Directorii a şapte unităţi de învăţământ din judeţul Constanţa au anunţat, miercuri seară, că sunt dificultăţi în transportul elevilor şi al cadrelor didactice din cauza ninsorii şi viscolului, cursurile şcolare urmând cel mai probabil să fie suspendate şi joi, a informat conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Constanţa citată de Agerpres.
Potrivit şefei ISJ Constanţa, Claudia Portase, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile şi a drumurilor afectate de căderile de zăpadă, în mai multe localităţi au fost semnalate dificultăţi în transportul elevilor şi al cadrelor didactice.
„La acest moment, potrivit datelor furnizate de directorii unităţilor de învăţământ, sunt şapte şcoli afectate în întreg judeţul. Cel mai probabil, aceste şcoli vor avea cursurile cu prezenţă fizică suspendate, în funcţie de condiţiile meteo şi starea drumurilor la orele dimineţii. Lista este în permanentă actualizare pe baza hotărârilor consiliilor de administraţie de la nivelul unităţilor de învăţământ. Situaţia este monitorizată permanent, iar eventualele modificări vor fi comunicate în timp util”, a spus reprezentanta ISJ.
Localităţile unde cursurile şcolare se pare că vor fi suspendate şi joi sunt Saraiu, Negru Vodă, Albeşti, Seimeni, Şcoala „Lucian Grigorescu” din Medgidia – la care trebuie aduşi elevii din localităţile învecinate, Cuza Vodă – localitate cu profesori navetişti.
Şi la Şcoala nr. 30 din municipiul Constanţa cursurile se vor face online deoarece este o avarie la reţeaua de termoficare.
Cursurile au fost suspendate miercuri, începând cu ora 10:30, în toate unităţile de învăţământ preuniversitar din judeţul Constanţa, din cauza ninsorii şi a vântului puternic, elevii care veniseră la şcoală înainte de luarea respectivei decizii de către autorităţi fiind nevoiţi să plece acasă.
Reamintim că miercuri 18 februarie 2026, la ora 10 a fost emisă o informare meteorologică de vreme severă, valabilă până joi, 19 februarie, ora 10:00, care anunță vreme rece, ninsori, strat de zăpadă, intensificări ale vântului și viscol, în special în jumătatea de est a țării.
Temperaturile maxime vor rămâne negative sau apropiate de zero în Moldova, estul Munteniei și Dobrogea, iar minimele vor coborî până la -8 grade la nivel național.
În aceste regiuni va continua să ningă viscolit, cu rafale de 50–70 km/h, iar în zona montană vântul va atinge 70–90 km/h, vizibilitatea fiind redusă.
Totodată, pentru județele Călărași, Ialomița, Brăila, Tulcea și Constanța, ANM a emis cod portocaliu, valabil până la ora 23:00, care vizează ninsori, strat consistent de zăpadă de până la 25 cm, vânt puternic și viscol, cu vizibilitate scăzută sub 50 de metri.