Mai puțin de 1 din 10 profesori din România este tânăr. Top 10 județe cu cei mai mulți profesori sub 30 de ani

6.564 de vizualizări
Când au loc detașarea la cerere și detașarea în interesul învățământului
Foto: Moose Photos from Pexels
La nivel național, peste 19.000 de cadre didactice cu vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani predau în școlile din România, potrivit datelor Ministerul Educației, consultate de Edupedu.ro, adică 9.6% din totalul profesorilor. Primele 3 județe cu cel mai mare procent de profesori cu vârsta între 18 și 30 de ani, care predau în sistemul de învățământ românesc sunt: Sibiu, Cluj și Giurgiu. Capitala ocupă locul al patrulea. 

Pe primul loc se află județul Sibiu, cu un procent de aproape 14% de profesori cu vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani. Astfel, dintr-un număr total de 4.668 de cadre didactice, 651 au vârsta între 18 și 30 de ani.

Locul al doilea este ocupat de județul Cluj, județ care a înregistrat un procent de peste 13% al cadrelor didactice cu vârsta între 18 și 30 de ani. Numărul total al profesorilor din județul Cluj este de 7.292, iar din aceștia 1.012 fac parte din categoria de vârstă 18-30 de ani.

Top 10 județe cu cel mai mare procent de profesori cu vârsta între 18 și 30 de ani
JudețProcent profesori 18-30 de aniNumăr profesori 18-30 de aniTotal profesori
1. Sibiu13.94%6514.668
2. Cluj13.87%1.0127.292
3. Giurgiu12.91%2872.222
4. București 12.32%2.00416.259
5. Brașov12.13%6915.696
6. Iași12.06%1.0368.588
7. Arad11.66%5234.483
8. Bistrița-Năsăud11.25%3883.447
9. Timiș11.03%7386.689
10. Ilfov 10.79%2962.743
Sursă date: data.gov.ro

Pe locul al treilea se află județul Giurgiu. Dintr-un număr total de 2.222 de cadre didactice, 287 au vârsta cuprinsă între 18 și 30 de ani, ceea ce înseamnă un procent de aproape 13%.

Capitala ocupă locul al patrulea și înregistrează un procent de 12.32% de profesori din categoria de vârstă menționată anterior. Dintr-un total de 16.259 de cadre didactice, 2.004 fac parte din categoria de vârstă 18-30 de ani.

Județul Brașov ocupă locul al cincilea, cu un procent de 12.13% de profesori cu vârsta între 18-30 de ani, și este urmat de județe Iași, Arad, Bistrița-Năsăud, Timiș și Ilfov.

Procentul și numărul profesorilor din categoria de vârstă 18-30 de ani, la nivelul fiecărui județ
JudețProcent profesori 18-30 de aniNumăr profesori 18-30 de aniTotal profesori
Alba9.85%3613.663
Arad11.66%5234.483
Argeș6.19%3756.058
Bacău8.88%5436.112
Bihor10.58%7627.196
Bistrița-Năsăud11.25%3883.447
Botoșani8.49%3684.332
Brașov12.13%6915.696
Brăila9.34%2933.134
Buzău7.69%3294.273
Caraș-Severin6.16%1853.003
Călărași8.79%2232.537
Cluj13.87%1.0127.292
Constanța8.48%5876.917
Covasna9.76%2752.815
Dâmbovița8.79%4104.661
Dolj6.63%4086.147
Galați7.86%3824.858
Giurgiu12.91%2872.222
Gorj5.59%1943.466
Harghita10.59%4754.483
Hunedoara6.48%2463.793
Ialomița8.80%2042.316
Iași12.06%1.0368.588
Ilfov10.79%2962.743
Maramureș9.51%4945.191
Mehedinți7.86%2232.836
Mureș10.21%6436.293
Neamț6.78%3134.614
Olt6.39%2553.989
Prahova9.62%6606.855
Satu Mare9.61%3673.818
Sălaj10.24%2812.743
Sibiu13.94%6514.668
Suceava9.93%7347.386
Teleorman5.09%1442.825
Timiș11.03%7386.689
Tulcea7.40%1431.932
Vaslui8.91%3894.364
Vâlcea6.62%2453.698
Vrancea8.71%2803.214
București12.32%2.00416.259
Sursă date: data.gov.ro

La polul opus, județele cu cel mai mic procent al cadrelor didactice, din categoria de vârstă 18-30 de ani, sunt: Teleorman (5.09), Gorj (5.59%) și Caraș-Severin (6.16%).

În statistica Ministerului Educației, sunt în total 201.609 de cadre didactice la nivel național.


9 comentarii
  1. De ce vă mirați?Nu doar salariile sunt problema.Cadrul didactic nu mai este respectat începând cu sistemul și continuând cu elevii și părinții.Autoritatea profesorului nu mai există,disciplină și reguli nu,LIBERTATEA(prost înțeleasă)este stăpână.Salariul este mic ținând cont de faptul că trebuie din banii tăi să cumperi material didactic și o altă problemă,vârsta de pensionare.Dacă se merge tot așa cadrul didactic are toate șansele să moară la catedră.Statutul profesorului în majoritatea școlilor din țară(există și excepții)este umilința și batjocura,cum să își dorească un elev,viitor adult, să fie profesor?

    1. Nu exista profesor la 18 ani. A fi profesor sau necesita studii superioare, finalizate dupa varsta de 22 de ani. Ce rost are categoria carei incepe cu 18 ani??

  2. Ati auzit de ”Piramida varstelor”? Orice organizatie umana trebuie sa aiba o distributie echilibrata a grupelor de varsta ale angajatilor de forma unui romb cu varfurile sus, jos si in laterale. Un triunghi cu baza sus si varful jos este cea mai proata situatie si asta se regaseste acum in invatamant. Peste un numar de ani se va ramane fara profesori, dar guvernele noastre au o formidabila durere, in cot, de viitorul acestei tari!
    Lipsa de viziune se vede acum si prin crizele provocate de imbolnavirile cu Covid-19 ale profesorilor, care isi lasa clasele descoperite (nu ca ar vrea ei sa fie bolnavi). Daca sunt supliniti, cel mai adesea acest lucru este cu profesori de alte specializari, care au rol de paznici, dar nu pot sa preia avtivitatea de predare si evaluare. Orice organizatie sanatoasa are o rezerva de personal, care sa permita continuarea activitatii cand anumiti angajati lipsesc! In invatamant este omul si locul, sau chiar mai mult (datorita orelor suplimentare, pe care profesorii le cer si le fac datorita salariilor mici, altele decat aparute de curand prin presa). Profesorii asistenti, in primii doi ani de invatamant, ar putea sa preia catedra daca profesorul cu vechime pe care il asista se imbolnaveste (sau alt profesor din scoala, de aceeasi specialitate), in rest poate sa invețe meserie pe viu, asistand in acest timp la ore si ajutand elevii! Sunt lucruri care se folosesc afara de decenii, dar acolo sistemul are interesul sa isi educe si pregateasca copii, sa asigure un viitor mai bun intregii societati! Noi ramanem cu povesti nemuritoare, viziuni si cu tara tot needucata!

  3. Ce este asa complicat? Nimeni nu se mai pensioneaza inainte de 68 de ani (65 + 3 ani de prelungire a activitatii). Aceasta este cauza.

  4. La ce sa vina tineretul in invatamant?
    In afara de salarizarea sumbră, sa fie umiliti de catre ministerul de resort, care da astfel “bun” exemplu părinților si elevilor.
    Sa lucreze zilnic cu sute de elevi, dintre care cel putin jumatate vin la scoala doar sa socializeze, fiind prea rasfatati acasă si prea obositi de stat de ani de zile pana tarziu in noapte, pe jocuri pe computer, pr telefon si pe retele de socializare..
    Sa fie pusi la colt de parintii ai caror copii nu invata nici macar pentru a nu ramane corigenți…
    Tineretul nu este naiv.

  5. Cu cifra asta (9,6%) suntem pe la media OECD – 9,4%.

    Italia de exemplu are o medie de 1,4% in invatamantul primar si 2,1% in invatamantul secundar. UK are 28% in invatamantul primar si 19% in invatamantul secundar. Germania are 8,7% si 6%.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Studiu: Peste 500 de mii de copii, elevi și studenți au emigrat din România între 2007 și 2017. Capacitatea guvernului de a produce bunăstare pentru cetățeni contribuie semnificativ la decizia de a migra

Numărul studenților, elevilor și copiilor din grupa de vârstă 0-19 ani care au emigrat din România între 2007 și 2017 este de 484.753 de persoane, potrivit unei lucrări publicate în…
Vezi articolul