Reprezentanții celor trei mari federații sindicale din educație, Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”, au fost luni, 11 august, la Guvern pentru a prezenta impactul măsurilor recente din domeniu. Premierul Ilie Bolojan le-a spus acestopra, potrivit unui comunicat de presă dat de Guvern, că în privința creșterii normei didactice, aceasta este în media europeană și că „Va fi mai multă muncă pentru aceeași bani (sic!). Aceasta este realitatea”. Nu există, în comunicatul de la Palatul Victoria, nicio propunere sau poziție a sindicatelor.
Din fotografiile publicate de Guvern, echipele Guvernului și ale sindicatelor au stat la masă pe poziții adverse. Prim-ministrul Ilie Bolojan a fost însoțit de ministrul Educației și Cercetării Daniel David și de secretarii de stat din Ministerul Educației și Cercetării, Sorin Ion și Gigel Paraschiv.

Bolojan le-a spus sindicaliștilor că „Măsurile luate de Guvern sunt fundamentate pe posibilitățile pe care le are în prezent bugetul României și pe realitățile din sistemul educației”.

Este prima întâlnire a premierului cu sindicatele din Educație după intrarea în vigoare a Legii Bolojan, 141/2025 și după ce sindicatele au declanșat protestele din fața Ministerului Educației.
Ministrul Daniel David a declarat recent că „atât pot eu să fac în acest moment”, referindu-se la faptul că va transmite solicitările sindicatelor către premier.
După întâlnire, reacțiile sindicatelor au fost diametral opuse de ale premierului. Liderul sindical Simion Hăncescu a declarat că: Protestele vor continua și vor lua amploare după ce începe școala. I-am cerut premierului să mai facă o analiză cu mai mare atenție, a mai spus acesta.
Marius Nistor, liderul sindicatelor FSE a caracterizat întâlnirea cu premierul în felul următor: „am avut senzația că avem o întâlnire în care ne facem că ascultăm, dar nu auzim nimic. Răspunsul e invariabil același: nu-și permite țara. Dacă țara nu-și permite un popor educat, să facem pușcării”, a declarat acesta.
Redăm comunicatul Guvernului:
„Prim-ministrul Ilie Bolojan și ministrul Educației și Cercetării Daniel David au avut astăzi, la Palatul Victoria, o întâlnire de lucru cu reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Federației Sindicatelor din Educație ”Spiru Haret” și Federației Naționale Sindicale ”Alma Mater”.
În cadrul consultărilor au fost analizate modul de implementare și efectele aplicării recentelor măsuri care au impact asupra sectorului educației, respectiv: creșterea normei didactice de predare cu două ore pe săptămână, creșterea efectivelor de elevi la clasă, modificarea tarifului pentru plata cu ora, finanțarea sistemului de învățământ.
”Este important să avem o discuție corectă, în care fiecare să ne susținem punctul de vedere. Măsurile luate de Guvern sunt fundamentate pe posibilitățile pe care le are în prezent bugetul României și pe realitățile din sistemul educației”, a afirmat premierul Ilie Bolojan la întâlnirea cu reprezentanții federațiilor sindicale din educație.
De asemenea, prim-ministrul a subliniat că majorarea normei didactice cu două ore săptămânal, respectiv de la 18 la 20 de ore pe săptămână, plasează România în media europeană din acest punct de vedere. ”Va fi mai multă muncă pentru aceeași bani (sic!). Aceasta este realitatea. Suntem însă deschiși să facem simplificări în sistemul de învățământ pentru ca timpul și energia cadrelor didactice să se concentreze asupra actului educațional”, a menționat prim-ministrul Ilie Bolojan.
Șeful Executivului a solicitat Ministerului Educației și Cercetării să facă analize cu privire la punerea în aplicare a noilor reglementări și, acolo unde apar probleme, să propună soluții punctuale pentru remedierea acestora.
La întâlnirea de lucru de la Palatul Victoria, împreună cu prim-ministrul Ilie Bolojan și cu ministrul Daniel David au mai participat, din partea Guvernului, secretarii de stat din Ministerul Educației și Cercetării, Sorin Ion și Gigel Paraschiv”.

22 comments
Dacă atât vă duce capul și pe tine Bolo și pe David dați-vă demisia! Nu o să plângă nimeni!
Dl. Bolojan, cu tot respectul, numărul școlilor s-a redus, numărul claselor s-a redus, corpul profesoral și administrativ s-a redus. Pe lângă toate acestea, populația școlară este ea însăși în scădere (în acest prim sfert de secol, numărul elevilor a scăzut cu cel puțin 25%), deci sistemul este oricum în restrângere naturală.
Întrebarea la care dorim răspuns este cum se justifică creșterea posturilor de inspector general adjunct la trei per județ în ultimul cincinal? În vremuri când numărul de elevi era mai mare cu peste un milion, inspectoratele funcționau foarte bine cu un general și un adjunct. Acum sunt doi adjuncți în plus, probabil în fiecare județ. Legea 141 spune că „pot” fi degrevați cu pâna la 50% din activitatea didactică. Dacă legiuitorul este mulțumit cu jumătate din trei inspectori, atunci de ce nu trimitem unul cu totul la catedră? Și poate chiar și jumătatea rămasă, haideți să fim serioși.
De asemenea, vă reamintim că am votat prin referendum reducerea structurii parlamentare. A doua întrebare este ce economie bugetară ar oferi reducerea definitivă a 150 de posturi parlamentare (senat + camera deputaților) cu toată administrația aferentă și cu toate beneficiile acelea pe care noi nu le vom afla niciodată dar le simțim? Ca simpli cetățeni, buni contribuabili, cărora li se cere să lucreze mai mult pe bani mai puțin, dorim să știm câte ne costă un senator și cât ne costă un deputat (de la salariu, la birou său administrativ, apartament în București, mașină de serviciu, hrană orice beneficiu are, un pahar de apă gratis dacă primește este dreptul nostru să știm).
A treia întrebare și ultima, este de ce ați ales această ordine a pachetelor fiscale și nu ne dați un exemplu de sus în jos?
Asteptam ziua in care o sa se vorbeasca despre lipsa de profesionalism si despre preocuparea pentru politica a multor profesori. De ce nu face cineva o statistica legata de absolventii de particulare din invatamant? Sunt pline scolile de absolventi de Teologie (si nu numai) de pe la vreo cateva particulare(universitati sa le zicem): Valahia, Pitesti, Cantemir, Hyperion. Apetitul dascalilor pentru politica e un fapt binecunoscut. Gem consiliile locale de ei! Asadar, educatie nu prea presteaza, dar au pretentii. Numai despre bani vorbesc totdeauna.
Jos labele de pe educație, prădători de carton!
Jos agramații din guvern!
Pînă la demisia ipochimenilor sau judecata lor de către oameni sau istorie,îndrăznesc să revin cu niște propuneri ușor de realizat și posibil cu efecte concrete : demisia imediată a TUTUROR directorilor,renunțarea TUTUROR celor care au dirigenție ( nu ar fi o pierdere financiară chiar de nesuportat…),refuzul participării profesorilor în consiliile de administrație,sau,dacă participă,să adopte doar decizii favorabile cadrelor didactice,și nu în ultimul rînd adoptarea unui ritm de lucru „ardelenesc”,mai molcom,coroborat cu un exces de zel la evaluare-notare și la sancționarea actelor de indisciplină.Ceea ce este puțin probabil,avînd în vedere legendara solidaritate a membrilor breslei noastre…Zic și eu! P.S. În ceea ce privește greva la începutul anului școlar,nu are nici un rost.Poate doar dacă ar participa TOȚI -profesori,dar mai ales educatoare și învățătoare.Pe „bobor” îl doare mai ales cînd nu au cu cine să-și lase odoarele,mai ales cei de vîrstă mică.Și cum majoritatea părinților și-a epuizat concediile,poate vor aprecia mai mult școala și profesorii atunci cînd vor da 5.000 lei/lună( sau mai mult…) unor bone care nu vor presta și activități educative. Eu am participat la ambele greve/marșuri din 2023 din București( locuind în provincie) și am fost mîhnit de neparticiparea tuturor colegilor,mai ales educatoare și învățătoare,care au beneficiat prin ricoșeu de puținele drepturi cîștigate.Ca să nu mai vorbesc despre marea dezamăgire numită Sindicate,care nu au ținut cont de votul nostru majoritar de continuare a grevei! Părerea mea!
👍👍
Asa a scris Bolojan? Aceeasi bani? De aia merge tara bine …
bolovan,omul spân să te spânzuri cu tot cu davis amantul tău și mucușor.Demisia!!!
Cat de nenorocit ordinar sa fi să spui cu atâta nonșalanță că ” se muncește mai mult pe aceeași bani” , deși ști foarte bine că se încalcă din start un drept constituțional? Acest nemernic, impostor,și țepar ordinar trebuie judecat de poporul român pentru înaltă trădare și subjugarea forțată a poporului român, împotriva voinței acestuia!!! Toți acești nemernici sorosisti trebuie trași la răspundere și judecați! Lăsați mă cu propagandă mizerabilă a televiziunii aservite care îi prezintă populist , coafați,in imagine de salvatori,când de fapt ei sunt Groparii țări!!! Ei trăiesc bine mersi, aranjați cu toate sinecurile lor și țară trebuie subjugată prin orice mijloace! Țara ii va judeca mai devreme sau mai târziu pe acești nemernici sorosisti incompetenți și vânzători de țară și neam!
Daca esti profesor, macar scrie corect, te rog!
Si NU are legatura cu Soros, nu mai bate campii, ca toti auristii si cegistii!
Delia, de unde știi că nu are legătură?
Și pentru tine, așa, să știi că nu pari mai inteligentă dacă atragi atenția cuiva că nu scrie corect, când nici tu nu ai scris cu diacritice!
Bonifaciu,
hai, lasa!
Nu au toti dispozitive asa smechere ca al tau, cu diacritice.
Delia a zis bine si a scris corect si politicos.
Se gasesc toti trollii sa scrie pe aici idei extremiste fara legatura cu subiectul si fara sa se exprime macar corect
Acest specimen odios,arogant și nesimțit nu îl vei mai da jos de acolo decât prin revoluție sau lovitura de stat! E atât de disperat de funcție și scaun că nu are scrupule, empatie, suflet,chiar evun Zero Absolut! Exact că în poezie,” cu ceafa groasă” plina de ură și răutate,chitit pe distrugerea și subjugarea educației și a sănătății publice! Se crede Dumnezeu,acest Impostor!!! Poporul trebuie să îl judece Intr o zi ,pe el și pe meschinul și mincinosul clovn David Daniel!!! Își bat joc de o țară întreagă,de un popor întreg! Vor să vadă dacă îl pot subjuga și umili!!! PSD daca mai aveți un dram de demnitatea și empatie pentru acest popor, ieșiți de la guvernare și distrugeți aceste năpârci nemernice! Aruncatii afară din țară pe acești distrugători și trădători de țară și neam!!! Voi puteți redresa țara! Și așa ăștia își bat joc de voi ,cei din PSD, și fac înțelegere pe la spate mizeriile din PNL și USR SRI!!! Voi PSD sunteți slugile unor partide ratate care au 11-10%,? Pe bune? Treziți vă și uniți va cu AUR și curățați tara de aceste personaje odioase!!!
Nu va uniti cu niciun AUR, nu cedati manipularilor AUR care profita acum de voi si mai ieri va blestemau. Dar nu fiti marioneta nimanui. Acum PSD-ul la guvernare este folosit exact pentru a avea pe cine sa se dea vina. De cate ori ceva, de vina e coalitia, deciziile proaste sunt ale coalitiei. Care coalitie nu tine cont de niciun amendament PSD. Si PSD pe problema din educatie s-a opus de cateva ori de bun simt. Nu poti sa tai de la educatie si sanatate si sa pastrezi la detinuti toate drepturile spre exemplu. Eu am muncit 21 de ani. Daca as face acum un copil si as sta in createrea copilului, as ramane fara asigurare dupa ce am dat statului 21 de ani taxe. O asistata sociala are aceleasi drepturi dupa ce pana azi a nu a muncit o zi din viata dar a avut numai drepturi ca a nascut. Ce lege stramba e in tara asta… Detinutul papica, asigurare, cazare, angajatul nimic.
VreauDar…,
Serios??
Bietu’ psd cu al lor Ciolacu care ne-a adus in situatia actuala, cheltuind 65 de miliarde!!? Cam cat au cheltuit 10 prim-ministri la un loc inaintea lui!
Acest specimen odios,arogant și nesimțit nu îl vei mai da jos de acolo decât prin revoluție sau lovitura de stat! E atât de disperat de funcție și scaun că nu are scrupule, empatie, suflet,chiar evun Zero Absolut! Exact că în poezie,” cu ceafa groasă” plina de ură și răutate,chitit pe distrugerea și subjugarea educației și a sănătății publice! Se crede Dumnezeu,acest Impostor!!! Poporul trebuie să îl judece Intr o zi ,pe el și pe meschinul și mincinosul clovn David Daniel!!! Își bat joc de o țară întreagă,de un popor întreg! Vor să vadă dacă îl pot subjuga și umili!!! PSD daca mai aveți un dram de demnitatea și empatie pentru acest popor, ieșiți de la guvernare și distrugeți aceste năpârci nemernice! Aruncatii afară din țară pe acești distrugători și trădători de țară și neam!!! Voi puteți redresa țara! Și așa ăștia își bat joc de voi ,cei din PSD, și fac înțelegere pe la spate mizeriile din PNL și USR SRI!!! Voi PSD sunteți slugile unor partide ratate care au 11-10%,? Pe bune? Treziți vă și uniți va cu AUR și curățați tara de aceste personaje odioase!!!
Ronin47,
DOAMNE FERESTE!
La o simplă căutare pe Google găsiti statisticile europene(Eurostat) privind:
alocarea bugetară pentru învățământ în Europa, noi suntem pe ultimul loc.
-privind norma de predare în toate statele europene, noi suntem acum peste medie
– privind numărul de elevi raportat la numărul de profesori, suntem pe locul 4 cu cei mai mulți elevi / profesor
etc
La toate, Romania a stat de 30 de ani cel mai rău. Iar acum va fi și mai rău.
Studiati-le și apoi veniți cu exemple din astea false.
NOI LE CITIM!
Mereu ați găsit scuze că nu sunt bani pt învățămân. De 30 de ani aceeași justificare Și o țineți tot pe asta.
Nu mai aveți profesori și acum puneți în cârca celor care au rămas în sistem orele pe care nu le puteți acoperi la aceeași bani. Nu gândiți că majoritatea sunt deja în vârstă și în curând vor ieși la pensie?
Profitați de faptul că un profesor la 50+ după o carieră de 30 de ani cu greu poate găsi un alt job și vă bateți joc de ei știind că nu au unde sa mai plece.
După ce i-ați plătit o viață foarte prost și vor avea o pensie mizerabilă din cauza asta , ii umiliți și în ultimii ani de activitate.
Asta este adevărul!
aceiași bani/ telefonul/
Da! Mariti norma celor in jur de 60 de ani cu 4 ore! Dintr-o data trebuie sa poata! Ii haituiti inainte de pensie!
un profesor,
CORECTE toate IDEILE scrise de DV!
Intr-adevar, gramatical acordul trebuia facut: „ACEIASI bani” – fiti atent cum va „autocorecteaza telefonul!
Adaug doar ca rezultatele nedorit de slabe ale invatamantului au tot mers in jos tocmai din cauza bataii de joc in care au fost fortati profesorii sa se descurce de peste 30 de ani (batjocura si lipsa de respect, subfinantarea etc).
Acum, ca situatia se inrautateste si mai mult, „randamentul” scolii romanesti va fi si mai jos, in cadere libera!
S-ar parea ca CINEVA VREA sa CADA EDUCATIA si mai jos!!
„Cat dai atata face!”
Dar odata cu educatia se duce si mai in jos si societatea.
aceiaṣi bani