Un elev din județul Vrancea a primit nota 10 la proba de Limba și literatura română a examenului de Bacalaureat 2026, după ce nota inițială de 8,55 a fost modificată în urma contestației, conform datelor de pe bacalaureat.edu.ro.
Un elev de la Colegiul Național „Unirea” din Focșani, specializarea Științe Sociale, a obținut nota 10 la Limba și literatura română după soluționarea contestației depuse la examenul de Bacalaureat 2026.
Potrivit rezultatelor publicate de Ministerul Educației, candidatul primise inițial 8,55 la proba scrisă de Limba română. După reevaluarea lucrării, nota finală a devenit 10, ceea ce înseamnă o creștere de 1,45 puncte.
La nivel național, Ministerul Educației a anunțat că au fost depuse 55.454 de contestații la Bacalaureatul 2026, iar 53.581 de lucrări (96,6%) au avut nota modificată în urma reevaluării. Dintre acestea, 21.901 au vizat proba de Limba și literatura română.
- Peste 55.000 de contestații au fost depuse la Bacalaureat 2026, cel mai mare număr din ultimii 5 ani. Limba română, proba cu cele mai multe cereri de reevaluare, peste 96% dintre notele inițiale au fost modificate.
Din tabelul centralizator al Ministerului Educației, pentru proba E.a) – Limba și literatura română, situația la nivel național este:
| Contestații | 21.901 |
| Lucrări cu nota modificată | 21.227 |
| Pondere lucrări cu nota modificată | 96,9% |
| Modificări sub 0,5 puncte | 11.493 |
| Modificări între 0,5 și 1 punct | 7.237 |
| Modificări între 1 și 1,5 puncte | 2.297 |
| Modificări de peste 1,5 puncte | 200 |
| Scor mediu al modificării | 0,55 puncte |
Aceste date arată că, din cele 21.901 contestații depuse la Limba română, 96,9% au dus la schimbarea notei, iar în 220 de cazuri diferența dintre nota inițială și cea finală a fost de peste 1,5 puncte.
După soluționarea contestațiilor, rata de promovare la Bacalaureat 2026 a crescut de la 74,8% la 76,9%, iar numărul candidaților cu media 10 a ajuns la 70, potrivit datelor oficiale ale Ministerului Educației.
3 comments
Citim ca numarul contestatiilor depuse a fost de 15% din numarul initial de lucrari. Intervalul alocat a fost tot de o saptamana. Si atunci, cum avem astfel de diferente uriase in evaluare? Ce este peste 0.50p este urias in opinia mea. Poate face diferenta intre a intra sau nu la o facultate. Ce fel de evaluatori sunt chemati la corectura? De ce?
Aici copilul este fericit. Dar sunt situatii, nu putine, in care s-a scazut un punct. Chiar si mai mult. Tot de romana este vorba. Cata subiectivitate sa fie si in aceste evaluari? Cum regleaza sistemul astfel de situatii? Aici copilul nu a pierdut, dar cand scazi 0.90p sau 1p si mai mult, poate fi o admitere la facultafe ratata.Si asa ajunge copilul sa faca o alta facultate, pt care nu are chemare, pe care nu si-a dorit-o. Si problema in sistem ramane, an de an. Profesorii au inteles mereu ca educatia este sacrificata, prin reducerea finantarii anuale care are implicatii pana la forul ierbii, si, totusi, copiii ce vina au? Oare sistemul chiar nu are oameni pregatiti sau pe care sa ii pregateasca suficient sa poata evalua profesionist? Ar trebui sa fie publice listele cu profesorii evaluatori, cu gradul didactic, vechime, nr de ani experienta la corectare, nivelul la care predau, liceu sau gimnaziu, tipul de scoala subiect corectat comparat cu profilul la care preda. Sacrificati mereu copiii, sacrificati viitorul. De aceea cei mai buni mereu cauta sa plece.
Este chiar ciudat un asemenea caz (cum era si cel de la EN, 2.2 puncte in plus?).
In mod normal, corectura initiala presupune cel putin doi profesori care verifica, independent, lucrarea. Sunt mici sansele ca amandoi sa se fi inselat atat de mult.
Prin urmare, atunci cand este o diferenta atat de mare, oferita de singurul profesor corector, este clar ca este vorba despre altceva.
Daca la prima corectura sunt doua note, iar la o diferenta prea mare intre acestea exista un mecanism de conciliere, nu ar trebui sa se intample ceva similar si la contestatie? Daca nota dupa contestatie este prea departata fata de nota initiala, o alta verificare, independenta, pentru a decide asupra rezultatului final.