Conducerea Universității „Aurel Vlaicu” din Arad a depus plângere penală, după nereguli constatate într- un audit legat de mandatele fostului rector Ramona Lile

231 de vizualizări
Foto: uav.ro
Universitatea „Aurel Vlaicu” (UAV) din Arad a depus o plângere penală după ce ar fi descoperit, în urma unui audit extern comandat, nereguli care ar fi fost făcute în mandatele fostului rector Ramona Lile, a anunţat, miercuri, instituţia de învăţământ superior, transmite Agerpres.

Printr-un comunicat de presă semnat de actualul rector, Teodor Florin Cilan, se arată că instituţia „trece printr-un moment dificil, generat de acuzaţii publice grave privind integritatea şi legalitatea unor decizii din trecut”.

„Sunt acuzaţii care afectează nu doar imaginea instituţiei, ci şi încrederea comunităţii în noi. Ca rector, îmi asum această realitate şi cred că trebuie să o abordăm cu fermitate, astfel încât să eliminăm orice posibilitate ca asemenea situaţii să se repete. Trebuie să ne asumăm că au fost luate decizii care au produs controverse serioase, inclusiv validarea unei candidaturi care ridica mari semne de întrebare, şi care astăzi ne-a adus într-o situaţie foarte complicată din punct de vedere juridic.

Trecutul nu îl mai putem schimba, dar avem obligaţia de a ne asigura că structurile instituţionale decid exclusiv în conformitate cu prevederile legale şi în interesul universităţii”, se arată în comunicatul semnat de actualul rector.

Context: Amintim, un raport de audit extern realizat pentru Universitatea Aurel Vlaicu din Arad (UAV) arată că un card bancar contului curent al instituției a fost folosit, timp de mai mulți ani, de o persoană din conducerea universității fără să fie identificate documente justificative pentru acele plăți, scrie Special Arad. Potrivit sursei citate, auditorii nu precizează despre ce persoană este vorba, însă instituția spune că respectivul card a fost în posesia Ramonei Lile, fost rector, care nu a mai fost confirmată pe post la ultimele alegeri, dar care urmează să revină acum în funcție în urma unei decizii în instanță.

Potrivit publicației arădene, cu acel card au fost plătite „deplasări în străinătate, în valoare de zeci de mii de lei (cum puteți vedea mai jos), hoteluri la Bucureşti, dar şi în Dubai sau Cuba, s-au închiriat mașini în Canada, s-au achitat mese la restaurante, combustibil”, iar „auditorul extern spune că nu a identificat deconturi, facturi, bonuri și foi de parcurs pentru unele dintre aceste cheltuieli”.

Citește articolul integral pe G4Media.ro


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Sprijinul pentru părinții care stau acasă cu copiii aflați în școala online ar urma să fie aprobat săptămâna viitoare de Guvern, anunță ministrul Muncii: Vor primi 75% din venitul mediu brut, cu condiția ca părinții să nu fie în telemuncă

Indemnizația și concediul de la stat pentru părinții care sunt nevoiți să stea acasă cu copiii aflați în școala online, vor fi aprobate săptămâna viitoare de Guvern, anunță ministrul Muncii,…
Vezi articolul