Edupedu.ro
  • Știri
    • Clasa Pregătitoare
    • Știri Grădiniță
    • Știri Învățământ Primar
    • Știri Gimnaziu
    • Știri Liceu
    • Știri Universitate
    • Analize
    • Statistici
  • Evaluare Națională 2026
  • Bac 2026
  • Profesori
  • Educație digitală
  • Nextlab.tech
  • BCR pentru comunitate
Statistici blog
  • 435.386.131 vizite
Edupedu.ro

Știri la zi despre educație

  • Știri
    • Clasa Pregătitoare
    • Știri Grădiniță
    • Știri Învățământ Primar
    • Știri Gimnaziu
    • Știri Liceu
    • Știri Universitate
    • Analize
    • Statistici
  • Evaluare Națională 2026
  • Bac 2026
  • Profesori
  • Educație digitală
  • Nextlab.tech
  • BCR pentru comunitate

EduPedu.ro este o organizație non-profit și depinde de tine

Donează
  • BCR pentru comunitate

Material susținut de BCR

VIDEO Construcțiile din prezent pot avea pierderi de energie de până la 45%, dar prin măsuri simple putem proteja mediul și putem consuma mai puțin. Masă rotundă pe tema „Eficiență energetică în clădiri: Bune practici și provocări”, organizată de BCR și Asociația ECOTECA, în parteneriat cu EFdeN

Redacția
  • 17 iulie 2023
  • 5 minute read
2.085 de vizualizări
Foto: BCR
Total
0
Shares
0
0
0
0
0
0
Avem nevoie cu toții de un „sistem de referință”, de un „benchmark”, „un loc în care pot să mă uit dacă ceea ce fac eu este deasupra sau dedesubtul mediei industriei mele, spre exemplu”, spune Raul Pop, director de programe al Asociației ECOTECA, co-organizatoare, alături de BCR a mesei rotunde pe tema „Eficiență energetică în clădiri: Bune practici și provocări”. Acesta a punctat nevoia actorilor din peisajul economic de la noi de a avea o imagine clară a eforturilor pe care le depun pentru a fi sustenabili. Deja obiectivele de dezvoltare durabilă sunt o necesitate și mai ales sectorul economic poate da un exemplu de bună-practică populației – cu multe valențe educative. În plus, poate stimula și sectorul public să devină prietenos cu mediul și mai puțin risipitor ca în prezent.

Evenimentul din seria „Investim în viitor” a avut loc pe 26 iunie, la Casa EFdeN. Cei prezenți au vorbit despre importanța colaborării dintre sectorul public și sectorul privat pentru a promova eficientizarea energetică a clădirilor. De asemenea, au fost prezentate o serie de inițiative care sunt deja implementate în acest domeniu.

La discuție au participat reprezentanți ai mediului instituțional și de business, precum și specialiști în domeniul energetic. Dezbaterile au vizat provocările și oportunitățile privind eficientizarea energetică a clădirilor în România. În primul rând este vorba despre oportunitățile pentru companii și antreprenori.

Reprezentanta BCR la discuție, Ioana Voinescu – șef departament sustenabilitate al băncii – spune că „discuția cu clienții despre sustenabilitate pleacă de la momentul zero – unde sunt acum. Recomandăm clienților să-și facă măsurarea amprentei de carbon, apoi pot crea obiective care trebuie să fie ambițioase, măsurabile și verificabil în timp. Obiectivele fiind definite, companiile se pot gândi care este planul de investiții necesar ca ele să-și îndeplinească obiectivele pe termen mediu și cu acest plan de investiții pot veni către finanțatori, fie prin a urmări finanțare bancară, finanțarea verde, fie prin a urmări disponibilitatea de fonduri europene”.

Este necesar ca autoritățile statului să colaboreze cu mediul de business pentru a propune legi eficiente și ușor implementabile, de pe urma cărora să beneficieze în special consumatorii finali. Instituțiile financiare publice și private trebuie să lucreze împreună pentru a rezolva problemele programelor de finanțare pentru eficientizarea energetică a clădirilor, precum și pe cele de evaluare a cererilor depuse. 

„Subiectul schimbărilor climatice este prioritar pe agenda internațională – trebuie să avem o comunicare permanentă despre cum putem reduce consumul de energie sau măcar despre cum putem să o utilizăm cât mai eficient, mai ales în contextul în care 40% din consumul de energie provine de la clădiri. Cu acest scop am implementat mai multe proiecte și am lansat o serie de produse verzi pentru a reduce amprenta de carbon a activităților noastre, alături de investiții în energie verde și clădiri verzi. Știm că sustenabilitatea este un concept dinamic, care se schimbă continuu, dar la BCR ne dorim să sprijinim cât mai multe companii spre tranziția lor verde și să vedem cât mai multe construcții noi, care să fie eficiente energetic”, a declarat Ioana Voinescu.

  • Asociația ECOTECA este o organizație neguvernamentală specializată în managementul corespunzător al deșeurilor. Are o experiență de 12 ani în politici publice, consultanță în managementul deșeurilor și în implementarea de proiecte de gestionare a deșeurilor din fonduri europene, private (provenite de la companii) sau fonduri naționale.
  • EFdeN este o organizație neguvernamentală specializată în regenerare urbană, eficiență energetică și arhitectură verde. Scopul ei este de a aduce sustenabilitatea mai aproape de studenți, tineri profesioniști și publicul general, pentru a le arăta nu doar viitorul spațiilor de locuit, ci și viitorul orașelor smart și pașii necesari în această direcție.

Unul dintre punctele cheie ale discuțiilor a fost generat faptul că 45% din consumul total de energie din România provine din clădiri. Aceasta înseamnă că există un mare potențial de reducere a consumului de energie prin îmbunătățirea eficienței energetice a clădirilor. În plus, la clădirile construite în prezent sunt înregistrate pierderi de energie de până la 45%, iar toate sunt marcate în costul de folosire al unei case sau clădiri, după cum a subliniat Claudiu Butacu, președintele EFdeN.

Acesta a explicat faptul că, „dacă ne uităm pe o perioadă de 25 de ani, reprezintă 20% investiția inițială de achiziționare a locuinței, după care vorbim despre partea de facturi, mentenanță și operare. Dacă noi putem să gândim într-un mod de educație financiară pe termen lung, o să vedem că o casă care este sustenabilă are o amprentă de dioxid de carbon redusă, în care ai toate condițiile de confort la interior și un pic de seră naturală și poți să-ți cultivi propriile tale legume și plante aromatice, de exemplu. Și s-ar putea să-ți placă stilul acesta de viață”, spune Claudiu.

În România, consumul de energie în sectorul locuințelor și al celor de birouri, spații comerciale și alte clădiri nerezidențiale reprezintă împreună 45% din consumul total de energie. La nivel național, suprafața construită este de 493.000.000 m2, din care 86% este reprezentată de clădiri rezidențiale. Țara noastră are un patrimoniu important de clădiri realizate preponderent în perioada 1960-1990, cu un grad redus de izolare termică, din cauza lipsei reglementărilor privind protecția termică a clădirilor și a elementelor perimetrale de închidere. Totuși, chiar și după 1990, clădirile își păstrează aceeași performanță energetică scăzută.

Seria de evenimente “Investim în viitor”, organizate de BCR și Asociația ECOTECA, vizează conturarea unor direcții de acțiune pentru noi activități diverse, practici de business și inițiative legislative cu scopul de a aduce schimbări reale în societate. Rolul evenimentelor este de a regândi modul în care societatea își desfășoară activitatea, păstrând mereu în minte necesitatea asigurării unui viitor mai bun pentru generațiile viitoare. Programul vine în continuarea inițiativelor sustenabile prin care BCR integrează principiile ESG în strategia sa de afaceri și în portofoliul de produse pentru persoane fizice, instituții sau companii, precum programul de credite ipotecare destinate achiziției de locuințe verzi Casa mea NaturA, emisiunile de obligațiuni verzi, programul Electric Up pentru IMM-uri sau Creditul pentru Eficiență Energetică destinat companiilor și instituțiilor publice.

0
0
0
Share 0
Tweet 0
Share 0

Similare


Edupedu.ro este și pe Google News

ABONEAZĂ-TE
Redacția

Redacția EduPedu.ro - Tot ce e important să știi pentru Educația copilului tău. Află în timp real ce decizii iau autoritățile și cum influențează ele viața de zi cu zi a școlii și viața pe termen mediu și lung a românilor.

You May Also Like
  • BCR pentru comunitate
  • Gimnaziu
  • Profesori
  • 6 minute read
  • One comment

Material susținut de BCR

VIDEO Discuții aplicate și utile despre bani, la ora de Informatică. Fișă cu secvență de lecție pentru clasa a VII-a: structura liniară în Turbo Pascal – descarcă fișe pentru toate disciplinele și ciclurile de studiu

  • Redacția
  • 22 mai 2024
Profesorii de la Școala Gimnazială Nr. 1 Poiana Mărului, județul Brașov, vor ca orele lor de curs să fie experiențe de învățare relevante și practice pentru elevii lor. Aceștia, la…
Vezi articolul
  • BCR pentru comunitate
  • 3 minute read
  • No comments

Aproape un român din trei renunță la interacțiunea cu băncile fizic, trecând la servicii digitale – studiu SAS

  • Redacția
  • 3 februarie 2022
Aproximativ 30% dintre românii care utilizează servicii bancare declară că vor renunţa la interacţiunea cu banca fizic, continuând să folosească în mod permanent serviciile digitale sau aplicaţia mobilă a instituţiei…
Vezi articolul
  • BCR pentru comunitate
  • Liceu
  • 6 minute read
  • No comments

Material susținut de BCR

Aș vrea să se predea lucruri mai noi, cât mai din vremea noastră, pentru că se predau tot timpul aceleași noțiuni de demult – Samuel, elev la liceu – VIDEO / Programul care face orele mai captivante și care aduce situații de viață reale în clasă la orice disciplină

  • Redacția
  • 5 noiembrie 2024
Tinerii vor o școală mult mai ancorată în realitatea lor, care să le dea instrumente și competențe pentru viitorul în care vor trăi. Proiecte precum LifeLab by BCR, care propun…
Vezi articolul
  • BCR pentru comunitate
  • Profesori
  • 9 minute read
  • One comment

Material susținut de BCR

VIDEO Educația financiară e oriunde, oricând și nu e doar despre bani / Valentin Bucur, ISJ Brașov: Mi-am făcut cont pe Life-lab.ro. Fișele sunt structurate foarte bine, pentru toate nivelurile și disciplinele, elevii învață despre viață

  • Redacția
  • 11 aprilie 2025
Pe 11 aprilie, de Ziua Educației Financiare, campania „Educația financiară e oriunde, oricând” arată că discuțiile despre bani nu se poartă doar la bancă, ci pot apărea natural în orice…
Vezi articolul
  • BCR pentru comunitate
  • Profesori
  • Știri
  • 7 minute read
  • 2 comments

Material susținut de BCR

Sergiu Manea, CEO BCR: Angajamentul nostru este să investim în profesori, așa cum ne cer profesorii, astfel încât ei să poată modela mai departe pentru relevanță următoarele generații. Cred că avem profesori minunați, care vor folosi resursele de pe LifeLab.ro

  • Redacția
  • 6 noiembrie 2025
O masă rotundă dedicată programului LifeLab, inițiativa care transformă educația financiară în educație pentru viață, a fost organizată la București pe 29 octombrie, la sediul BCR. Evenimentul a reunit peste…
Vezi articolul
  • BCR pentru comunitate
  • Profesori
  • 8 minute read
  • No comments

Eveniment susținut de BCR

Eveniment pentru profesori, pe 23 septembrie la Constanța: orele de la clasă devin spații reale de învățare financiară pentru viața de zi cu zi – profesori din mai multe județe prezintă lecții interdisciplinare create în programul LifeLab.ro / Înscrieri deschise

  • Redacția
  • 11 septembrie 2025
Schimbări, presiuni și incertitudini – până acum despre asta s-a tot discutat la începutul acestui an școlar. Pentru profesorii care își propun să transforme orele în exerciții autentice pentru viață…
Vezi articolul
COPYRIGHT

Pentru că scrieți despre educație, sau cu atât mai mult datorită acestui lucru, ar fi util să citați cu link, atunci când preluați un articol, părți dintr-un articol sau o idee care v-a inspirat. Noi, la EduPedu.ro ne-am asumat această conduită etică și sperăm că și publicațiile cu mult mai multă experiență vor face la fel. Ne bucurăm că găsiți subiecte interesante pe Edupedu.ro și suntem siguri că înțelegeți rugămintea noastră de a cita sursa (cu link), ca o declarație reciprocă de respect și profesionalism. Vă mulțumim!

DESPRE NOI

EduPedu.ro este o publicație online care găzduiește exclusiv articole din domeniul educației și cercetării. Urmărim constant cum sunt educați copiii noștri, cine și cum face politicile din educație și cercetare, cine și cum îi formează pe profesori, cât de adecvate la lumea în care trăim sunt sistemele de educație și cercetare.

CONTACT REDACȚIE

Adrese e-mail
raluca.pantazi@edupedu.ro
mihai.peticila@edupedu.ro
costin.ionescu@edupedu.ro
alexa.stanescu@edupedu.ro
diana.ghimisi@edupedu.ro
stefan.lefter@edupedu.ro
ramona.florea@edupedu.ro

Notă de informare cu privire la prelucrarea de date personale prin intermediul site-ului

Politica de cookie

Modifică setarile cookie-urilor

Publicitate și parteneriate

Adresă de e-mail
comunicare@edupedu.ro

Statistici edupedu.ro
  • 435.386.131 vizite
Total
0
Share
0
0
0
0
0
0