Ministerul Educației a discriminat profesorii de la secțiile cu predare în limbile minorităților, prin salarizare diferențiată – decizie CNCD

3.601 de vizualizări
Csaba Asztalos / Foto: Facebook.com
“Este o formă de discriminare salarizarea diferențiată a învățătorilor care predau la secția cu predare în limba română, în comparație cu cei care predau în limba minoritară”, a declarat pentru Edupedu.ro președintele Consiliului pentru Combaterea Discriminării, Csaba Asztalos.

Decizia a fost luată în această dimineață, iar CNCD a aplicat avertisment Ministerului Educației și a stabilit “termen de o lună să reglementeze situația”, a precizat Asztalos.

Președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a declarat pentru Edupedu.ro că Ministerul Educației, prin decizia de salarizare diferențiată, a încălcat “indirect principiul: plată egală pentru muncă/evaluare egală, în sensul în care posibilitatea de a intra la orele de opționale este prevăzută doar pentru învățătorii care predau la secția română”.

S-a încălcat indirect prevederea din Legea educației prin care se arată că orele care sunt în plus la secția cu predare în limba minoritară, adică 3-4 ore în funcție de anul de studiu, se plătesc în plus”, a precizat Asztalos.

Oficialul a anunțat că, în ședința de astăzi, Colegiul CNCD a “dat un avertisment Ministerului Educației și am dat termen de o lună să reglementeze situația”.


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

BREAKING Doar 25% din fondurile apelurilor pentru dotarea școlilor prin PNRR au fost cheltuite până în ianuarie 2025. Secretarul de stat Sorin Ion susține că „aproape 500” de școli sunt dotate complet din cele 5.800 care ar trebui dotate până la finalul anului

Aproape 500 școli ar fi fost dotate complet și au încheiat proiectele de dotări cu mobilier, echipamente și laboratoare sau ateliere de practică, potrivit unei declarații făcute la România te…
Vezi articolul