255 de posturi de directori şi directori adjuncţi de școli și grădinițe sunt scoase la concurs de Inspectoratul Școlar al Municipiului București

1.473 de vizualizări
Foto: © Photosvit | Dreamstime.com
255 de posturi de directori şi directori adjuncţi de unităţi de învăţământ din Capitală vor fi scoase la concurs în sesiunea ianuarie-aprilie, a anunţat marţi Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, într-un comunicat, informează Agerpres.

„Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti anunţă organizarea Concursului pentru ocuparea funcţiilor vacante de director şi de director adjunct din unităţile de învăţământ preuniversitar de stat din Municipiul Bucureşti – sesiunea ianuarie-aprilie 2022. Concursul pentru ocuparea acestor posturi vacante se organizează în baza Metodologiei privind organizarea şi desfăşurarea concursului pentru ocuparea funcţiilor de director şi director adjunct din unităţile de învăţământ preuniversitar de stat, aprobată prin OME nr. 4597/2021, cu modificările şi completările ulterioare”, afirmă sursa citată.

Lista posturilor vacante în unităţile de învăţământ din Municipiul Bucureşti este publicată pe site-ul www.ismb.edu.ro, la secţiunea „Concurs directori – sesiunea ianuarie-aprilie 2022”.

Potrivit IŞMB, în perioada 19-25 ianuarie vor fi depuse dosarele de înscriere la proba scrisă pe platforma informatică dedicată, iar între 26-28 ianuarie se va face evaluarea acestora.

Pe 31 ianuarie se va afişa lista candidaţilor admişi la evaluarea dosarelor, iar pe 1 februarie se vor putea depune solicitările de analiză a cauzelor şi remedierea eventualelor erori la etapa de înscriere în platforma informatică.

În zilele de 2 şi 3 februarie se vor remedia „eventualele erori” la etapa de înscriere, iar pe 4 februarie va fi afişată lista candidaţilor admişi la evaluarea dosarelor.

Proba scrisă va avea loc pe 18 februarie şi tot în aceeaşi zi vor fi afişate rezultatele. Contestaţiile în urma probei scrise vor putea fi depuse în zilele de 18 şi 19 februarie.

Afişarea rezultatelor finale după rezolvarea contestaţiilor se va face pe 22 februarie.

Candidaţii care nu au putut susţine proba scrisă pe 18 februarie deoarece se vor afla în izolare şi carantină vor putea susţine proba scrisă pe 4 martie şi în aceeaşi zi vor afla rezultatele.

Contestaţiile se vor depune în zilele de 4 şi 5 martie şi tot atunci vor fi afişate rezultatele după contestaţii. Proba de interviu se va susţine în perioada 16-25 martie, iar contestaţiile la această probă între 17 şi 29 martie. Pe 29 martie se vor afişa rezultatele finale ale concursului.

Pe 31 martie se vor valida rezultatele finale, iar pe 4 aprilie se vor emite deciziile de numire care vor intra în vigoare la 18 aprilie.

Amintim că Edupedu.ro a scris despre calendarul pentru noul concurs de directori, ediția 2022, și despre bibliografia acestuia.

Foto: © Photosvit | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Inspectoratele școlare județene și direcțiile de sport și de cultură vor trece în subordinea autorităților locale, de la 1 ianuarie 2025 – măsură de reducere a cheltuielilor, anunțată de Ministrul Finanțelor / În noua lege a Învățământului, inspectoratele sunt înlocuite cu direcții județene subordonate Ministerului Educației

Ministrul finanțelor, Marcel Boloș, a anunțat un pachet de 50 de măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare, pentru următorii ani. Printre acestea: descentralizarea inspectoratelor școlare județene, care vor trece din subordinea…
Vezi articolul

Secretarul de stat Bogdan Cristescu, despre lipsa de profesori: Sunt foarte multe situații, în special la matematică și științe, unde facem apel la colegi pensionari. Profesorii nu au dispărut deodată, ci nu am reușit noi să avem o parte de predictibilitate a angajărilor

Bogdan Cristescu, secretar de stat în Ministerul Educației, a vorbit, la DC News, despre lipsa de profesori la matematică și științe: „facem apel la colegi pensionari, pentru că nu avem…
Vezi articolul