O cetate bine conservată din secolul al VI-lea, descoperită în oraşul antic Moesionis, în nord-estul Bulgariei. Profesor: Avem ocazia incredibilă de a înţelege cum arăta o cetate în timpul lui Iustinian cel Mare

1.018 vizualizări
Foto: G4Media.ro
O cetate bine conservată datând din secolul al VI-lea d.Hr., epoca împăratului roman estic Iustinian cel Mare, a fost descoperită în oraşul antic Moesionis, lângă Tărgovişte, în nord-estul Bulgariei, a declarat pentru BTA profesorul Nikolay Ovcharov, consultant ştiinţific al sitului arheologic, potrivit Agerpres.

Unele dintre rămăşiţele cetăţii sunt păstrate la o înălţime de cel puţin trei metri şi excavările continuă.

„Este unic, pentru că avem o oportunitate incredibilă de a înţelege cum arăta o cetate în timpul lui Iustinian cel Mare.

Mai mult, este important ca aceasta (cetatea) să includă o reşedinţă episcopală din secolul al VI-lea, care ne arată importanţa mormântului în Moesionis la acea vreme.

Ştim că aici a început în mare măsură cultul Sfântului Andrei, botezătorul Bulgariei de Nord-Est”, a explicat profesorul Ovcharov, conform sursei citate.

Detalii despre progresul lucrării în timpul verii arheologice 2024 a oraşului antic şi medieval târziu Moesionis vor fi oferite în cadrul unei conferinţe de presă marţi. În 2024, şeful lucrării de excavare este din nou Ştefan Ivanov, arheolog de la Muzeul Regional de Istorie Tărgovişte.


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Tehnici de marketing politic folosite de premierul Ciucă și de PNL pe tema grevei generale a profesorilor, într-un clip cu iz electoral / Ca să arate că e la curent cu probleme din Educație, Ciucă scrie că urmează „examenul de capacitate”, desființat acum 20 ani

Premierul Nicolae Ciucă a publicat un clip pe pagina sa de Facebook, clip cu însemnele PNL, în care președintele Partidului Național Liberal era arătat la discuțiile cu sindicatele din Educație.…
Vezi articolul