Harvard limitează numărul de calificative maxime pe care le pot obține studenții la nivel de licență, din cauza inflației de note mari

68 de vizualizări
Universitatea Harvard / Foto: news.harvard.edu
Facultatea de Arte și Științe a Harvard, cea mai mare divizie a universității americane, a anunțat miercuri că va limita numărul de note A – cel mai mare calificativ în sistemul american – acordate studenților la nivel de licență, într-un efort de a limita inflația de note mari, relatează Associated Press.
Termen-limită 25 mai

Redirecționează 3,5% din impozitul pe venit către EduPedu

Plătești impozit oricum. Alege înțelept unde să meargă.

Redirecționează 3,5% acum

Doar 2 minute  •  Nu te costă nimic  •  100% online

  • Măsura urmează să fie pusă în aplicare în toamna lui 2027.

Potrivit sursei citate, decizia a fost luată după ce unele cadre didactice au argumentat că, pe baza actualului sistem, nu mai pot distinge, la nivelul notării, rezultatele excepționale. Datele universității arată că peste 60% dintre toate notele acordate, în ultimii ani, studenților la nivel de licență sunt la nivel de A.

AP îl citează pe profesorul de psihologie Joshua Greene, din cadrul Harvard, care a condus comisia care a pus la punct această măsură și care arată că, dacă notele maxime devin mai puțin comune, studenții s-ar putea simți mai liberi să își asume riscuri și să se concentreze pe învățare propriu-zisă, nu pe păstrarea unor rezultate perfecte.

  • Agenția amintește că Harvard nu este prima universitate de elită din SUA care ia o astfel de măsură: Princeton a decis, în 2004, să limiteze notele de nivel A la 35% din totalul celor acordate, dar a abandonat sistemul după zece ani, din cauza criticilor că acesta produce dezavantaje în rândul studenților.

La Harvard, studenții s-au opus măsurii, în momentul în care era încă la nivel de propunere.  


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *