Peste 1,8 milioane de tineri cu vârsta între 18 și 34 de ani au votat la alegerile locale, stabilind o prezență de 38,6%

4.437 de vizualizări
SURSA: pixabay.com
Peste 1,8 milioane de tineri cu vârsta între 18 și 34 de ani au votat la alegerile locale, potrivit datelor de prezență de la Biroul Electoral Central, analizate de Edupedu.ro. Raportată la numărul total de alegători din acest segment de vârstă, prezența tinerilor a fost de 38,6%.

Prezența tinerilor la vot a fost mai mică decât la alegerile eurparlamentare sau la cele prezidențiale, dar în orașele mari, inclusiv în Capitală, procentul tinerilor a fost unul important.

La alegerile prezidentiale 2019 au votat 41,8% din tinerii aflați pe listele permanente de la Autoritatea Electorală. Iar la alegerile europarlamentare prezența tinerilor a fost de 43,2%.

Pe grupe de vârste, au fost 662 de mii de tineri de 18-24 de ani și peste 1,14 milioane de tineri între 25 și 34 de ani.


18-2425-34
Alba1298220704
Arad1443224966
Argeș2110834522
Bacău2023130239
Bihor2324439147
Bistrița-Năsăud1219919083
Botoșani1471219455
Brașov1693133653
Brăila850013647
Buzău1570123953
Caraș-Severin1027816219
Călărași1174318845
Cluj1957742738
Constanța2234840064
Covasna58179583
Dâmbovița1926321804
Dolj2191636585
Galați1622225221
Giurgiu1161919765
Gorj1308620440
Harghita838514629
Hunedoara1235720076
Ialomița974814795
Iași2639843384
Ilfov1554635498
Maramureș1637827342
Mehedinți957014816
Mureș1966330997
Neamț1612423820
Olt1677625999
Prahova2483241302
Satu-Mare1145619333
Sălaj897413576
Sibiu1335124525
Suceava2485837302
Teleorman1298219493
Timiș2132046655
Tulcea667310923
Vaslui1374817780
Vâlcea1259919717
Vrancea1216919060
București36813108863

6626291140518

Foto: pixabay.com

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI:RO76BTRLRONCRT0471641001

CONT EURO:RO26BTRLEURCRT0471641001

Deschis la BANCA TRANSILVANIA
Donează prin Patreon

Donează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

În România sunt 48 de mii de învățători care educă aproape 950 de mii de elevi. Numărul copiilor din primar, singurul care a crescut în ultimii 5 ani dintre toate nivelurile de învățământ

În România erau, în anul 2018, 48.156 de profesori pentru învățământul primar, potrivit Institutului Național de Statistică. Aceștia educau cel mai mare număr de copii dintre toate nivelurile de educație…
Vezi articolul
Școala în Noua Zeelandă

Proiect de lege de introducere a programului “Școală după școală” finanțat de stat în județele cu absenteism ridicat la Evaluarea Națională și BAC – inițiat de Raluca Turcan

Programul “Școala după școală” introdus de Ministerul Educației în școlile și județele unde absenteismul la Evaluarea Națională și Bacalaureat depășește 25% din numărul elevilor înscriși la începutul anului școlar în…
Vezi articolul