Premierul Ilie Bolojan susţine că Guvernul a renunţat, doar pentru moment, la interdicţia privind cumulul pensiei cu salariul de la stat, el explicând că, prin adoptarea unei astfel de măsuri, în învăţământ şi sănătate, în zonele rurale şi în cele de urban mic ar apărea probleme. Ilie Bolojan promite o nouă soluţie luna viitoare, în aşa fel încât să nu fie afectate şcolile sau spitalele care au nevoie de profesori, respectiv medici pensionari, transmite News.ro, preluat de G4Media.ro.
Ilie Bolojan a fost întrebat, miercuri seară, la Antena 3, de ce a renunţat la măsura care prevedea interzicerea cumulului pensiei cu salariul de la stat.
”Nu s-a renunţat de la ea, ci a fost amânată până pe la jumătatea lunii septembrie, pentru că dacă se impune să faci o reducere, e normal să plece cel care are o sursă de venit şi să nu plece cineva care nu are decât această sursă de venit. Sunt câteva domenii în care avem nevoie de o săptămână, două să identificăm problemele”, a răspuns Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan:
- ”În această situaţie, dacă ar fi aprobat, să spunem, fără să vedem efectele în toate domeniile, ar fi apărut o problemă şi, practic, cei care lucrează astăzi din poziţia de pensioari în învăţământ nu ar fi putut lucra. Şi atunci, cel puţin pentru aceste două zone (educaţia şi sănătatea – n.r.) trebuie să calculezi efectele în aşa fel încât atunci când adopţi o măsură, să nu vrei să faci un bine sau un lucru de echitate sau nişte economii şi rişti să creezi probleme în alte sisteme (…)”.
Citește mai mult pe G4Media.ro
12 comments
Doar Zelenski mai poate face ordine. Să-l aducem pe el.
DEMISIA david și bolovan
Pai si daca au peste 10 ore mai sunt încadrați tot la plata cu ora?! Nu vorbim atunci de salariu?!
Iar aici nu vorbim doar de bani. Este vorba de un post, uneori intreg, care este ocupat( știm cum) de acești pensionari in loc sa lase posibilitatea unui tânăr de ocupa un loc de munca…
Nu înțeleg ce „economie” se face la buget, când se plătește o data pensie pt o persoana (sinecură, de STAT, evident) și salariu, tot pentru ea. Adică vreo 10000 lei pe lună (că doar e platit la ultimul salariu, grad I, 100 ani vechime, probabil)
Chiar așa! că la profesorii pensionari se dădea doar plata cu ora, nu salariu, eventual mai mult, celor cu „cădere” la ISJ urî. Chipurile, nu sunt doritori să ia plata cu ora și atunci se…sacrifica” îsi oferă serviciile „all inclusiv” (citire din carte și ședere la catedră, buchisind cu greu pe gadgeturi, pe ore dosite, pensionarii zglobii), pensionarii de 70+++, prieteni cu inspectorii și directorii, care habar nu mai au de nimic ce se cere acum. Daca într-adevăr orele acelea nu sunt solicitate, acestea ar fi în mai multe școli, la naveta, nu în buricul târgului. Mamaie și tataie la înaintare, nimic nou! să plece unde știu, ăia tineri care dau examen în fiecare an🤕
De fapt, au amanat interdictia nu din cauza medicilor sau a profesorilor.
Motivul amanarii sunt tot… specialii. Ei sunt principalii beneficiari ai acestei „facilitati”.
In cazul profesorilor, de cele mai multe ori vorbim doar de plata cu ora, ceea ce nu reprezinta cumul pensie — salariu.
Cata ipocrizie! Cine mai crede alegatiile acestui ins care emana doar ura fără judecata. A procedat asa în urma presiunilor unor speciali.
vai,dar ce probleme?! acest guvern a șters toate problemele din învățământ….ii mai ținem pe unii pensionati acu 10 ani…
Cam rusofila măsură asta. :((
La profesori este foarte simplu, plata cu ora nu reprezinta cumul pensie cu salariu. Iar cei care au salariu si pensie sa treaca in plata cu ora.
De ce nu au facut acest lucru?
Pt ca din declarațiile lui rezultă că ,,duce grija lipsei de profesori pt anunite discipline ”
In traducere se folosește de educație ca sa păstreze specialii pensionari din aparatul central care citez ,, nu pot fi angajați la plata cu ora”
Înțelegeți că educația este doar o umbrelă, bună pt contexte potrivite, care deservește doar politicului.
AȘA SE FACE DEJA. Cumul salariu pensie nu există decât în universitar.
Dar nu e nimic grav, pensionarii care chiar ieșiseră la pensie (nu cei cu continuitate după vârsta de pensionare, care rămân angajați, și pe care mulți analfabeți îi confundă pe aici cu pensionarii) NU vor mai veni la PCO, să muncească pe jumătate bani când e vorba de câteva ore neocupate.
DACĂ – repet, DACĂ – există vreun privilegiat care făcea PCO pentru un post întreg, nici ăla nu va mai veni. Decât dacă e chiar prost, caz în care aia este, lasă prostul să muncească de două ori mai mult pentru cât primește. (Dar nu va fi cazul).
Doar o întrebare pentru David – el este ÎNCĂ conducător de doctorat, acum, în timp ce e ministru full-time și face normă dublă dând interviuri pe la diverși dubioși. El ce salariu ia și cu ce îl cumulează?