LISTA Peste 6.800 de elevi au rămas nerepartizați, din care 15 aveau media peste 9 – cea mai mare 9,57. Procentul elevilor rămași pe dinafară în prima etapă, mult mai mare ca anul trecut

20.684 de vizualizări
Foto: Freepik.com
Publicarea rezultatelor repartizării computerizate pentru admiterea la liceu arată că 6.852 de elevi au rămas nerepartizați. Asta înseamnă 5,87% din numărul total de elevi care au avut opțiuni – 116.887. Numărul și procentul sunt mai mari ca cele de anul trecut.

De exemplu, în 2021 doar 1,46% dintre elevi au rămas nerepartizați după prima etapă. generația de anul trecut a fost însă mult mai mică decât cea din acest an, numeric vorbind. De asemenea, mediile de anul acesta au fost mai mari, lucru care putea dezorienta elevii și părinții în alegerea unor opțiuni realiste pe fișele de înscriere.

Prin comparație, anul trecut în prima etapă, 89.983 de elevi absolvenți de clasa a VIII-a (98,54%) erau repartizați în învățământul liceal de stat. 1.332 de elevi nu au fost repartizați anul trecut, întrucât nu au completat suficiente opțiuni.

Față de 2020, însă, un alt an cu o generație numeroasă și cu medii mari, numărul celor rămași nerepartizați este mai mic, atunci fiind 8.570 de elevi rămași pe din afară după prima etapă.

De remarcat faptul că sunt 15 elevi cu medii peste 9 nerepartizați. Cea mai mare este a unui elev din Cluj, care a avut 9,57.

Lista candidaților respinși la repartizare este aici.

Nr. crt.JudețulNumăr total
de candidați înscriși
Număr total
de candidați
nerepartizați
1ALBA1770313
2ARAD242849
3ARGEȘ3693216
4BACAU3627148
5BIHOR3206218
6BISTRIȚA-NĂSĂUD1801107
7BOTOȘANI261297
8BRAILA148574
9BRAȘOV3072316
10BUZAU248688
11CĂLĂRAȘI122844
12CARAS-SEVERIN123217
13CLUJ3720411
14CONSTANTA4178362
15COVASNA92512
16DÂMBOVIȚA267144
17DOLJ347742
18GALAȚI305339
19GIURGIU1093213
20GORJ2121137
21HARGHITA1848123
22HUNEDOARA2087128
23IALOMIȚA1491105
24IAȘI5079159
25ILFOV89346
26MARAMUREȘ2733216
27MEHEDINȚI125821
28MUNICIPIUL BUCUREȘTI153071216
29MURES293539
30NEAMȚ2757242
31OLT2199130
32PRAHOVA4831205
33SĂLAJ124756
34SATU-MARE1644112
35SIBIU2374191
36SUCEAVA4700196
37TELEORMAN172752
38TIMIȘ4030344
39TULCEA108268
40VÂLCEA216288
41VASLUI2539119
42VRANCEA208649
Total1168876852
Citește pe aceeași temă și:
Rezultate admitere liceu 2022. Peste 110 mii de elevi au fost repartizați în prima etapă – 6.852 au rămas nerepartizați. Elevii au completat peste 2,3 milioane de opțiuni / Urmează etapa a II-a
Rezultate admitere liceu 2022. Top 50 de specializări pe țară / Colegiul Național „Sfântul Sava” din București este pe primul loc la media de admitere pentru Matematică-Informatică
Rezultate admitere liceu 2022. La ce licee au intrat cei 140 de elevi cu media 10
BREAKING Rezultatele repartizării computerizate la liceu 2022 au fost publicate

11 comments
  1. Parintii sunt de vina, nu au citit, nu au studiat, nu s au documentat sa vada ca anul asta mediile au fost muuult mai mari. 3 zile mi a luat sa completez optiunile , cu atentie . Am intrat la a 3 a optiune. Au fost elevi care au completat in sala optiunile. Pai e normal asa ceva?au pus optiunile in bataie de joc, fara sa se gandeasca la media lor!

  2. >> 6.852 de elevi au rămas nerepartizați
    Dirigintii aia ce au pazit ? I-a durut fix in basca cum sunt completate formularele ?

    1. Dirigintii nu au voie sa intervina la completarea formularelor. Parintilor li se explica tot ce au de facut in sedinte speciale care se tin inainte, dar sunt multi insista sa completeze doar una, doua sau 3 optiuni. Problema s-a acutizat anul acesta intrucat subiectele au fost mai usoare, in beneficiul statisticilor ministerului.

      1. Parintii sunt de vina, nu au citit, nu au studiat, nu s au documentat sa vada ca anul asta mediile au fost muuult mai mari. 3 zile mi a luat sa completez optiunile , cu atentie . Am intrat la a 3 a optiune. Au fost elevi care au completat in sala optiunile. Pai e normal asa ceva?au pus optiunile in bataie de joc, fara sa se gandeasca la media lor!

    2. Nu e vb de diriginți Tataie, e vb de multe note mari la un nr mai mare cu 4000 de copii, asta a dat peste cap totul! Ministrul e vinovat!

      1. Ministrul?! Are multe păcate,dar nu acesta.
        La primul rând, subiectele au fost foarte ușoare, ceea ce dus la medii mari(a contribuit din plin și notele mari,nefondate, din generală)Părinții le-au raportat la cele de anul trecut și nu s-au acoperit de opțiuni.
        Ce a completat Ministrul fișa de opțiuni?

        1. Ministrul a ieșit în fața la prostime și a spus ca sunt suficiente locuri după ce părinți peste 4000 au trimis petiții ca nu sunt locuri suficiente, sunt 1860 pe dinafara bască ca trebuia sa explice sa nu se raporteaze la notele de anul trecut deoarece e diferanta cosmică cu ce este anul ăsta. Nu îl mai pupacii pe arogantul ăsta!

      2. Tot sistemul e vinovat .
        Sindicate au “plâns “ anul trecut ca rămân liceele ( profesori)fără clase și s-a redus nr de elevi in clasa .
        Urmarea , beneficiarul final al educatiei a rămas pe dinafara .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Admitere Liceu 2020, în Monitorul Oficial. Obligativitatea școlii profesionale pentru elevii cu medii sub 5 a fost eliminată, iar școlile primesc o zi dedicată înscrierii candidaților

Ministerul Educației a publicat în Monitorul Oficial ordinul 5.532 din 11 decembrie 2019, care elimină obligativitatea școlii profesionale pentru elevii cu medii sub 5. Edupedu.ro a publicat în exclusivitate, informația…
Vezi articolul

Admitere 2022. Părinții reclamă că sunt puși pe drumuri după acte la înscrierea la liceu / Unele licee cer documente inexistente în regulamentele de înscriere, cum ar fi „adeverința pentru bilingv” sau copii legalizate după acte

Mai mulți părinți ne-au scris pe adresa redacției Edupedu.ro că secretariatele unor licee le cer adeverințe în plus despre care nu au fost informați până acum, atunci când merg alături…
Vezi articolul

Cîmpeanu: 1.332 de elevi nu au fost repartizați în prima etapă / În 2022 nu vor fi schimbări în metodologia de admitere la liceu. Cîmpeanu, pe 9 iulie: Examenul de admitere în liceu s-ar putea întâmpla din toamna anului în care va trece o nouă Lege a Educației. O formă coerentă am putea avea din toamna acestui an

În total, 1.332 de elevi nu au reuşit să fie repartizaţi în prima etapă, a declarat astăzi ministrul Sorin Cîmpeanu la B1 TV. Acesta a mai spus că primele schimbări…
Vezi articolul