Daniel David: Eu nu pot să garantez că nu vor scădea salariile profesorilor în școli, în sensul că nu eu iau decizia. Eu pot să garantez că acest ministru al Educației și Cercetării va apăra acest lucru

12.424 de vizualizări
Foto: Gov.ro
Ministrul Educației Daniel David a fost întrebat dacă poate garanta „cu mandatul pe masă” că salariile profesorilor nu vor scădea de la 1 ianuarie 2026, în contextul declarației făcute miercuri de premierul Ilie Bolojan, salariile bugetarilor. „Este o garanție că eu, ca ministru, voi proteja acest lucru. (…) eu nu pot să garantez, în sensul că nu eu iau decizia. Eu pot să garantez că acest ministru al Educației și Cercetării va apăra acest lucru”, a spus David la Digi24, miercuri seara.

Ministrul Daniel David a fost întrebat miercuri, 19 noiembrie, dacă poate garanta că nu vor fi reduceri de personal sau scăderi de salarii în Educației, în învățământul preuniversitar, de la 1 ianuarie 2026. Întrebarea vine după e premierul Ilie Bolojan a spus că în pachetul de reformă discutat în aceste zile, în administrație s-a prevăzut o „anvelopă de recomandare” ca toate ministerele să reducă cu 10% anvelopa de salarii pe anul viitor.

Daniel David a precizat din nou că Educația și-a adus aportul la reducerea deficitului bugetar.

Jurnalist Digi24: E o garanție în acest moment că nu le vor scădea salariile de la 1 ianuarie profesorilor și personalului din învățământ sau că nu vor fi reduceri de personal, pentru că acestea sunt opțiunile miniștrilor în acest moment.

Daniel David, ministru al Educației: Este o garanție că eu, ca ministru, voi proteja acest lucru, l-am cerut, mi se pare absolut corect. Repet, nu este o favoare, noi am făcut deja acest lucru, iar faptul că a premierul a confirmat îmi dă încredere. (n. red Premierul Ilie Bolojan a spus în exclusivitate pentru Edupedu.ro că nu există intenția ca anul viitor pe componenta de educație pe preuniversitar să se mai ia măsuri care să însemne alte reduceri. Dar poziția ministrului și a ministerului de aceasta și va rămâne aceasta.

Digi24: Liderii de sindicat spun că întotdeauna ați fost optimist, dar până una, alta, în continuare coaliția vorbește de reducere a deficitului care se realizează greu. Faptul că spuneți o garanție cu mandatul pe masă, garantați că nu le vor scădea salariile

Daniel David, ministrul Educației: Încă o dată, eu nu pot să garantez, în sensul că nu eu iau decizia. Eu pot să garantez altceva că acest ministru al educației și cercetării efectiv este ministru, va apăra acest lucru și da, pentru mine este un fapt pentru care nici nu are sens să mai discutăm. Repet, noi am luat aceste măsuri, n-avem de ce să ne mai luăm și mai apăra”.

Informații de context

În spațiul public a apărut marți o ordonanța pe care o pregătește Guvernul pentru limitarea cumulului salariului cu pensia în sectorul public, de la care Educația nu era exceptată, potrivit proiectului de OUG consultat de Economedia și G4Media.ro. Astfel profesorii pensionari ar putea preda doar dacă renunță la 85% din pensie, în forma documentului respectiv.

Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri, 19 noiembrie, pentru Edupedu.ro, că „nu există intenția ca anul viitor pe componenta de educație pe preuniversitar să se mai ia măsuri care să însemne alte reduceri”

Apoi surse G4Media au precizat că proiectul guvernului Bolojan care vizează cumulul pensie-salariu arată că bugetarii care au și pensii speciale (necontributive) pot rămâne angajați la stat doar dacă acceptă să își reducă pensia cu 85%, au declarat surse guvernamentale miercuri, 19 noiembrie, pentru G4Media.

În educație, posibilitatea ca profesorii pensionari să poată cumula pensia cu salariul și să revină în școlile unde nu există profesori pe anumite discipline „este un element de funcționare a sistemului”, a declarat pentru Edupedu.ro ministrul Educației și Cercetării, Daniel David. Cumularea pensiei cu salariul „este un demers fundamental, nu este un privilegiu” în educație, a atras atenția David, în contextul unui deficit de profesori mai ales în zona științelor și a matematicii.

Contactat de Edupedu.ro după ce Guvernul Bolojan a elaborat un proiect de Ordonanță de Urgență (OUG) consultat de Economedia și G4Media.ro care limitează cumulul salariu-pensie în sectorul public și care include numeroase alte măsuri pentru reducerea cheltuielilor în sectorul bugetar, ministrul Daniel David a declarat că i-a cerut premierului încă de acum câteva săptămâni să excepteze domeniul educație de la aplicarea limitării cumulului salariului cu pensia.

Ministrul Educației Daniel David spunea după primul pachet de măsuri care a vizat tăierile din Educație că îi va explica premierului Bolojan faptul că profesorii pensionari nu se reangajează, ci țin niște activități punctuale: „A trebuit să acceptăm măsuri de criză în educație, dar e momentul să ne oprim„.

Citește și:
EXCLUSIV Premierul Ilie Bolojan: Nu există intenția ca anul viitor pe componenta de educație pe preuniversitar să se mai ia măsuri care să însemne alte reduceri
Ministrul Educației, Daniel David: Cumulul pensiei cu salariul nu este un privilegiu în educație, ci asigură funcționarea sistemului. Cumulul nu poate fi blocat în învățământ și mă aștept să poată fi exceptat domeniul, printr-un memorandum

Doar pensionarii speciali sunt vizați de legea care descurajează cumulul pensie-salariu – surse G4Media / Pensionarii speciali pot rămâne angajați la stat doar dacă își scad pensia cu 85%


25 comments
  1. Fără strategie și viziune sistemul de învățământ nu poate fi restructurat în folosul societății românești. Ceea ce se face duce la distrugerea acestuia și a viitorului României și al omului din această țară. Stimate domn, ești parte din acest sistem , care ia bani de la educație și sănătate pentru a întreține un război util unor nemernici . Spui că nu poți garanta? Există o soluție de bun simț elementar : DEMISIA.

  2. E clar, daca ne apara David, la anul avem salariul redus cu 10% si norma didactica marita la 24 de ore. Cineva are o mare boala pe profesori. Un fariseu.

    1. Am ratat declarația asta a președintelui. Când și unde a spus-o? Precizați sursa.

      1. Presedintele Nicusor Dan a declarat, la un post de televiziune, ca Romania trebuie sa ia bani de la Educatie si de la Sanatate pentru a finanta Apararea, avand in vedere contextul international tensionat. Potrivit presedintelui, cresterea bugetului pentru Aparare este o prioritate nationala, chiar daca aceasta ar putea inseamna diminuarea resurselor alocate altor domenii.

        „Nu putem astepta pentru ca doar altii sa ne apere pe noi! Asa cum noi ne asteptam ca parteneriatul cu altii sa descurajeze pe cineva sa ne atace pe noi, la fel, noi trebuie sa fim pregatiti sa-i ajutam pe altii. Asta inseamna ca o parte din bani o sa-i luam de la sistemul de sanatate, de la invatamant (…) ceea ce teoretic e stupid, dar in conditiile astea, asta trebuie sa facem”, a declarat Nicusor Dan, la Romania TV.

        https://www.portalinvatamant.ro/articole/noutati-97/taiem-de-la-educatie-pentru-aparare-sindicatele-ii-raspund-presedintelui-o-natiune-nu-se-poate-apara-cu-o-populatie-needucata-14060.html

  3. Daniel David, ministrul Educației: Încă o dată, eu nu pot să garantez, în sensul că nu eu iau decizia. Eu pot să garantez altceva că acest ministru al educației și cercetării efectiv este ministru, va apăra acest lucru și da, pentru mine este un fapt pentru care nici nu are sens să mai discutăm. Repet, noi am luat aceste măsuri, n-avem de ce să ne mai luăm și mai apăra”.

    Nici electronii n-ar suporta limbajul pe care-l meriți.

    DEMISIA!

  4. Bineinteles profesorii tineri trebuie sa lucre doar cateva ore pe saptamana pentru ca nu mai au loc in sistem de pensionari. Cumulul pensiei cu salariu sa fie interzis la toti bugetarii ca sa poata si tineretul dupa ani de scoala sa aiba si ei un loc de munca .

    1. Sunt 2000 de pensionari (zice David), majoritatea pe discipline fără concurenți la CNU (matematică și științe, nu mai există absolvenți care să vrea să intre în învățământ).

      Dă-i afară și tot nu vor apărea din neant posturi pentru profesori de engleză, educație tehnologică, învățământ primar sau preșcolar, unde sunt MII de candidați pentru câteva posturi ce apar anual.

      Așa că problema rămâne.

    2. Da-mi voie sa te contrazic! Anul acesta, la o disciplina X au fost 3 candidati pe 3 locuri titularizabile. Toti candidatii au fost pensionari din alt domeniu de activitate. Din 3 au promovat doar 2 examenul de titularizare. Si acum va intreb eu: cine nu i-a lasat pe tineri sa vina sa candideze? Cu ce sunt de vina acei pensionari care pe buna dreptate au luat note de 9? Si ei au candidat pe posturi ca si cei tineri care ies din facultati in exact aceleasi conditii! Nu au dat alt examen, tot concurs unic pe tara cu aceleasi subiecte aplicate la toti! Ganditi-va ca acei oameni, dupa o viata de munca in alt domeniu, au invatat si s-au titularizat pe niste discipline la care cei tineri nu ar fi venit, au intrat in aceleasi sali cu ceilalti, au dat aceleasi subievte cu ceilalti, lucrarile li s-au corectat in aceleasi centre de evaluare ca ale celorlalti! Oamenii astia nu s-au complacut sa ia ore dupa 15 septembrie ducandu-se cu ‘”sarut mana”la director; AU INVATAT si au demonstrat ca se poate. Sunt multe de lamurit…dar asa va place sa le dati in cap pensionarilor de parca ar fura ceva…

  5. școlile sunt pline de pensionari…. elevii nu sunt încântați deloc de asta…oricât am căuta motive să continue asta,adevărul e că dacă rămân pensionarii în școli,tinerii nu pot veni și statul nu va avea interes să crească salariile să le facă atractive pt tineri.pensionarii se târâie de la clasă la alta … cam atât…logic la 65 ani lucrați în învățământ ești cam praf cu nervii

    1. 2000 de pensionari între 200000 cadre didactice (deși probabil numărul e mai mare, acum 2 ani erau 230 mii, ultimele date, dacă-l credem pe ministru). Adică 1%. Un procent.

      Iar ei NU sunt veniți pe catedrele cele mai căutate (după datele de la CNU, bătaia se dă în ordine pe posturi de 1. educatoare, 2. învățători, 3. sport/limbi străine sau limba română.)

      Lipsurile majore sunt pe matematică și științe – anul trecut la fizică erau 700 de posturi și 200 de candidați (nu știu câți au luat notă peste 7. Sau peste 5). Aici nu se înghesuie și nu se va mai înghesui nimeni, sunt discipline minunate dar munca e ingrată – te consumi de mii de ori mai mult la matematică sau științe decât se consumă cei care ”predau” sport.

      Dați-i afară pe pensionarii care compensează pierderile (nu toate) și să vedem cine vine să predea matematică, fizică, chimie, etc. Că nu vine nimeni din urmă iar sistemul are grijă să facă profesia tot mai neatractivă – în special pentru cei bine pregătiți.

      (PS Eu nu sunt pensionară, nici nu cred că voi prinde vârsta, dacă mai există pensii publice până atunci, n-am trecut încă de 50 de ani dar sunt deja prea în vârstă pentru o schimbare de profesie, că acum aș face-o, să fi fost cu 10-15 ani mai tânără).

      1. ghilimele puse la predau sport denota limitările profunde pe care le aveți.Sa nu mai mire pe nimeni ca avem atat de mulți copii cu deficiente dacă o profesoara are o asemenea concepție despre importanta sportului,alături de științe,arta etc

        1. Domnule dragă, sunt de 20 de ani în sistem, la toate orele de sport elevii se duc în curtea școlii și bat mingea (de fotbal). Nimic altceva. Nici sală de sport nu au, nici vestiare, nici teren de sport adecvat, nimic.

          Ce se ”predă” la sport? Bătutul mingii în curte, doar pentru băieți și eventual două-trei fete?

          Vă rog să nu vă atacați, poate sunteți un profesor de excepție, dar toată lumea cunoaște regula.

      2. Păi să predea sport, cine îi obligă să se facă profesori de matematică?
        Și, scuze, un profesor de matematică predă 4 sau 6 ore la aceeași clasă. Deci, are timp mai mult decât suficient!
        Eu am doar o oră pe săptămână și tot reușesc să parcurg toată programa!

        1. 4 ore și ce conținuturi? Se compară programele de la disciplinele de examen cu cele de la – de exemplu – religie sau muzică?

          Și sunt oare la fel de facile și repede de pregătit/predat?

          Zic să nu sărim totuși calul, toate disciplinele sunt importante pentru dezvoltarea elevului, dar chiar nu e grad de comparație între disciplinele de examen și unele din celelalte.

    2. Eu de 4 ani fac naveta la 100 km ca nu am loc de pensionari inca…….stiti cati profesori vin la examenul judetean toamna ? sute pentru ca isi doresc un loc in invatamant si locurile sunt limitate din pricina batranilor…..

  6. ‘acest ministru al educatiei’, dupa cum vorbeste despre sine la persoana a 3-a individul in discutie – cica e mai cool asa – ar trebui sa se exprime mai demn: ‘daca vor mai fi taieri, acest ministru al educatiei isi va da demisia de onoare’. stie ‘acest ministru al educatiei’ la ce se refera sintagma ?
    cit de mult subestimezi inteligenta celor din sistem, ‘acest ministru al educatiei’ ?

  7. Te rugam frumos…cât putem noi de frumos…nu ne mai apăra! Lasa-ne așa, neapărați, și du-te! Du-te și apăra ce vrei tu, dar pe noi lasa-ne, că s-a ales praful de când ai venit!

  8. da de ce sa iasa la pensie la 65 ani si sa lase pe cei tineri sa vina in sistem, de ce sa stea unul cu doua venituri si altul tanar sa fie somer. scoate-i pe toti la 65 inclusiv in facultati.

    1. Acolo unde la inceperea anului scolar nu este profesor si niciun candidat calificat, sa cheme pensionari. Altfel, sa-si vada de pensie. Nu altii sa manance cu doua guri si altii cu niciuna.

    2. stai linistit ca se prnsioneaza anticipat ,pe capete! se roagă directorii de pensionari sa vina sa acopere gaurile,iar partea a doua…tineretea nu e o virtute!

    3. Pai in facultati este buba cea mai mare! Ar plecat toti acasa. Sunt pline facultatile de dinozauri!
      Niciodata nu o sa se intample asta. Pe langa asta, sunt inspectori-fosile care depasesc cu mult varsta de pensionare. Profesorii-pensionari profita si ei de pe urma mai-marilor! Dar sunt total depasiti, cei mai multi dintre ei. Nu au nicio legatura cu tinerii actuali. Multi dintre ei sunt oripilati de generatiile actuale de elevi. Raman in functie pt salariul mai mare pe care acum il iau, ca urmare a vechimii si a gradelor obtinute ..

      1. Sunt oripilați și ei și toți din sistem care lucrează cu asa ceva.Sa nu va imaginați ca perspectiva se schimbă.E greu de lucrat cu generațiile actuale care sunt needucați pana la Dumnezeu și înapoi.Cele mai bune scoli vor deveni cele particulare,din câte vad școlile de stat sunt în picaj liber pentru ca miniștrii și politicienii si-au bătut joc de ele,au furat,au abuzat de puterea lor.Ultima lovitura este cu feedback-ul de la părinți și elevi.
        Știe cineva ca în liceele tehnologice și nu numai părinții sunt analfabeți,cu retard sau cu boli psihice?Știe cineva cu câtă invidie este privit un profesor de astfel de oameni care nu suporta sa ii vadă pe alții ca au putut și ca pot?
        Nici ei,nici copii lor nu știu sa scrie dar fac Liceul.Intre timp s-au închis scoli în zonele rurale ca să se facă economie dar astfel de licee sunt finanțate.Se taie șansă din start a unui copil de la tara ca să aibă de câștigat astfel de elemente care vor ajunge tor ca părinții lor:cu o viata mizera,alcoolici,asistați social etc.Nu este rasa bună, nu iese nimic din ei oricâți bani ai baga tu în educația lor.

      2. @Spaniol Așa o fi poate pe tărămul în care tu te visezi spaniol, dar din 2011 în universități se iese la pensie obligatoriu la 65 de ani. Deci unde sunt dinozaurii?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Concurs de creativitate pe tema primăverii pentru copii de grădiniță și elevi, dar și pentru cadre didactice. Participanții pot trimite materiale și pot înscrie școala ca parteneră până pe 30 aprilie

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” și Liceul cu program sportiv din Alba Iulia, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Alba anunță cea de-a treia ediție a concursului național cu participare indirectă…
Vezi articolul

Elevul și părintele pot să-și imagineze că dezvoltă un curriculum de origami, spune directoarea Dana Bobocea: Dacă eu nu am specialist în origami, cum pot eu să-l propun în oferta educațională? Managerul de școală este cel care știe pe ce resurse se bazează

Dana Bobocea, directoarea Colegiului Național Grigore Moisil din București, a vorbit la Prima TV, în emisiunea Viitor pentru România cu Nicoleta Călugăreanu, despre planurile-cadru 2025: „Elevul și părintele pot să-și imagineze…
Vezi articolul