Rezultate admitere liceu 2022. Aproape 5 mii de locuri au rămas neocupate / Cererile pentru etapa a II-a se depun în perioada 1-3 august

24.726 de vizualizări
Foto: © 2mmedia2011 | Dreamstime.com
Peste 4.990 de locuri au rămas neocupate după prima etapă de repartizare la liceu 2022. Cererile de înscriere pentru cea de-a doua etapă de admitere la liceu se depun în perioada 1-3 august, potrivit calendarului oficial. Peste 6.850 de absolvenți de clasa a VIII-a au rămas nerepartizați, potrivit datelor din aplicația de admitere.
  • Prin comparație, anul trecut în prima etapă, dintr-o generație mult mai mică față de cea actuală, 89.983 de elevi absolvenți de clasa a VIII-a (98,54%) erau repartizați în învățământul liceal de stat.

Cererile pentru a doua etapă pot fi depuse de cei care au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar care nu și-au depus dosarele de înscriere în termen, precum și de candidații care au fost respinși la liceele. De asemenea, în aceeași categorie intră și elevii care nu au susținut Evaluarea Națională.

Pe 26 iulie are loc înscrierea candidaților pentru probele de aptitudini sau probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă, inclusiv a candidaților pe locurile speciale pentru rromi și a candidaților pentru locurile distinct alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă.

Județele cu cel mai mare procent de locuri rămase libere sunt următoarele: Ilfov (15.81%), Călărași (12.56%), Caraș-Severin (12.46%), Arad (12.02%), Mureș (10.37%), Mehedinți (8.91%).

Județul Giurgiu este singurul județ unde nu a rămas nici măcar un loc neocupat. În Constanța doar două locuri au rămas neocupate, iar în Alba – 12.

Nr. crt.JudețulNumăr total
de candidați înscriși
Număr total
de candidați
repartizați
Număr total
de locuri
Numărul de locuri
neocupate
1ALBA17701457147013
2ARAD242823792704325
3ARGEȘ369334773631154
4BACĂU362734793716237
5BIHOR320629883164176
6BISTRIȚA-NĂSĂUD18011694173238
7BOTOȘANI261225152656141
8BRĂILA14851411144029
9BRAȘOV30722756280044
10BUZĂU248623982516118
11CĂLĂRAȘI122811841354170
12CARAȘ-SEVERIN123212151388173
13CLUJ372033093425116
14CONSTANȚA4178381638182
15COVASNA92591399077
16DÂMBOVIȚA267126272758131
17DOLJ347734353574139
18GALAȚI305330143180166
19GIURGIU10938808800
20GORJ21211984200622
21HARGHITA184817251861136
22HUNEDOARA20871959199233
23IALOMIȚA14911386141024
24IAȘI50794920497454
25ILFOV8938471006159
26MARAMUREȘ273325172646129
27MEHEDINȚI125812371358121
28MUNICIPIUL BUCUREȘTI153071409114498409
29MUREȘ293528963231335
30NEAMȚ27572515254126
31OLT219920692172103
32PRAHOVA483146264763137
33SĂLAJ12471191128493
34SATU-MARE16441532155119
35SIBIU23742183226885
36SUCEAVA470045044740236
37TELEORMAN17271675172853
38TIMIȘ403036863871185
39TULCEA10821014105036
40VÂLCEA21622074213662
41VASLUI253924202624204
42VRANCEA20862037212083
Total1168871100351150264993
Calendarul pentru doua etapă de admitere în învățământul liceal pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022-2023:

25 iulie 2022: Afișarea centrului de admitere, a situației locurilor rămase libere, inclusiv a celor destinate candidaților rromi, precum și a celor destinate candidaților cu CES, a locului de desfășurare și a graficului probelor de aptitudini sau de verificare a cunoștințelor de limbă modernă ori maternă;

26 iulie 2022: Înscrierea candidaților pentru probele de aptitudini sau probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă, inclusiv a candidaților pe locurile speciale pentru rromi și a candidaților pentru locurile distinct alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă;

27–28 iulie 2022: Desfășurarea probelor de aptitudini sau a probelor de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă;

28-29 iulie 2022: Afișarea rezultatelor la probele de aptitudini și la probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă și rezolvarea eventualelor contestații.

1-3 august 2022: Primirea cererilor de înscriere a candidaților care au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar care nu și-au depus dosarele de înscriere în termen, a candidaților care au fost respinși la liceele / clasele care au organizat probe de aptitudini și a candidaților care au susținut probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau de limbă maternă în etapa a doua, precum și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, inclusiv a candidaților pe locurile speciale pentru rromi și a candidaților pentru locurile distinct alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă.

Primirea cererilor de înscriere a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională.

Notă: Candidații pe locurile speciale pentru rromi și candidații pentru locurile distincte alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă își păstrează prioritatea pe locurile destinate acestora care au rămas libere după soluționarea situațiilor speciale.

4-5 august 2022: Repartizarea candidaților în etapa a doua, de către comisia de admitere județeană / a Municipiului București. Repartizarea se face conform unei proceduri stabilite de către comisia de admitere județeană sunt deja Municipiului București, publicate pe site-ul inspectoratului școlar județean / al municipiului București și comunicate unităților de învățământ până la data de 11 iulie 2022.

6 august 2022: Transmiterea către Centrul național de admitere a rezultatelor repartizării prin confirmarea încheierii operațiunilor specifice în aplicația informatică centralizată.

Foto: © 2mmedia2011 | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Citește pe aceeași temă și:
LISTA Peste 6.800 de elevi au rămas nerepartizați, din care 15 aveau media peste 9 – cea mai mare 9,57. Procentul elevilor rămași pe dinafară în prima etapă, mult mai mare ca anul trecut
Rezultate admitere liceu 2022. Peste 110 mii de elevi au fost repartizați în prima etapă – 6.852 au rămas nerepartizați. Elevii au completat peste 2,3 milioane de opțiuni / Urmează etapa a II-a
Rezultate admitere liceu 2022. Top 50 de specializări pe țară / Colegiul Național „Sfântul Sava” din București este pe primul loc la media de admitere pentru Matematică-Informatică
Rezultate admitere liceu 2022. La ce licee au intrat cei 140 de elevi cu media 10
BREAKING Rezultatele repartizării computerizate la liceu 2022 au fost publicate

4 comments
  1. organizare varza ,copii repartizati aiurea ,clar se vede ca vrei sa creati generatii de idioti,cat timp va mai jucati cu noi si copiii nostri?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

You May Also Like

DOCUMENT Învățământul profesional, obligatoriu pentru elevii care dau Evaluarea Națională anul acesta și nu obțin media de admitere 5. Comisia de Dialog Social a avizat propunerea Ministerului Educației

Elevii care intră anul acesta clasa a VIII-a, susțin Evaluarea Națională 2020 și nu obțin media 5 ar urma să fie obligați să meargă la învățământul profesional. Propunerea aparține Ministerului…
Vezi articolul