Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) a transmis ieri, 14 august, către Președintele României, Primul-ministru și către Ministrul Educației și Cercetării, precum și către partidele aflate la guvernare, solicitările în ceea ce privește sistemul de acordare a fondului de burse, alături de analiza „Bursele studenților – „povara” statului de 10 ani” în baza cărora au fost formulate, potrivit unui comunicat de presă.
- Peste 44.000 de studenți pierd bursele, iar impactul asupra deficitului bugetar este de doar 0,2%, arată o analiză pe ultimii 10 ani a ANOSR / Alianța organizațiilor studențești cere Guvernului burse acordate 12 luni pe an, majorarea fondului și reincluderea studenților de la taxă
Reprezentanții ANOSR susțin că nu au primit încă niciun răspuns de la premierul Ilie Bolojan pe care l-au invitat să participe la o dezbatere cu liderii studenților din România.
- Premierul Ilie Bolojan și ministrul Educației și Cercetării, Daniel David – invitați de Alianța organizațiilor studențești la o dezbatere cu peste 500 de reprezentanți ai studenților, pe tema măsurilor de austeritate / ANOSR: Acestea au fost adoptate fără consultări cu beneficiarii direcți ai educației
Redăm comunicatul ANOSR:
„ANOSR a transmis Președintelui, Prim-ministrului și partidelor politice de la guvernare analiza privind fondul de burse
În contextul lansării analizei „Bursele studenților – „povara” statului de 10 ani”, Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) a transmis ieri, 14.08.2025, către Președintele României, Primul-ministru și către Ministrul Educației și Cercetării, precum și către partidele aflate la guvernare, solicitările în ceea ce privește sistemul de acordare a fondului de burse, alături de analiza în baza cărora au fost formulate. De asemenea, reamintim că am înaintat Prim-ministrului României o invitație de a participa la o dezbatere cu liderii studenților din România, la care nu am primit încă niciun răspuns. Considerăm absolut necesar un dialog fundamentat și argumentat în ceea ce privește măsurile adoptate.
ANOSR a lansat o analiză cuprinzătoare cu privire la evoluția fondului de burse în ultimii 10 ani, evidențiind subfinanțarea constantă a sistemului de acordare a burselor în raport cu cheltuielile minime necesare acoperirii cheltuielilor cu masa și cazarea studenților. În niciun an cuantumul minim al bursei sociale nu a atins suma necesară acoperirii cheltuielilor minime reale de masă și cazare ale studenților, în ciuda faptului că legislația în vigoare în anii 2015-2024 prevedea faptul că bursele sociale trebuie să acopere cel puțin aceste cheltuieli.
Mai mult decât atât, în contextul schimbărilor legislative adoptate pentru reducerea deficitului, conform calculelor ANOSR, fondul de burse se va înjumătăți față de anul trecut, fără însă a contribui într-o măsură semnificativă la reducerea deficitului, scăderea reprezentând doar 0,2% din valoarea deficitului bugetar înregistrat în anul 2024.
În baza acestor date, ANOSR a solicitat partidelor de la guvernare să elimine măsurile de austeritate care impactează sistemul de acordare a burselor studențești și să revizuiască modul de calcul pentru constituirea fondului, pentru a asigura sustenabilitatea și predictibilitatea alocării fondului de burse și protecție socială și a acordării burselor pentru beneficiari.
Totodată, readucem în atenție invitația la dezbatere înaintată Prim-ministrului și Ministrului Educației și Cercetării pentru a purta un dialog deschis și fundamentat pe date cu privire la sistemul de burse studențești. Sperăm ca decidenții să onoreze invitația și să-și asume prioritizarea investițiilor în educație și eliminarea reglementărilor care limitează drepturile studenților.”
Foto: © Andreysha | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.
1 comment
Voi ati fost alaturi de el in campanie. A uitat dupa 3 luni?