Concursuri școlare 2023. Listele și calendarele activităților educative interjudețene, regionale, naționale și internaționale, publicate de Ministerul Educației – documente

32.887 de vizualizări
Foto: Pexels.com
Listele și calendarele activităților educative interjudețene și regionale (CAER), naționale și internaționale (CAEN), cu finanțare sau nu din partea Ministerului Educației (ME), au fost publicate de instituție pe site-ul propriu, edu.ro. Puteți consulta și descărca cele 6 documente din articol.

Aceste liste și calendare sunt reglementate printr-un ordin de ministru (nr. 3.612) datat pe 31 ianuarie 2023, marți, însă au fost postate pe site-ul ministerului la aproape o săptămână distanță, luni, 6 februarie. Este vorba despre:

  • listă și calendar pentru activitățile educative regionale și interjudețene (CAER) în anul școlar 2022-2023
  • listă și calendar pentru activitățile educative naționale și internaționale (CAEN) cofinanțate de ME în anul școlar 2022-2023
  • listă și calendar pentru activitățile educative naționale și internaționale (CAEN) fără finanțare de la ME în anul școlar 2022-2023

Pe 20 ianuarie, au fost publicate și calendarele concursurilor și olimpiadelor școlare desfășurate în anul școlar 2022-2023, despre care EduPedu.ro a scris aici. Asupra lor, ME a revenit vineri, 3 februarie, cu o erată. – detalii aici

Săptămâna trecută, câteva din regulamentele specifice de organizare și desfășurare a olimpiadelor și concursurilor școlare 2023 au fost publicate de Ministerul Educației, chiar și cu doar trei zile înainte de etape județene, cum a fost cazul Olimpiadei Naționale de Chimie. – detalii aici

Iată documentele publicate astăzi (CAER, CAEN 2023):

​1. DOCUMENT Descarcă lista activităților educative regionale și interjudețene care se desfășoară în România în anul școlar 2022-2023:

DOCUMENT Descarcă calendarul activităților educative regionale și interjudețene care se desfășoară în România în anul școlar 2022-2023:

2. FOTO DOCUMENT Lista activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, cofinanțate de Ministerul Educației:

DOCUMENT Descarcă lista activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, cofinanțate de Ministerul Educației:

FOTO DOCUMENT Calendarul activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, cofinanțate de Ministerul Educației:

DOCUMENT Descarcă calendarul activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, cofinanțate de Ministerul Educației:

3. FOTO DOCUMENT Lista activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, fără finanțare de la Ministerul Educației:

DOCUMENT Descarcă lista activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, fără finanțare de la Ministerul Educației:

FOTO DOCUMENT Calendarul activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, fără finanțare de la Ministerul Educației:

DOCUMENT Descarcă calendarul activităților educative naționale și internaționale care se desfășoară în România în anul 2023, fără finanțare de la Ministerul Educației:

Citește și:
Olimpiade școlare 2023. Regulamente specifice de organizare, publicate de Ministerul Educației chiar și cu doar 3 zile înainte de o etapă județeană – cazul olimpiadei de chimie (documente)
Olimpiade școlare 2023. Modificări la calendarele oficiale, anunțate într-o erată de Ministerul Educației: etapa județeană de Fizică este mutată duminică, 5 martie / Naționala de Informatică se ține în 1-5 aprilie
ULTIMA ORĂ Calendarele olimpiadelor și concursurilor școlare din anul școlar 2022-2023, publicate de Ministerul Educației. Când sunt fazele județene, unde se țin fazele naționale în 2023
Olimpiade școlare 2023. Care sunt concursurile pentru care elevii pot primi bursele de merit și performanță – LISTĂ
LISTĂ Concursuri școlare sportive 2023. Calendarul campionatelor pentru elevi legitimați și cel al Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSS) 2022-2023, publicate de Ministerul Educației


2 comments
  1. Buna ziua! Concursurile cofinantate de ME vor fi eligibile pentru bursa de performanta? N-as vrea sa se ajunga la confuzia de anul trecut, cand au fost eligibile doar concursurile cofinantate, nu toate concursurile organizate de ME. Multumesc!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Ministrul Educației, Daniel David, despre atacul la profesori al Guvernului din care face parte: oamenii din sistem au dreptul să-și ceară drepturile lor – unele asumate oficial destul de recent, după încheierea grevei din sistem și/sau prin noile legi ale educației -, în timp ce Guvernul trebuie să facă, la rândul său, tot ceea ce ține de acesta pentru a reduce deficitul bugetar

Noul ministru al Educației, Daniel David, constată că „oamenii din sistem” își cer pe bună dreptate drepturile obținute prin protestele recente sau prin legea educației, dar ia partea Guvernului când…
Vezi articolul

Un corp profesionist de profesori evaluatori pentru BAC și Evaluarea Națională – cerut de profesorul Liviu Papadima / Selecția evaluatorilor de la BAC să fie mai eficientă și cu expertiză pentru examene naționale – susține directorul Liceului Jean Louis Calderon din Timișoara

Profesorul universitar al Facultății de Litere, din Universitatea București, Liviu Papadima, a cerut constituirea unui corp profesionist de evaluatori pentru examenul de Bacalaureat, în emisiunea Info Edu de miercuri 20 martie.…
Vezi articolul

Teatrul Țăndărică va transmite online, de marți de la ora 10:00, spectacolele pentru copii. Călin Mocanu, director: Există nevoia de a scoate copilul din fața unui televizor și a unei tensiuni sociale care-i pot dăuna securității emoționale

Teatrul Țăndărică va transmite gratuit spectacolele pentru copii, pe pagina de Facebook a instituției, în contextul epidemiei de coronavirus. Primul spectacol de teatru pe care copiii și părinții îl vor…
Vezi articolul

STENOGRAME Șpaga de la Constanța – 5.000 de euro pentru transferul unei eleve la Colegiul Național Mircea cel Bătrân – inspectoarea care a lua banii și a recunoscut, condamnată la 2 ani cu suspendare. DNA și-a retras acuzațiile aduse părintelui mituitor și intermediarei șpăgii / „Am o prietenă bogată, fii-sa a dat în a IV-a la „Mircea” şi a căzut. Dă 5.000 de euro. E disperată” (…) ,,Ne vedem diseară să-ţi dau. Mi-a lăsat ce trebuie….primul kil de nuci”

Mama unei eleve care a dat 5.000 de euro șpagă unei inspectorare școlare de la ISJ Constanța, pentru a-și transfera fata de la Școala Generală nr. 43 la Colegiul Național…
Vezi articolul