Copiii cu vârsta sub doi ani nu ar trebui expuși în mod intenționat la telefoane mobile, tablete sau alte dispozitive digitale, pentru că utilizarea ecranelor în primii doi ani de viață poate fi asociată cu întârzieri în dezvoltarea limbajului, reducerea interacțiunii cu părinții, tulburări de somn, probleme de sănătate oculară și un risc mai mare de obezitate infantilă, conform unui studiu realizat de cercetători britanici, scrie The Guardian, citat de G4Media.ro.
Ce efecte poate avea expunerea la ecrane înainte de vârsta de doi ani
Analiza arată că timpul petrecut în fața ecranelor în această perioadă poate reduce timpul de interacțiune directă dintre copil și părinți sau îngrijitori și poate limita jocul activ, esențial pentru dezvoltarea timpurie.
Utilizarea frecventă a dispozitivelor digitale este asociată cu:
- întârzieri în dezvoltarea limbajului;
- reducerea interacțiunii sociale;
- suprastimulare;
- tulburări de somn;
- probleme de sănătate oculară;
- un risc mai mare de obezitate infantilă.
Autorii avertizează și asupra tendinței unor familii de a utiliza dispozitivele digitale pentru liniștirea copiilor, în locul interacțiunii directe cu părinții.
Studiul nu stabilește o relație directă de cauzalitate între utilizarea ecranelor și apariția unor afecțiuni de dezvoltare, însă concluzia autorilor este că expunerea regulată și intenționată a copiilor sub doi ani la ecrane ar trebui evitată.