Bac 2026. Ministrul Educației anunță că au fost reevaluate 99,99% dintre lucrările contestate, dar rezultatele finale vor fi publicate tot luni dimineață pentru că firma care gestionează platforma de publicare a rezultatelor „nu cred că lucrează duminica”

8.061 de vizualizări
Foto: Gov.ro / Mihai Dimian
Foto: Gov.ro
Ministrul Educației, Mihai Dimian, spune într-un răspuns pe pagina sa de Facebook, că lucrările contestate la Bac au fost reevaluate în proporție de 99,55%. Ministrul spune însă că rezultatele finale vor fi publicate luni, 13 iulie, pentru că „firma care gestionează platforma de publicare a rezultatelor și ea nu cred că va lucra duminica”.
  • Potrivit calendarului oficial, luni, 13 iulie, sunt afișate rezultatele de după contestații

Inițial în postarea publicată sâmbătă dimineață, ministrul Mihai Dimian a precizat că „stadiul de evaluare contestații la Bacalaureat este de 97%”, iar ulterior în comentarii a modificat procentul. Ultima postare, de la ora 12, aproximativ, menționează că „au mai rămas 17 evaluări, toate la limba și literatura română”.

Absolvenții de liceu care au fost nemulțumiți de rezultatele inițiale și au făcut contestație vor afla luni, 13 iulie, rezultatele finale, potrivit calendarului oficial. Contestațiile s-au depus în perioada 7-9 iulie, conform calendarului anunțat. De menționat este că notele după contestații sunt definitive.

Pentru a promova examenul, un absolvent de liceu trebuie să îndeplinească următoarele condiții (cumulat):

  1. susținerea tuturor probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale;
  2. susținerea tuturor probelor scrise și obținerea notei 5 (cel puțin) la fiecare dintre acestea;
  3. obținerea cel puțin a mediei 6 la probele scrise (media notelor obținute la probele scrise).

Absolvenții de liceu care n-au promovat prima sesiune a examenului de BAC 2026 se pot înscrie în perioada 14-21 iulie la sesiunea de toamnă a examenului, potrivit calendarului oficial. Probele de competențe se vor susține între 3 și 6 august, urmate de probele scrise din 10 – 13 august 2026. Vezi mai jos, în articol, calendarul complet.

Ministrul Mihai Dimian le transmite elevilor care nu promovează examenul să nu renunțe:

„Celor care nu reușesc să promoveze le transmit un mesaj simplu: nu renunțați! Nu vă aflați la un capăt de drum. Bacalaureatul are și o sesiune de toamnă și veți avea o nouă șansă.

Folosiți săptămânile care urmează pentru a vă pregăti, înscrieți-vă la sesiunea de toamnă și reveniți cu încredere. Un rezultat nu vă definește, însă perseverența vă poate defini viitorul!”

Informații de context – rezultatele inițiale de la BAC (sesiunea iunie – iulie)

Rezultatele inițiale de la Bacalaureat 2026 au fost publicate marți, 7 iulie. Vezi listele cu notele și mediile candidaților, pe județe.

La nivel național, rata de promovare la Bacalaureat 2026 este de 74,8% pentru toți candidații, înainte de contestații. Pentru promoția curentă, rata de promovare este de 79,7%. În 2025, rata înainte de contestații pentru toți candidații a fost de 74,3%, iar după contestații de 76,5%.

45 de elevi au obținut media 10, potrivit rezultatelor. Anul trecut, la nivel național, au fost 23 de medii de 10 înainte de contestații.

Peste 450 de absolvenți de liceu care au susținut examenul național de Bacalaureat 2026, sesiunea iunie-iulie, au luat nota 10 la Limba și literatura română, potrivit datelor Ministerului Educației și Cercetării. Comparativ cu anul trecut, numărul notelor maxime la Limba română a crescut cu aproape 90%.

Peste 2.200 de candidați care au susținut examenul național de Bacalaureat 2026, sesiunea iunie-iulie, au luat nota 10 la Matematicăconform datelor oficiale. Numărul notelor maxime la această probă este cel mai mic din ultimii 3 ani și a scăzut cu peste 15% față de anul trecut.

Potrivit Ministerului Educației, numărul notelor de 10 pe probe/discipline de examen:

  • Limba și literatura română: 454
  • Limba și literatura maternă: 34
  • Proba obligatorie a profilului: 3.548 (Matematică:  2.289; Istorie: 1.259);
  • Proba la alegere a profilului și a specializării: 3.158 (cele mai multe note de 10 au fost obținute la logică și argumentare).
Citește și:
Calendar BAC 2026 – sesiunea de toamnă. Absolvenții de liceu care au picat examenul în prima sesiune se pot înscrie în perioada 14-21 iulie – model de cerere/ Când încep probele orale și cele scrise – calendarul complet


3 comments
  1. mi se pare ireal ca dupa o nota de 9.95 la disciplina matematica tehnologic, iar la vizualizarea lucrarii am constatat ca rezolvarea mea este similara cu cea din barem, rezultatele fiind corecte, dupa contestatie am primit nota 9,5. uimitor cata discrepanta de gandire si pregatire exista intre evaluatori.

  2. Ministerul nu este in stare sa administreze un site? Așa se sifonează banii educației cu ajutorul firmelor de casă. Și ne mirăm că nu sunt bani Rușine!

  3. Nu sta că prosti acolo fa ceva pt profesori…că idiotul perfect David a lins și a făcut pe el …nu fi las …abrogă ultima lege a învățământului,o mizerie pt noi cadrele ,lasă prof suplinitori calificați la catedra chiar daca au 65 ani împliniți,sunt super profesorii care au făcut carte adevărată nu gogomanii de după revoluție micșorarea Nr de elevi din clase la 15 …20 pt că prof să poată lucra cu toți elevii…personal ii transmit idiotului de David că dacă un prof are 30 …40 de elevi in clasa nu face performanță băi animalule !!! lasă pe prof suplinitori calificați la catedra chiar daca au 65 ani…sunt mai deștepți ca tine băi dimian muuult mai deștepți…nu lingau ordinar plin de ifose precum David redu la 14 20 elevi Nr din clase da drepturi profesorilor aceștia sunt mult mai importanti pt societatea noastră decât un zero că ministrul David…da banii înapoi la profesori pune egal între plata cu ora și plata normată…lasă pe cei trecuți de 65 de ani să predea …nu fa aceasta discriminare…Mara stupid David…sunt multe de zis… crezi băi dimian că Romania a fost clădită pe cadavrele acestor eroi numiți cadre didactice????? nu fi laș… abrogă legea porcului de David

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *