„Creșterea normei cu 2 ore în învățământul primar va duce la 2 ore pe săptămână de învățare remedială. Vom avea practic un program național de învățare remedială”, a declarat Daniel David, ministrul Educației și Cercetării, pe 12 septembrie, la B1TV. Daniel David a spus ca este un efect secundar, nu a fost gândit intenționat, dar a încercat să scoată și câteva lucruri bune din această perioadă complicată.
- Începând cu anul școlar 2025-2026, toți învățătorii și profesorii pentru învățământul primar vor avea incluse obligatoriu două ore pe săptămână de învățare remedială în norma didactică, potrivit legii 141/2025.
Regulile de organizare a activităților de învățare remedială au fost puse în dezbatere publică de Ministerul Educației și Cercetării cu doar câteva zile înainte de începerea cursurilor.
„Învățarea remedială se desfășoară înainte sau după programul școlar obligatoriu, pe grupe de 6-12 elevi, iar durata unei activități este de 45 de minute”, potrivit proiectului de metodologie.
Activitățile vor avea loc în spațiile puse la dispoziție de unitățile de învățământ, însă primăriile nu au alocat până acum săli suplimentare.
„Ca un efect secundar, nu a fost gândit intenționat, dar am încercat să scot și câteva lucruri bune din această perioadă complicată, creșterea normei cu 2 ore în învățământul primar va duce la 2 ore pe săptămână de învățare remedială. Deci, vom avea practic un program național de învățare remedială,” a declarat Daniel David.
Ministrul Daniel David a explicat și ce vor face profesorii în cele 2 ore.
„În primul rând, sigur, consolidezi competențele pe care le-ai transferat.
Doi, un lucru foarte important, cu impact pe analfabetismul funcțional: corectezi competențele sau aduci competențele pe care ar fi trebuit să le creezi, dar n-ai reușit să le creezi.
Trei, iarăși cu impact pe analfabetismul funcțional, îi înveți pe copii cum să folosească competențele în viața de zi cu zi. Acest lucru o să-i facă și mai mulțumiți și mai interesați de școală, pentru că o să vadă că matematica și științele nu sunt doar despre lucruri abstracte și despre teste, ci ajung să le folosească în viața de zi cu zi.”
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a explicat că introducerea acestor două ore suplimentare va duce la combaterea analfabetismului funcțional și reducerea abandonului școlar timpuriu: „Vom avea acest program național și eu cred că cele două lucruri, clasa pregătitoare, înființată de colegul meu Daniel Funeriu, și acest program remedial, copiii noștri de la învățământul primar o să fie mult mai bine pregătiți să treacă la gimnaziu fără abandon și fără risc atât de mare de analfabetism funcțional.”
Informații de context despre creșterea normei didactice și învățarea remedială
Din anul școlar 2025-2026, norma didactică de predare crește, în medie, cu 2 ore. Este vorba despre Legea nr. 141/2025, cunoscută drept „Legea Bolojan”, care modifică și completează Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023. Legea 141/2025 privind unele măsuri fiscal-bugetare a intrat în vigoare, după publicarea în Monitorul Oficial vineri noaptea, pe 25 iulie 2025. Altă măsuri prevăzute în lege se referă la creșterea numărul de elevi la clasă, precum și comasarea de școli.
Regulile oficiale privind organizarea celor două ore de învățare remedială au fost puse in dezbatere publica de Ministerul Educației la doar 3 zile înainte de începerea cursurilor.
Cadrele didactice din învățământul primar au aflat că trebuie să organizeze aceste activități pe grupe de 6-12 elevi, fără ajutor suplimentar din partea altor profesori sau personal auxiliar și fără spații dedicate puse la dispoziție de autoritățile locale.
Ministerul Educației și Cercetării nu a prezentat nicio analiză a fundamentării măsurilor din legea 141/2025, în afara declarațiilor făcute de ministrul Daniel David în ieșirile sale publice. În schimb, analiza solicitată Institutului de Științe ale Educației de Edupedu.ro a fost cenzurată de ministrul David sub pretextul unui peer review pentru că îi contrazicea cu date și studii argumentele folosite.
Foto: © Monkey Business Images | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.
17 comments
O idee pentru decidenți:
Părinții au nevoie de multe informatii, de multe sfaturi!
Poate ar fi bine ca să fie plătită (deci onorată pecuniar) activitatea de comunicare intensă cu părinții – in sensul distribuirii unor rezultate ale cercetărilor, informații necesare creșterii armonioase a copiilor etc.!
Cu ocazia aceasta, s-ar forma (de voie- de nevoie) și învățătorul, și părintele!
Ne-ar folosi tuturor!
Cât mai pot răbda profesorii? Sunt călcați în picioare de toată lumea.
Problema este că nu se vrea sa se concedieze profesori, cum este normal și de aceea încarca elevii. Din punctul meu de vedere ore ca muzica, desen, educație fizică, educație tehnologică nici nu ar trebui sa existe. Și așa majoritatea copiilor fac sport pe banii părinților la cluburi private. Si ar trebui sa existe posibilitatea să nu faci limba străină daca aduci un certificat recunoscut international. E multă pierdere de vreme in școală pentru elevi. Ii obosește fara să facă nimic util. Tot la banii părinților se ajunge.
Invatatoarea face 13 ore; restul orelor, până la 18, sunt facute de profesori.Sta in cancelarie in acest timp și se plange ca pierde timpul ….Pleacă prima in vacanță! Acum mai are 2 ore de remedial cu…cine dorește!
Are apoi after school, mai poate câștiga bani IN ȘCOALĂ, cu efort minim de concurență și responsabilitate asumată, prin contextele național create!
Profesorul (de matematică, de ex.) de la liceul tehnologic are orele distribuite pe o perioadă până in iulie, cu o obligație sistemică de a asigura examenele, cu ore ,,găuri ” tot anul- clase in practică, diferite ca număr de la o clasă la alta-obligat să ia ore suplimentare din cauza nedivizibilitatii nr.720 cu diferiți factori – specifici instituției.El nu poate avea in catedră ore pe remedial, că nu acceptă directorul! Directorul face AUTOMAT și DISCRIMINATORIU distribuția orelor lui!
,,Profesorul de la un asemea liceu nu poate lua remedial prin lege” – i se spune!
Evential, obligat, dă consultații gratuite pentru examene!
Oare legea a fost atât de strâmb dată sau sunt mângâiați pe creștet ( eventual ținuți in continuare, fără concurs, din ianuarie ) cei ce biciuiesc mai tare angajații, prin eludarea legii?
Salariilor lor- cei din situațiile descrise- sunt LA FEL, pentru aceleași caracteristici ( vechime, grade etc.)!!!!
Țară cu hoții!
Nu mai vorbim de abordarea plății ca diriginte!
Nu mai vorbim de manipularea pe care o face învățătorul cu părinții- referitoare la profesorii ,,buni pentru clasa lui”, când vine vremea să ajungă in ciclu superior ,,elevii lui”!
Nu mai vorbim despre cârdășiile cu directorii in manipulare!
Am mai scris despre asta pentru că e una dintre inechitâțile din sistemul public de învățământ cu urmări grave pentru societate!
Pentru profesorii in prag de pensie e o palmă a sistemului greu de suportat această stare, pentru că au sperat ca până la pensie, prin legea pensiilor, să facă diferențele majore necesare!
Invățătorul a contribuit n ani în plus , căci a intrat în ,,câmpul muncii”; profesorul, dacă a muncit și și-a rafinat cunoașterea in facultate, e sancționat in necontributivitate….la bani?
Ar trebui un studiu făcut de cineva care știe amănunte!
Nu au apărut multe din comentarii despre aceste subiecte sensibile!
Se vrea întreținerea acestei stări!
Ne-am săturat de efectele din societate ale unor asemenea aberații (de 35 de ani)!?!
P.S. Nu se mai aude nimic, nimic despre cei cu 18 ore!
E cineva in țara asta care aplică legea? Ca nu e abrogată!
Sindicatele dorm, ca de obicei!Oare de ce?
Super! Acum ne mâncam și între noi. Asta își doresc!
Ce vorbe goale,fiul meu este elev în clasa a 4 a, are 21 ore dintre care 5 sunt sportul, engleza și religia, așadar pt învățătoare rămân 16 ore.Practic suntem pedepsiți doar noi din gimnaziu și liceu, daca se dorea economie trebuiau și aici masuri nu sa ne prefacem că tragem la aceeași căruță.
Exact! Diriginții au și o oră de dirigenție . Învățătorii, nu. Plata e la fel! E corect?
Invățătorul este în școală și atunci când elevii au cu alți profesori. Dirigenție fac pe tot parcursul orelor și pauzelor, sunt mereu în mijlocul elevilor,iar ore remediile fac și au făcut mereu și când nu erau în lege. Fac ore de pregătire pentru EN.
Îmi pare rău că gândiți astfel. Noi facem program Școală după școală în mod de voluntariat.
Până la 20 de ore trebuie sa facă remediale!
Adică un profesor face ore din planul cadru, cu programă , cu treizeci de elevi de liceu- marea hăituială; doamna învățătoare- cu cine vrea sa rămână in clasă, ca nu ii poate obliga!
Salarii- la fel aproape!
C-asa e-n tenis!
E o nebunie!
Profesorul sau învățătorul poate face câte ore vrea sau e obligat, dar ce vină are elevul, în special cei mici?! Cei de la a 4-a au deja 21 de ore, dacă mai fac și remedialele ajung la 23, curând stau în școală ca cei din gimnaziu. Iar cei din gimnaziu au program de lucru de 40+ ore săptămânal, cu 31 minim la școală în clasele 7-8 și restul teme.
Mai suntem sănătoși la cap?! Că David sigur nu e.
La anul, in vacanta de vara, cand se vor termina banii pentru invatamantul preuniversitar, ce masuri se vor adopta?
Va mări norma la profesorii de gimnaziu și liceu iar.
Nu vor mai fi plătiți profesorii pe timpul lunilor de vară. Asta va urma. Și ca sa-si mențină asigurarea la sănătate si la pensii, le vor creste contribuțiile la 12%, respectiv 30% in cele 10 luni ale contractelor determinate, care pentru titulari vor fi reînnoite automat de la 1 septembrie. Asta se intenționează, pentru ca nu sunt bani si trebuie redus deficitul anul viitor de la 8% la 6% din PIB.
DD-ule te extenuezi cu cate doua ore remediale cu eleva Isabel. O fi dragostea mare pentru meseriea aleasa dar ai si tu un numar de ani si un surplus de oferta la domiciliu gata sa evadeze in public.
E ca atunci cand, fara sa te pricepi, desfaci un aparat de radio bucati – bucatele.
Sii cand dai sa il pui la loc iti raman piese in plus.
Aparatul nu mai functioneaza, dar, partea buna – ai piese in plus acum!
Toidi!
👍
David practic anunță ca a improvizat un program despre care nimeni nu știe mai nimic.
Fiecare face de fapt cum il taie capul.
Un experiment national pe milioane de copiii.
Fără plan, fără material didactic, fără instruire prealabilă.
David, DEMISIA!