Educația pentru antreprenoriat în România se confruntă cu „provocări sistemice” și are nevoie de o strategie dedicată pentru a putea asigura competențele relevante pentru piața muncii – raport al Comisiei Europene

0 vizualizări
Foto: © Monkey Business Images | Dreamstime.com
În România, educația pentru antreprenoriat rămâne un domeniu emergent căruia îi lipsește strategia necesară pentru a crește gradul de pregătire pentru inovație, arată cel mai nou raport de țară elaborat de Comisia Europeană ca parte a Semestrului european, publicat săptămâna aceasta

Documentul arată că există măsuri legislative și acțiuni curriculare pentru sprijinirea educației pentru antreprenoriat, dar continuă să existe „provocări sistemice” în sistemul educațional, când vine vorba despre dobândirea de competențe relevante pentru piața muncii.

Analiza Comisiei trece în revistă acțiunile de sprijin al educației pentru antreprenoriat:

  • Legea învățământului preuniversitar din 2023 menționează competența antreprenorială drept competență-cheie
  • România este una dintre puținele țări UE care apelează la „toate cele trei abordări curriculare clasice” pentru educația antreprenorială – ca obiectiv transcurricular, ca disciplină separată, respectiv ca elemente incluse în alte discipline, precum educația civică, educația tehnologică și economia.

Dar, spune documentul, „cadrele de competență ale profesorilor nu facilitează implicarea antreprenorilor în educația antreprenorială, deoarece este nevoie de o diplomă universitară pentru a preda în universități. Aceasta limitează implicarea lor în educația antreprenorială și reduce expunerea studenților la experiența practică de afaceri.

Deși elevii au contact cu antreprenoriatul prin diverse programe sau prin disciplinele la nivel de liceu sau de învățământ pofesional/vocațional, raportul CE arată că „persistă provocări când vine vorba de eliminarea decalajelor dintre teorie și practică și de implicarea sectorului de afaceri în dezvoltarea informațiilor necesare pentru curriculum și competențe. În pofida unor eforturi recente, persistă provocări sistemice în asigurarea dezvoltării consistente a competențelor antreprenoriale relevante pentru piața muncii, în întreg sistemul educațional”.

Despre raportul Comisiei, Edupedu.ro a mai semnalat:

Foto: © Monkey Business Images | Dreamstime.comDreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *