de carieră didactică
Prima de carieră didactică are o valoare nominală de 1.500 de lei net și este acordată cadrelor didactice și personalului didactic auxiliar din învățământul de stat. Cel puțin 65% din sumă, adică minimum 975 de lei, trebuie folosiți pentru cursuri de pregătire profesională acreditate sau avizate de Ministerul Educației și Cercetării. Restul, până la 525 de lei, poate fi cheltuit pe cărți de specialitate, inclusiv titluri în limbi străine, pe abonamente la platforme educaționale, software, materiale didactice și abonamente la platforme de inteligență artificială, precum și pe bilete la muzee și teatru sau alte cheltuieli legate direct de actul educațional.
Cardurile sunt distribuite prin Poșta Română, la adresa unităților și instituțiilor de învățământ, iar profesorii trebuie să și le activeze înainte de a le putea folosi.
Categorii noi de beneficiari
Anul acesta, prima de carieră didactică se extinde și către personalul din creșele cu personalitate juridică nearondate unei școli, colegiile naționale militare, unitățile de învățământ din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională, precum și către unitățile de învățământ subordonate Ministerului Justiției.
