Edupedu.ro
  • Știri
    • Clasa Pregătitoare
    • Știri Grădiniță
    • Știri Învățământ Primar
    • Știri Gimnaziu
    • Știri Liceu
    • Știri Universitate
    • Analize
    • Statistici
  • Evaluare Națională 2026
  • Bac 2026
  • Profesori
  • Educație digitală
  • Nextlab.tech
  • BCR pentru comunitate
Statistici blog
  • 434.528.085 vizite
Edupedu.ro

Știri la zi despre educație

  • Știri
    • Clasa Pregătitoare
    • Știri Grădiniță
    • Știri Învățământ Primar
    • Știri Gimnaziu
    • Știri Liceu
    • Știri Universitate
    • Analize
    • Statistici
  • Evaluare Națională 2026
  • Bac 2026
  • Profesori
  • Educație digitală
  • Nextlab.tech
  • BCR pentru comunitate

EduPedu.ro este o organizație non-profit și depinde de tine

Donează
  • BCR pentru comunitate
  • Educație
  • Liceu

Material susținut de BCR

Concurs pentru liceenii din București cu premii de peste 2.000 de euro, organizat de Colegiul Economic Kretzulescu și Alianța Colegiilor Centenare. Înscrierile pentru idei de afaceri la Young Business Minds, deschise până pe 12 aprilie / Profesor coordonator: Pasiunile elevilor se pot transforma în planuri viabile de afaceri

Redacția
  • 5 aprilie 2024
  • 4 minute read
  • 2 comments
2.718 vizualizări
Elevi / Foto: BCR
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0
Ești pasionat, ai multe idei inovatoare de afacere și crezi că vei reuși? Înscrie-te până pe 12 aprilie în concursul pentru liceenii din București Young Business Minds, cu premii de peste 2.000 de euro, organizat de Colegiul Economic „Nicolae Kretzulescu” și Alianța Colegiilor Centenare, susținută de BCR și Asociația AXA EDU.
  • Concursul este înscris în Calendarul activităților municipale cu Nr. 2723/ 07.02.2024 (CAEM), aprobat de Inspectoratul Școlar al Municipiului București.
  • Ghidul pentru plan de afaceri poate fi descărcat din articol.

„Ideea acestui concurs a pornit de la pasiunile elevilor care se pot transforma în planuri viabile de afaceri. Elevii au oportunitatea de a-și exersa abilitățile într-un mediu practic și competitiv”, a declarat pentru Edupedu.ro profesoara Georgeta Ghenea, coordonatoarea proiectului. 

„Ne adresăm elevilor cu vârsta cuprinsă între 15-18 ani, din clasele IX-XII, de la toate liceele din București. Ei pot lucra individual sau în echipe de câte 2-3 elevi. 

Colaborarea în cadrul echipelor a fost un aspect esențial, contribuind la consolidarea abilităților de comunicare și la înțelegerea importanței muncii în echipă în procesul antreprenorial, precum și la dezvoltarea gândirii critice și a spiritului inovativ”, a spus Georgeta Ghenea.

Cum poți participa la competiția Young Business Minds
  • Înscrie-te doar tu sau alege-ți o echipă formată din 2-3 colegi, la fel de pasionați ca și tine, împreună cu profesorul tău preferat
  • Completează până pe 12 aprilie 2024 formularul de înscriere la concurs la adresa de aici.
  • Trimite planul de afacere în format electronic la adresa de e-mail: ybm@kretzulescu.ro până la data de 12 aprilie 2024.

Echipele care vor prezenta cele mai inovatoare planuri de afacere vor fi recompensate cu premii în bani în valoare totală de peste 2.000 de euro, plus alte premii speciale. Festivitatea de acordare a premiilor va avea loc în data de 16 mai 2024 și se va desfășura în cadrul Colegiului Economic “N. Kretzulescu”.

Premiile acordate în cadrul concursului Young Business Minds:
  • Premiul I: 1.000 EURO
  • Premiul II: 500 EURO
  • Premiul III: 300 EURO
  • Mențiune: 200 EURO
Newsletter-Young-Business-Minds-2024Download
Cătălin Lupoaie, BCR: În licee nu există curriculum de antreprenoriat și de aceea am decis să susținem inițiativa Young Business Minds

„Am început în urmă cu 5 ani două proiecte majore dedicate antreprenorilor la început de drum, un accelerator pentru start-up-uri de tehnologie și BCR Școala de Business, un program de educație financiară pentru pasionații de afaceri. Așa ne-am dat seama că este nevoie de proiecte de antreprenoriat în facultăți pentru a crea mai multe start-up-uri, dar, câteodată, în facultate e prea târziu, decizia de carieră este deja luată. 

Din păcate, în licee nu există curriculum de antreprenoriat și de aceea am decis să susținem inițiativa Young Business Minds, creată de Asociația Axa Edu și Colegiul Economic Nicolae Kretzulescu”, a declarat Cătălin Lupoaie, B2B Marketing Manager BCR, pentru Edupedu.ro.

Profesoara Georgeta Ghenea: Suntem la a doua ediție și constatăm o creștere semnificativă a interesului elevilor pentru antreprenoriat, educație financiară, sustenabilitate și etică în business

„Ne aflăm deja la a doua ediție și constatăm o creștere semnificativă a interesului elevilor pentru antreprenoriat, educație financiară, sustenabilitate și etică în business. 

Totodată, observăm o prezență constantă a tinerilor pe rețelele de socializare ale concursului, elevii exprimându-și prin comentariile lăsate entuziasmul și dorința de afirmare și de participare cu propriile idei, dezvoltând spiritul de comunitate digitală și de însușire a valorilor și a misiunii acestui concurs de antreprenoriat.

Acest lucru ne aduce satisfacția că împreună cu BCR și Asociația Axa Edu reușim să facilităm elevilor accesul la un mediu profesionist de business, la expertiza specialiștilor, dar și a profesorilor și construim punți spre un viitor durabil, etic și competent al tinerilor”, a spus Georgeta Ghenea.

  • Pentru mai multe detalii despre concursul Young Business Minds, accesează regulamentul aici sau scrie pe adresa de e-mail ybm@kretzulescu.ro.
  • Planul de afacere trebuie realizat conform indicațiilor prezentate în Ghidul de elaborare a planului de afacere disponibil pe site-ul www.kretzulescu.ro.
Foto: LifeLab by BCR

Petiția pentru introducerea educației financiare în materiile predate la școală este deschisă și sunt invitați să o semneze cei care vor să susțină această schimbare. În cele două școli în care s-a implementat în anul școlar 2022-2023 proiectul-pilot LifeLab 50 de profesori și 1.200 de elevi au fost implicați, iar creșterea cunoștințelor financiare ale elevilor din ciclul gimnazial a crescut cu 19% și ale elevilor din ciclul liceal cu 15%, conform cercetărilor sociologice făcute.

Citește și:
VIDEO Psihologul Domnica Petrovai: E foarte important să îi învățăm pe copii de mici să fie confortabili cu banii și să aibă competențe în zona financiară pentru că asta are impact direct asupra autonomiei emoționale și asupra învățării
VIDEO Ciprian Fartușnic, cercetător în științele educației, către profesori: Nu există învățare de unul singur. De mine, ca profesor, depinde să mă uit la copiii pe care îi am și să gândesc o călătorie de învățare cu adevărat relevantă pentru ei
VIDEO Ionuț Stanimir, BCR: Vedem pentru prima dată, în cercetările de mentalitate pe care le facem, tineri care spun „prioritatea mea nu este să plec. Părinții mei, așa cum au fost, au dat totul pentru mine. Profesorii mei sunt oameni pe care îi admir foarte tare“
În educația financiară nu este vorba doar de bani, este vorba despre deciziile pe care le luăm, spune Adina Roșca, expert educațional / Cercetătorul Ciprian Fartuşnic: De foarte multe ori, centrarea pe competențe înseamnă să ne uităm mai atent la ce și cum învață fiecare copil
0
0
0
Share 0
Tweet 0
Share 0

Similare


Edupedu.ro este și pe Google News

ABONEAZĂ-TE
Redacția

Redacția EduPedu.ro - Tot ce e important să știi pentru Educația copilului tău. Află în timp real ce decizii iau autoritățile și cum influențează ele viața de zi cu zi a școlii și viața pe termen mediu și lung a românilor.

2 comments
  1. simona stanciu spune:
    5 aprilie 2024 la 14:47

    de ce toate evenimentele se organizeaza doar pentru Bucuresti?

    Răspunde
    1. Sorin Peligrad spune:
      9 aprilie 2024 la 09:37

      Va asteptam la Arena Ursilor Junior Brasov, un proiect similar cu cel de mai sus.

      Răspunde
Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like
  • Bacalaureat 2026
  • Liceu
  • 1 minute read
  • No comments

Pregătire gratuită pentru Bacalaureat, anunțată de o platformă online specializată, creată de profesori

  • Redacția
  • 20 martie 2025
Elevii de liceu pot face pregătire gratuită pentru Bacalaureat la Limba și literatura română, online, prin platforma SuccesLaExamen.ro, potrivit unui anunț publicat pe site-ul acesteia. Programul este coordonat de profesoara…
Vezi articolul
  • Bacalaureat 2026
  • Liceu
  • Știri
  • 5 minute read
  • No comments

Scrisoarea unei profesoare de Geografie către elevii săi care susțin BAC 2024 la această disciplină, după rezultatele de la simulare. 25 de sfaturi și puncte-cheie pentru pregătirea examenului

  • Ștefan Lefter
  • 23 martie 2024
Elevii au șanse să-și îmbunătățească performanțele la Geografie dacă mențin ritmul de pregătire pentru Bacalaureat 2024, le transmite o profesoară elevilor ei de la clase, într-o scrisoare primită pe adresa…
Vezi articolul
  • BCR pentru comunitate
  • Statistici
  • Știri
  • 3 minute read
  • No comments

Trei sferturi dintre tineri spun că au trecut prin situații în care au afișat fericire online, deși erau triști, iar peste jumătate au teamă să-și exprime părerile în public – studiu BCR/Cult Research în proiectul Zbor

  • Redacția
  • 13 octombrie 2025
Tinerii din generația Z sunt încrezători în sine, dar vulnerabili în fața presiunilor online. Potrivit „celui mai amplu studiu despre încrederea și autonomia tinerilor”, realizat de Cult Market Research la…
Vezi articolul
Școala după școală - înscrierea în clasa pregătitoare a copiilor care fac 6 ani
  • Educație
  • Gimnaziu
  • Învățământ Primar
  • Profesori
  • Știri
  • 7 minute read
  • 6 comments

DOCUMENT Școala după școală – blocaj în toată țara. Programul a dispărut din 10 școli numai în București, după schimbarea finanțării

  • Raluca Pantazi
  • 30 octombrie 2018
Programul Școala după școală a dispărut din 10 școli numai în București, după ce gestionarea banilor din program a trecut de la Asociația de părinți către școală. Cei mai afectați…
Vezi articolul
Admiterea la liceu, simularea Evaluării Naționale
  • Educație
  • Evaluare Națională 2026
  • Gimnaziu
  • Știri
  • 3 minute read
  • No comments

Evaluare clasa a VI-a 2019: Modele de subiecte la Limba și comunicare, Matematică și Științe ale Naturii

  • Redacția
  • 20 mai 2019
Evaluarea națională a elevilor la clasa a VI-a începe miercuri, 22 mai, cu testarea la Limbă și comunicare. Proba durează 60 de minute și cuprinde Limba română și prima Limbă…
Vezi articolul
  • Educație
  • 2 minute read

Curs de înțelegere și analiză a textului, pentru elevii care intră în toamnă în clasele a VII-a și a VIII-a (P)

  • Advertorial
  • 5 iulie 2024
Vrei să îți susții copilul să descopere tainele lecturii și înțelegerii în profunzime a unui text? Elevii de gimnaziu sunt invitați să „întâlnească“ autori celebri, să descopere diferite genuri literare…
Vezi articolul
COPYRIGHT

Pentru că scrieți despre educație, sau cu atât mai mult datorită acestui lucru, ar fi util să citați cu link, atunci când preluați un articol, părți dintr-un articol sau o idee care v-a inspirat. Noi, la EduPedu.ro ne-am asumat această conduită etică și sperăm că și publicațiile cu mult mai multă experiență vor face la fel. Ne bucurăm că găsiți subiecte interesante pe Edupedu.ro și suntem siguri că înțelegeți rugămintea noastră de a cita sursa (cu link), ca o declarație reciprocă de respect și profesionalism. Vă mulțumim!

DESPRE NOI

EduPedu.ro este o publicație online care găzduiește exclusiv articole din domeniul educației și cercetării. Urmărim constant cum sunt educați copiii noștri, cine și cum face politicile din educație și cercetare, cine și cum îi formează pe profesori, cât de adecvate la lumea în care trăim sunt sistemele de educație și cercetare.

CONTACT REDACȚIE

Adrese e-mail
raluca.pantazi@edupedu.ro
mihai.peticila@edupedu.ro
costin.ionescu@edupedu.ro
alexa.stanescu@edupedu.ro
diana.ghimisi@edupedu.ro
stefan.lefter@edupedu.ro
ramona.florea@edupedu.ro

Notă de informare cu privire la prelucrarea de date personale prin intermediul site-ului

Politica de cookie

Modifică setarile cookie-urilor

Publicitate și parteneriate

Adresă de e-mail
comunicare@edupedu.ro

Statistici edupedu.ro
  • 434.528.085 vizite
Total
0
Share
0
0
0
0
0
0