Cum se poate ca un contabil să ia 63.000 de lei și un profesor 2.000 de lei? – întrebarea ministrului Educației, Mihai Dimian, care anunță că a cerut blocarea plăților pentru 25% din sumele prevăzute pentru hotărâri judecătorești, ca să facă o verificare

14.133 de vizualizări
Foto: ID 446619705 © LCVA | Dreamstime.com
„Am întrebat cum se poate că un contabil sau un secretar să primească 63.000 lei și profesorul 2.000 și am zis să se verifice această situație. 75% din suma care trebuia plătită în acest an s-a trimis deja la plată, pentru 25%, aștept mai întâi rezultatele verificărilor, să nu fie vreo eroare”, a declarat Mihai Dimian, ministrul Educației și Cercetării, la o întâlnire cu directori de școli la Botoșani pe 5 aprilie.

Prioritatea a fost plata sumelor restante din anul trecut, însă analiza primelor plăți a ridicat suspiciuni privind corectitudinea unor calcule, a sustinut Mihai Dimian.

„Când am analizat rezultatele în prima fază și, având și profil matematic, sigur că nu pot să văd că îmi ies niște vârfuri, unii primesc 53.000 de lei, profesorii primeau 2.000 lei sau 3.000 lei și am întrebat și eu cum se poate ca un contabil sau un secretar să primească 63.000 lei și profesorul 2.000. De aici este această discuție și am zis să se verifice această situație”, a declarat ministrul.

Ministrul Mihai Dimian a precizat că majoritatea sumelor aferente acestui an au fost deja trimise, însă restul de 25% este blocat temporar până la finalizarea verificărilor.

„75% din suma care a fost alocată pentru acest an sau care trebuia plătită în acest an s-a trimis deja la plată, pentru 25%, aștept mai întâi rezultatele verificărilor, să nu fie vreo eroare a contabilului respectiv, a secretarei respective, să nu fie nevoie după aia să luăm banii înapoi, mai degrabă îi dau un pic mai târziu, cu credința că am dat cum trebuie”, a spus Dimian.

Ministrul a mai anunțat că și angajații care nu au dat în judecată ministerul vor beneficia de aceste drepturi, în baza unei ordonanțe de urgență, cu termen de plată luna iunie.

„Pe de altă parte, cei care nu au dat în judecată ministerul nu trebuie să sufere, de aceea este acea ordonanță de urgență care oferă și celor care nu au dat în judecată sistemul aceste drepturi și în iunie se vor plăti, cu mențiunea că ordonanța dă ca termen iunie, la hotărâri judecătorești avem termen 31 decembrie”, a mai spus ministrul Educației.

Aplicația de salarizare a personalului din Învățământ a fost din nou actualizată în privința sentințelor judecătorești pe 1 aprilie

Sindicatele profesorilor au acuzat Ministerul Educației că blochează plata sumelor mai mari de 10.000 de lei.

Apoi, Ministerul Educației a transmis un comunicat de presă, în care a explicat ce plăți a făcut instituția privind plata drepturilor salariale pentru profesorii care au câștigat procese în instanță. Datele ministerului fac referire la sumele achitate până acum, dar nu precizează nimic legat de blocarea sumelor, adică ceea ce acuză sindicatele.

Edupedu.ro a scris că procedura de plată din 2026 a sumelor datorate personalului din învățământul preuniversitar de stat în baza hotărârilor judecătorești definitive privind drepturi salariale și dobânzi aferente acestora a fost publicată în Monitorul Oficial.

Până pe 26 martie, inspectoratele școlare au transmis Ministerului Educației cuantumul sumelor pentru plata hotărârilor judecătorești, potrivit unei document consultat de Edupedu.ro. Este vorba despre plata hotărârilor judecătorești pentru anul 2026. Conform adresei Ministerului Educației, banii câștigați de profesori prin hotărârile judecătorești definitive vor fi plătiți în aprilie.

Declarațiile ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian:

Am avut discuții despre hotărârile judecătorești. Anul trecut nu s-au plătit hotărârile judecătorești, anul acesta, de când am venit, din prima zi, am zis să plătim ce nu s-a plătit anul trecut. 

Tot nu-i bine. De ce? Pentru că, în momentul de față, ar trebui să plătesc și ce este pentru acest an, deși aș avea până la 31 decembrie posibilitatea de a plăti. Numai că, atunci când am analizat rezultatele din prima plată, v-am spus că cuvântul de bază în ceea ce facem și sper să fie în continuare este onestitatea. 

Când am analizat rezultatele în prima fază și, având și profil matematic, sigur că nu pot să văd că îmi ies niște vârfuri: unii primesc 93.000 de lei, alții primesc 53.000 de lei, profesorii primeau 2.000 lei sau 3.000 lei și am întrebat și eu cum se poate ca un contabil sau un secretar să primească 63.000 lei și profesorul două mii, de aici este această discuție și am zis să se verifice această situație.

75% din suma care a fost alocată pentru acest an sau care trebuia plătită în acest an s-a trimis deja la plată, pentru 25%, aștept mai întâi rezultatele verificărilor, să nu fie vreo eroare a contabilului respectiv, a secretarei respective, să nu fie nevoie după aia să luăm banii înapoi, mai degrabă îi dau un pic mai târziu, cu credința că am dat cum trebuie.

Aceasta este și a doua, să zicem, mare problemă prezentată din partea sindicatelor, dar repet, noi putem să plătim ca minister până pe 31 decembrie. Anul trecut am așteptat până în decembrie, după aia s-a blocat plata. De aceea am preferat să nu repetăm această experiență și să transmitem către plată cât mai rapid. 

Pe de altă parte, cei care nu au dat în judecată ministerul nu trebuie să sufere, de aceea este acea ordonanță de urgență care oferă și celor care nu au dat în judecată sistemul aceste drepturi și în iunie se vor plăti, cu mențiunea că ordonanța dă ca termen iunie, la hotărâri judecătorești avem termen 31 decembrie.

Despre plata sentințelor judecătorești

Procedura de plată din 2026 a sumelor datorate personalului din învățământul preuniversitar de stat în baza hotărârilor judecătorești definitive privind drepturi salariale și dobânzi aferente acestora a fost publicată în Monitorul Oficial. Este vorba de Ordinul nr. 3226 /2026 privind stabilirea procedurii de efectuare a plății titlurilor executorii de către unitățile/instituțiile din învățământul preuniversitar de stat în anul 2026.

Profesorii vor primi diferențe de natură salarială, cât și despre daune-interese sub forma dobânzii legale, rezultate din hotărâri judecătorești definitive.

Plățile restante din 2025 se achită în prima parte a anului 2026, conform ordinului,

Tranșele aferente anului 2025, prevăzute în Ordinul nr. 5200/2025, vor fi incluse în statele de plată ale unităților de învățământ în semestrul I din 2026 și vor fi achitate la datele obișnuite de plată a salariilor.

Tranșele scadente în 2026 trebuie plătite până la 31 decembrie 2026.

Edupedu.ro a scris, pe 3 octombrie, că, fără niciun avertisment public, fără consultări, fără comunicat de presă, Guvernul a decis amânarea pentru anul 2026 a plății sumelor câștigate de angajații din educație prin hotărâri judecătorești definitive – diferențe salariale stabilite de instanțe și recunoscute de stat, pentru care, potrivit surselor Edupedu.ro, fondurile necesare fuseseră deja transferate la inspectoratele școlare.

În luna noiembrie 2025, Daniel David a spus că Ministerul Educației a transferat, inițial, banii pentru plata deciziilor judecătorești câștigate de profesori, dar, după ce Guvernul a adoptat OUG nr. 52, „bani au trebuit să fie retrași”. La prezentarea raportului săptămânal, Daniel David a anunțat că așteaptă un răspuns de la Ministerul de Finanțe în privința plății, „în condițiile în care Ministerul Educației avea banii în buget”.

În octombrie 2025, SIPA Muntenia cerea ca sumele pentru plata hotărârilor judecătorești câștigate de profesori să fie repuse în bugetele inspectoratelor școlare.

Sindicatele din educație au protestat marți, 7 octombrie, în fața Ministerului Finanțelor față de decizia Guvernului de a amâna până anul viitor plățile aferente hotărârilor judecătorești câștigate de profesori.

Potrivit sindicatelor, ceea ce a decis guvernul în privința plăților rezultate din hotărâri judecătorești „este o bătaie de joc la adresa salariaților din învățământ, după măsurile iresponsabile luate împotriva sistemului educațional prin Legea nr. 141/2025”, după cum notează Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, într-un mesaj pe Facebook. 

Sindicatele din Educație au solicitat deblocarea imediată a plăților hotărârilor judecătorești câștigate de profesori, potrivit unui comunicat de presă. „Considerăm că ceea ce face Executivul este fără precedent și că România nu mai este un stat de drept! Suntem în plină „dictatură guvernamentală“!”, conform sindicatelor.

Foto: ID 446619705 © LCVA / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.


8 comments
  1. Oricum, noul ministru de la Suceava are fond uman, mai ales moral, superior fostului David. Noul ministru nu arată lichelismul și lingușeala grețoasă ale lui David.

  2. Poate face ceva și cu orele de fizica ,fostului ministru nu prea a admirat științele exacte în liceu !! Se vedea după fata lui !!

  3. Afirmația asta trebuie sa fie analizată,salariile secretarilor din școli nu sunt mari,asta se poate vedea in Legea 153/2017.Sau poate exista adevăr în afirmația respectiva ,dacă secretarii,contabilii,administratorii,
    bibliotecarii,laborantele ,au două sau trei norme, cumulează 1-1,5 norme de funcții de profesor ,cu functii administrative,au norma 20-24 de ore pe zi.Acum verifica inspectoratele hartiile pentru cumulul de funcții,in hârtii totul este foarte bine,ar trebui verificate camerele de vederi sa vada cu adevărat cat stau respectivii in birou,sau dacă se duc adevărat la ore.Apropo,sunt și ei ca politicienii în multe consilii de administratie,muncesc timp de 24 de ore pe zi.

    1. Imposibil! Dumnealor sunt „pe teren”, muncind din greu la implementări, diseminări, simpozioane, verificări etc.🥴

  4. Domnu^ Ministru

    Dacă e ceva ilegal sesizezi curtea de conturi, parchetul, comisia de cercetare, corpul de control si le iei banii NU blochezi toate plățile…

    Matale încerci o tactică prin învăluire dar te trădează obiectivul final

  5. A trăi în democrație presupune respectarea separației puterilor în stat și aplicarea sentințelor judecătorești de către puterea executivă. A nu trăi în democrație presupune a avea magistrați subordonați politic, dar și a supune sentințele judecătorești filtrului politic. Statul totalitar începe cu pofta puterii politice de a nu răspunde în fața nimănui, nici măcar prin alegeri (anulate când sunt scăpate de sub control), cu atât mai puțin în fața legii. Păcat că în fruntea ministerului educației, acel minister care declamă principiile democrației, ajung doar fideli politici care ar pune voința politică deasupra valorii democrației. În văzul unei lumi întregi joacă teatrul independenței politice, dar, prin spate, se întovărășesc cu „clanul politicienilor”.

  6. A gasit motiv sa nu ne mai dea banii. L-au pus cei de sus care l-au cocotat la varf sa joace cum spun ei. Si asta joaca si canta de nu mai poate.

  7. Recunosc faptul ca Mihai Dimian are dreptate în multe privințe. Spre deosebire de predecesorul său, domnul academician psiholog de la Cluj. Pare că actualul ministru va avea un trend ascendent. Mă bucur că este absolvent al unei facultăți de fizică, acest lucru putând ajuta la buna înțelegere a fenomenelor de orice natură.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Reacție dură a consilierei de stat la Cancelaria premierului, Luciana Antoci, la programa de română de liceu pusă în dezbatere de Minister: Pare croită pe orizontul de nevoi al studenților din anul întâi de la Facultatea de litere / Mă alătur vocilor care pledează pentru o programă modernă, vie, flexibilă

Critică dură la adresa noii programe de Română pentru clasa a IX-a pusă în dezbatere de Ministerul Educației, lansată de consiliera de stat responsabilă cu educația la cancelaria premierului Ilie…
Vezi articolul

Ioan Aurel Pop a demisionat din conducerea Consiliului responsabil cu atestarea titlurilor universitare, CNATDCU, Mircea Dumitru devine președinte până la expirarea actualului mandat, în 2024 / Pop, autosuspendat, spunea în 2022 că aceasta este o instituție „anacronică”, dar a păstrat până acum titlul de președinte

Ioan Aurel Pop, președintele Academiei Române, și-a dat demisia din Consiliul general al CNATDCU, forul care până recent era cunoscut cel mai bine pentru verificarea doctoratelor plagiate, iar președinte CNATDCU…
Vezi articolul

VIDEO Cîmpeanu, despre salariile profesorilor: Mi se pare greșit să fie acordate creșteri salariale otova, trebuie date pe anumite criterii de performanță. Nu neapărat pe excelență sau elitism, este mult mai greu sa duci un elev de la nota 5 la nota 6, decât să-l duci de la 9 la 10

Mi se pare greșit să fie acordate creșteri salariale otova, spune ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. Acesta a declarat la Digi24 că aceste creșteri pe care le va propune să fie…
Vezi articolul
Fragment din răspunsul Administrației Prezidențiale la solicitarea Edupedu.ro / Sursa foto: Edupedu.ro

EXCLUSIV Administrația Prezidențială: Reglementarea accesului minorilor la rețelele sociale este necesară. Limitele de vârstă trebuie să fie rezultatul unui proces legislativ transparent, bazat pe dialog cu experți și fundamentat pe date

„Reglementarea accesului minorilor la rețelele sociale este necesară”, spune Administrația Prezidențială, într-un răspuns oficial trimis la solicitarea Edupedu.ro. La întrebarea „care este poziția președintelui României cu privire la limitarea accesului…
Vezi articolul