Premiul Nobel pentru Medicină 2020 a fost acordat celor trei cercetători care au descoperit virusul hepatitei C

1.676 de vizualizări
Premiul Nobel pentru medicina 2020 / Foto: Comitetul Nobel
Cercetătorii Harvey J. Alter, Michael Houghton şi Charles M. Rice au câștigat premiul Nobel pentru medicină pe anul 2020 pentru descoperirea virusului hepatitei C, conform anunţului făcut de Comitetul Nobel de la Institutul Karolinska din Stockholm și citat de Agerpres.

Grație descoperirii celor trei cercetători, companiile farma au putut dezvolta rapid medicamentele antivirale împotriva hepatitei C, care poate fi vindecată acum.

Laureaţii premiilor Nobel pentru fizică, chimie, literatură şi pace vor fi anunţaţi tot în această săptămână, în zilele de marţi, miercuri, joi şi vineri, iar câştigătorul premiului pentru economie va fi anunţat săptămâna viitoare, pe 12 octombrie.

Citește articolul integral pe G4Media.ro


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *