Senatorul AUR Virgiliu-George Vlăescu, cunoscut pentru promovarea unor teorii ale conspirației, a fost invitatul principal al unei conferințe organizate în luna martie de Mitropolia Banatului, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest Timișoara și Asociația Studenților Creștin-Ortodocși (ASCOR), scrie G4Media.ro.
Evenimentul a avut loc pe fondul promovării puternice a AUR și altor partide extremiste de preoți și călugări din Biserica Ortodoxă Română.
Conferința a avut tema „Criza dragostei și criza familiei” și a avut loc în 11 martie la Centrul de Conferințe al Universității Politehnica din Timișoara, potrivit unui comunicat al Mitropoliei Banatului. De notat că în comunicatele oficiale ale Universității de Vest și ale Mitropoliei Banatului, numele senatorului AUR e trecut incomplet – Virgiliu Gheorghe, în loc de Virgiliu-George Vlăescu.
2 comments
1) Cât a contat angajamentul politic al senatorului în intervențiile lui? A bătut câmpii sau a vorbit la subiect? A strecurat șopârle rusofile?
2) Există vreo prevedere în regulamentele sau codul de etică care să preîntâmpine astfel de evenimente?
3) Organizatorii care au „greșit” pe afiș numele ipochimenului ortodoxoid au dat vreo explicație?
Ați ascultat conferința?
Nici toată redacția nu aveți atatea studii cât are dl Virgiliu.
Puneți mâna pe carte și lăsați atacurile la adresa Bisericii.