Mulți părinți refuză să își dea acordul pentru participarea copiilor la activitățile de educație pentru sănătate desfășurate de medicii școlari deoarece cred că acestea sunt ore de educație sexuală, a spus dr. Andreea Ștefănescu, medic specialist ATI și expert al Centrului de Cercetare, Educație și Comunicare pentru Sănătate Publică la MedikaTV, pe 14 iulie.
Andreea Ștefănescu afirmă că, în realitate, aceste activități abordează teme precum alimentația, somnul, sănătatea mintală sau prevenția, iar lipsa acordului părinților limitează accesul elevilor la informații importante.
Mulți părinți refuză să semneze acordul necesar pentru ca elevii să participe la activitățile desfășurate de medicii de medicină școlară, deși acestea nu sunt centrate pe educația sexuală.
„Foarte mulți părinți nu-și dau acordul pentru aceste ore, pentru că se gândesc că la orele respective se face educație sexuală”, a declarat Andreea Ștefănescu la Medika TV.
„Să știți că nimeni nu vorbește despre educație sexuală, deși și asta ar trebui făcută și ar fi ceva normal, dar părinții au această frică de a lăsa copilul”, a afirmat Andreea Ștefănescu.
Ea consideră că elevii au nevoie de educație pentru sănătate încă din școală, iar medicii școlari ar trebui implicați mai mult în astfel de activități.
Medicul Andreea Ștefănescu cere o colaborare mai bună între școli și cabinetele de medicină școlară
„Eu cred că educația în școală ar trebui făcută și de către medicii de medicină școlară. În București se întâmplă asta, dar nu peste tot”, a spus medicul.
Ea explică faptul că procedurile administrative și lipsa unei colaborări între instituții îngreunează accesul medicilor în școli.
„Se lovesc de anumite bariere ale birocrației. Dacă ar fi o colaborare între instituții, atunci când părintele semnează acordul pentru școală, ar semna și pentru medicina școlară. Ar fi ceva foarte simplu”, a declarat Andreea Ștefănescu.
Medicul consideră că un astfel de sistem ar permite desfășurarea mai ușoară a activităților de prevenție și educație pentru sănătate și ar facilita colaborarea dintre școală, familie și cabinetele medicale școlare.
3 comments
Sigur ca d-na Ștefănescu, fiind doctor cu studii superioare, cunoaste continutul programei scolare emisa de Ministerul Educatiei pt. disciplina ,,Educatie pentru Sanatate”. Pare ca s-a bazat pe faptul ca multi parinti sunt ignoranti cand ii asigura spunand „Să știți că nimeni nu vorbește despre educație sexuală …”
Cateva exemple din programa scolara
– discuţii pe grupe cu scopul de a identifica ariile de vulnerabilitate din perspectiva igienei aparatului genital
– exerciţii de negociere a implicării propriei persoane în debutul vieţii sexuale
– comportament sexual responsabil: atitudini faţă de debutul vieţii sexuale
– luarea deciziilor privitoare la relaţiile sexuale, consumul de droguri
– comunicarea şi negociere în relaţiile sexuale
– influenţa pornografiei asupra adolescenţilor
– Identitate şi orientare sexuală, pornografia şi prostituţia
– disfuncţii sexuale la femeie şi bărbat
Teme care se doreste a se dezbate in clase, in grup de minim 26 de elevi. Ce parere are d-na doctor? Dupa invazia pornografiei pe smarthone-urile majoritatii copiilor de 8-12 ani si abordarea temelor explicit in scola in cadrul orelor de ,,Educatie pentru Sanatate” ar mai trebui ca parintii sa se mire ca se inmultesc cazurile de disfuncţii sexuale deja la adolescenti de 15-18 ani care si-au inceput viata sexuala la 12-14 ani?
D-le dragă, în școala mea n-au fost ore de educație sexuală (opționalul educație pentru sănătate se făcea acum mulți ani pe la clasele primare, acum nu mai e loc de el).
Cu toate astea, nici fetele nici băieții n-au aflat de la părinți ce să facă sau să nu facă, așa că avem 5 mame minore în școală în prezent, din care 2 au născut la 13 ani. Și nu sunt de etnia la care așa ceva nu e neapărat extraordinar.
Iar poliția română a venit de cel puțin 3 ori pentru alte fete minore care au fugit (în vacanțe) de acasă ca să stea cu bărbați cu cel puțin 10 ani mai mari ca ele. ”Din dragoste”.
Lăsați-mă cu ce învață la școală, n-au nevoie să afle la școală. N-au control parental pe telefoane, nu-i verifică nimeni, fac ce vor, unde vor, cu cine vor. Părinților nu le pasă de viața lor sexuală REALĂ. Dar se agită mult când e vorba de educarea în ce privește metodele de protecție sau de simpla curățare corectă a organelor genitale (veți fi uimit să aflați că unele fete vin să ne întrebe pe noi despre menstruație și cum se utilizează corect produsele sanitare. Mamele se jenează să le explice lucruri elementare.)
Bine că îi înscrie 13 ani, cât durează până la absolvirea liceului, la orele de religie.