Ministerul Educației și Cercetării a transmis Parlamentului cel puțin trei cifre diferite pentru numărul elevilor care învață în regim simultan în decurs de patru luni: 95.469 elevi în octombrie, 101.929 în decembrie și 97.811 în ianuarie, conform monitorizării Edupedu.ro. Diferența dintre prima și a doua raportare depășește 6.000 de elevi, iar dintre a doua și a treia este de circa 5.000. Este vorba despre mii de elevi. În niciun document nu este explicată metoda de calcul, data de referință sau caracterul provizoriu al datelor. Toate răspunsurile oferite Parlamentului României sunt semnate de același oficial din minister.
Concret, aproape 98.000 de elevi înscriși în clasele primare și gimnaziale învață simultan în anul școlar 2025-2026, potrivit celor mai recente date transmise de Ministerul Educației și Cercetării, pe 9 februarie, la solicitarea unui deputat. Totuși, într-un răspuns oferit pe 2 decembrie 2025, la o altă interpelare, aceeași instituție și același semnatar al răspunsului oficial către Parlament, susține că aproape 102.000 de elevi învață în acest regim. La începutul lui noiembrie 2025, ministerul estima, însă, că ar fi vorba despre mai mult de 95.000 de elevi în clase de învățământ simultan.
Învățământul simultan este forma de organizare în care un singur profesor predă, în aceeași sală și în același interval orar, mai multor clase diferite – de regulă în mediul rural, unde numărul elevilor este prea mic pentru a forma clase separate pe nivel. De exemplu, elevii de clasa a III-a și a IV-a sau de a V-a și a VI-a învață împreună, iar cadrul didactic împarte timpul și conținutul între grupuri. Sistemul este folosit ca soluție administrativă pentru menținerea școlilor mici, dar este frecvent asociat cu dificultăți în asigurarea calității predării și cu riscuri mai mari de abandon școlar.
Indicatorii pentru solicitările transmise Parlamentului nu sunt prezentați unitar: într-un răspuns se raportează numărul de clase și elevi, în altul numărul de unități și elevi, iar în al treilea apar explicit și elevii din școlile private – evident asta pentru că fiecare parlamentar cerea toate aceste detalii. Însă diferențele dintre aceleași date nu au nicio explicație, nu există o notă metodologică.
De remarcat, toate cele trei răspunsuri sunt asumate prin semnătura aceluiași secretar de stat din Ministerul Educației.
- Edupedu.ro a semnalat datele oferite de MEC în noiembrie 2025, punctând că există o creștere de 7,9% la nivel național pentru numărul de elevi care învață în regim simultan și o majorare cu 2,5% anumărului de clase în care se practică acest regim de predare.
Într-un răspuns oferit deputatului PSD Vlad Sorin Drinceanu, pe 9 februarie 2026, MEC notează că 97.811 elevi din 6.741 de clase învață în regim simultan. De precizat, statistica include și numărul elevilor care învață simultan la școli private – 1.013 elevi din 51 de clase.
Este vorba, deci, despre 96.798 de elevi din 6.690 de clase din școli de stat.
Tot aici apare și seria anuală comparativă pentru mai mulți ani școlari. Datele sunt următoarele:
2021–2022: 113.288 elevi
2022–2023: 107.907 elevi
2023–2024: 103.183 elevi
2024–2025: 90.734 elevi
2025–2026: 97.811 elevi
Între 2021–2022 și 2024–2025 se înregistrează o scădere de peste 22.000 de elevi, adică aproape 20%. Tendința este clar descendentă în primii patru ani.
În 2025–2026 însă apare o inversare de trend: creștere de aproximativ 7.000 de elevi față de anul anterior, adică aproape 8%. Este prima creștere după mai mulți ani de scădere.

La sfârșitul anului trecut, pe 2 decembrie 2025, datele ministerului pe acest subiect erau însă diferite. Mult diferite. La interpelarea deputatei PNL Raluca Turcan, MEC a consemnat că 101.929 de elevi din 3.484 de școli din toată țara frecventează învățământul în regim simultan în acest an școlar, 2025–2026. Indicatorul diferă (unități, nu clase), iar cifra totală a elevilor este mai mare cu peste 6.000 față de cea comunicată cu o lună înainte și cu 5.000 mai mare față de cea care avea să fie comunicată peste o lună.

Cu mai puțin de o lună înainte, pe 6 noiembrie 2025, MEC i-a transmis deputatei USR Corina Anastasiu că 95.469 de elevi din 6.635 de clase învață în regim simultan.
Ministerul prezintă și situația detaliată pe județe, defalcată pe rural și urban. Nu se face nicio mențiune privind caracterul provizoriu al datelor sau data de referință statistică.

În plus, MEC a transmis date diferite și în ceea ce privește numărul elevilor care au învățat în regim simultan în anul școlar 2024-2025. În răspunsul din data de 9 februarie 2026, se arată că 89.873 de elevi de la școli de stat au învățat simultan în acel an. În răspunsul din data de 6 noiembrie 2025, însă, ar fi vorba despre 88.475 de elevi.
DOCUMENT Răspunsul oferit de Ministerul Educației și Cercetării la interpelarea deputatei USR Corina Anastasiu – 25 noiembrie 2025
DOCUMENT Răspunsul oferit de Ministerul Educației și Cercetării la interpelarea deputatei PNL Raluca Turcan – 2 decembrie 2025
DOCUMENT Răspunsul oferit de Ministerul Educației și Cercetării la interpelarea deputatului PSD Vlad Sorin Drinceanu – 9 februarie 2026
Cele trei documente folosesc formate și indicatori diferiți și indică trei totaluri diferite pentru același an școlar 2025–2026: 95.469, 101.929 și 97.811 elevi. Dar datele vin de la aceeași instituție, sunt asumate sub semnătura aceluiași demnitar și sunt despre aceeași elevi.
Informații de context
În august 2025, premierul Ilie Bolojan a declarat că dorește desființarea claselor de învățămât smultan: „Ceea ce trebuie avut grijă la țară este, într-adevăr, să luăm măsuri în așa fel încât clasele care sunt simultane să nu mai existe”.
- Declarațiile au fost făcute în contextul măsurilor de austeritate aplicate prin Legea 141/2025, cunoscută ca Legea Bolojan, ce a prevăzut, printre altele, comasarea școlilor și alte măsuri de reorganizare. Schimbările au determinat încă de la început avertismente cu privire la iminența creșterii numărului de clase care funcționează în regim simultan.
- În aceeași manieră s-a poziționat și fostul ministru Sorin Cîmpeanu. La începutul anului 2021, acesta a declarat că învățământul simultan este „o nenorocire” și că „trebuie să dispară”.
Fostul ministru Daniel David a susținut, însă, contrariul. El a afirmat că învățământul simultan „există în Franța, în Irlanda și verificați – procentul este mai mare decât la noi”. „Ce ne lipsește, și aici sunt de acord, este trainingul profesorilor pentru a preda bine în învățământul simultan”, a mai adăugat acesta.
La sfârșitul lunii august a fost introdusă o nouă metodologie pentru învățământul simultan, prin care elevii de clasa a VIII-a au fost amestecați din nou cu cei din clase mai mici. Iar în septembrie premierul a lărgit orizontul de timp, vorbind despre desființarea învățământului simultan „în anii următori”.
În octombrie, Edupedu.ro a semnalat improvizațiile rezultate din Legea Bolojan, inclusiv metodologia pentru învățământ simultan, pe care Ministerul condus de Daniel David le prezenta drept „abordare strategică sistemică susținută și pragmatică” pentru combaterea analfabetismului funcțional.
Un raport publicat de Institutul de Științe ale Educației (IȘE) în anul 2024 arată că învățământul simultan este una dintre cauzele de chiul la examenul de la finalul clasei a VIII-a.