EXCLUSIV Lista școlilor cu clădiri în risc seismic din București – sunt peste 450 de imobile, din care 11 în Risc seismic I – surse

8.428 de vizualizări
Foto: © Cateyeperspective | Dreamstime.com
Există 456 de clădiri școlare, în București, cu risc seismic evaluat în grade de la I până la IV, potrivit datelor obținute de Edupedu.ro. Datele vin în condițiile în care autoritățile din Guvern și Ministerul Educației au publicat doar o listă cu 15 clădiri în care au loc activități cu elevii și care sunt clasificate în gradul Risc seismic I. În mod paradoxal, toate primăriile sunt obligate administrativ să pună la dispoziția publicului clădirile civile expertizate, încadrate în clasele de risc seismic, dar autoritățile de la Ministerul Educației sau inspectoratele școlare județene nu publică această listă, fiind vorba despre siguranța copiilor și a profesorilor, declarată drept prioritate.

Datele obținute de Edupedu.ro arată că în București sunt 1.318 clădiri școlare pentru care Ministerul Educației a cerut recent actualizarea gradului de risc seismic.

În lista aceasta sunt școli, grădinițe, palate sau cluburi ale copiilor, săli de sport și alte clădiri de acest fel. Dintre ele, 862 sunt neevaluate sau neîncadrate în categoriile de risc la cutremur, adică 65%, conform datelor consultate de Edupedu.ro. Unele dintre aceste unități de învățământ trecute la categoria „neîncadrată” scriu că au fost expertizate seismic anul trecut, în 2022, dar că nu au primit până acum rezultatul expertizei. Este cazul Grădiniței Nr 299 și al grădiniței „Spiridușii” din Sectorul 6.

11 clădiri de la 8 unități de învățământ sunt încadrate în clasa de Risc seismic I, București. Clasa de Risc Seismic I înseamnă risc de prăbușire la un cutremur mare.

Unitatea de învățământDenumire clădireAnul construcțieiStarea tehnică
Liceul Teoretic Bilingv “Miguel de Cervantes”C21900În curs de reabilitare
Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”Sală de sport1959Nereabilitată
Grădinița ”101 Dalmațieni”Cladire A1975În curs de reabilitare
Grădinița ”101 Dalmațieni”Clădire A1975În curs de reabilitare
Liceul Tehnologic de Metrologie “Traian Vuia”Cladirea A1966În curs de reabilitare
Liceul Tehnologic de Metrologie “Traian Vuia”Cladirea B1973În curs de reabilitare
Școala Gimnazială “Avram Iancu”C2-Grădiniță1980Nereabilitată
Școala Gimnazială nr. 308Gradinita Poiana Florilor1978În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 96Gradinita1975În curs de reabilitare
Colegiul Tehnic de Poştă și Telecomunicaţii “Gheorghe Airinei”Liceu – (in Reabilitare)1971În curs de reabilitare
Colegiul Tehnic de Poştă și Telecomunicaţii “Gheorghe Airinei”Sala sport (in Reabilitare)1971În curs de reabilitare

Clădirile cu risc seismic II sunt în număr de 107. În lista de mai jos se poate observa că sunt școli cu mai multe corpruri în această clasă de risc. Clasa de Risc Seismic II înseamnă că nu este risc de prăbușire, dar avarii majore se pot produce în cazul unui cutremur.

Nu se știe câte dintre aceste imobile au fost „reevaluate” recent, din clasa de risc seismic I în clasa de risc seismic II, conform denunțului public făcut de vicepremierul Kelemen Hunor, pentru ca școlile să poată accesa fonduri europene, nefiind altfel primite în proiecte.

Unitatea de învățământDenumire clădireAnul construcțieiStarea tehnică
Colegiul Naţional “Sfântul Sava”Colegiul Naţional “Sfântul Sava”1925Nereabilitată
Colegiul Tehnic de Aeronautică “Henri Coandă”Corp A1972Reabilitată
Grădiniţa nr. 251Grădiniţa nr. 2511952Reabilitată
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” sediu Iancu – cultura generală 1960Nereabilitată
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” sediu Iancu – sala de sport1977Nereabilitată
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” sediu Berthelot -Specialitate A1852Nereabilitată
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” sediu Berthelot -Specialitate B1852Nereabilitată
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” sediu Berthelot -Specialitate C1852Nereabilitată
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” sediu Berthelot -Specialitate D1852Nereabilitată
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” sediu Berthelot -Turnătorie și Anexe1852Nereabilitată
Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”1959Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială “Geo Bogza”Clădire școală1968Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Geo Bogza”Terasa1968Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Geo Bogza”Centrala termica2005Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Geo Bogza”Ghena2003Reabilitată
Școala Gimnazială ”Ferdinand I”Școala Gimnazială ”Ferdinand I”1935În curs de reabilitare
Școala Gimnazială nr. 71Clădirea ABC1887Nereabilitată
Colegiul Național “Matei Basarab”Corp B1928Nereabilitată
Colegiul Național “Matei Basarab”Corp C1928Nereabilitată
Colegiul Național “Matei Basarab”Corp D1928Nereabilitată
Grădinița nr. 255C11973Reabilitată
Grădinița nr. 255C22009Reabilitată
Creșa TitanC31970Nereabilitată
Liceul Tehnologic “Elie Radu”Clădirea ateliere1969Nereabilitată
Școala Gimnazială nr. 78C21966Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 84C11937Reabilitată
Școala Superioară Comercială “Nicolae Kretzulescu”Corp B1983Nereabilitată
Școala Superioară Comercială “Nicolae Kretzulescu”Corp C1983Nereabilitată
Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai”Colegiul National Gheorghe Sincai1893Nereabilitată
Grădiniţa “Mărţişor”Grădiniţa “Mărţişor”1975Nereabilitată
Grădiniţa nr. 4Gradinita nr. 41981Nu necesită reabilitare
Grădinița “Panseluţa”C 11977În curs de reabilitare
Grădiniţa “Strop de rouă”Corp A1978Nereabilitată
Grădiniţa “Strop de rouă”gradinita1978Nereabilitată
Liceul de Coregrafie “Floria Capsali”Cladire C1964Nereabilitată
Liceul Teologic Adventist “Ştefan Demetrescu”Corp B1973Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “General Eremia Grigorescu”Corp A1952Reabilitată
Școala Gimnazială ”George Bacovia”Scoala Gimnazială „George Bacovia”1959Nereabilitată
Școala Gimnazială „International Premium School of Bucharest”A121984Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 113Cladirea 1 (Corp A)1970Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 113Cladirea 1 (Corp B)2000Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 113Cladirea 1 (Corp c)2000Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 133Scoala1982Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 133Sala de sport1985Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 133Gradinita2009Nereabilitată
Școala Gimnazială nr. 189C11965Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 3Corp A Splai1861Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 3Corp B Splai1936Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 3Corp C Splai1936Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 3Corp D Splai1936Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 3Scoala Toporasi1930Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 3Gradinita Toporasi1930Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 3Cantina Toporasi1930Reabilitată
Școala Gimnazială “Șerban-Vodă”Clădire școală1934Reabilitată
Şcoala Profesională Specială “Sf. Nicolae”Şcoala Gim.Spec”Sf.Nicolae”1969Reabilitată
Grădinița nr. 35Cladire gradinita 351972În curs de reabilitare
Grădinița nr. 54Clădirea A1938În curs de reabilitare
Grădiniţa nr. 72Grădinița1947Nereabilitată
Grădinița ”Paradisul Verde”C11974Parţial reabilitată
Liceul Teoretic “Dimitrie Bolintineanu”Liceul Teoretic ”Dimitire Bolintineanu”-C11959Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială “George Călinescu”C2 Clădire sport1960Reabilitată
Şcoala Gimnazială “George Călinescu”C3 Cabina portar1960Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “Ion I.C. Brătianu”Copr Cursuri2022Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială “Ion I.C. Brătianu”Sala sport2011Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Mircea Sântimbreanu”corp A1970Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “Mircea Sântimbreanu”corp B1954Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 115Clădire Școală1892Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 115Clădire Grădiniță 11939Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 127C11963În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 134Ateliere1976Nereabilitată
Colegiul Naţional “Grigore Moisil”Cladire scoala1965Nereabilitată
Colegiul Tehnic “Iuliu Maniu”Sala Sport1974Nu necesită reabilitare
Grădiniţa cu program normal şi program prelungit „Rio 2 Academy”Grădiniță2002Reabilitată
Grădiniţa nr. 40Corp gradinita1906Nereabilitată
Liceul Teoretic “Tudor Vladimirescu”Clădire liceu1959Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”Corp scoala veche1962Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”Corp scoala noua1972Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”C3 Sala Multifunctionala2010Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”C4 Cladire Sport2003Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “Ion Dumitriu”Corp Școală Vechi1950Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “Ion Dumitriu”Corp Școală Nou1970Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 142C11978Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 156Clădire Şcoala Corp A1940Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 156Clădire Sală Sport2014Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 163C11936Reabilitată
Școala Gimnazială „Orizont”Corp scoala1960Reabilitată
Școala Primară „Rose Mary”rezidentiala2005Parţial reabilitată

Clasa de Risc Seismic III cuprinde 260 de clădiri:

Unitate de ÎnvățământDenumire clădireAnul construcțieiStarea tehnică
Clubul Sportiv Şcolar nr. 1C 31927Nereabilitată
Grădiniţa Specială pentru Hipoacuzici nr. 65CLADIRE A1956Parţial reabilitată
Liceul Teoretic NaționalLiceul Teoretic Național2005Nu necesită reabilitare
Liceul teoretic „Școala Mea” Corp 12012Reabilitată
Liceul teoretic „Școala Mea” Corp 22012Reabilitată
Liceul teoretic „Școala Mea” Corp 32003Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială “Nicolae Grigorescu”Şcoala Gimnazială “Nicolae Grigorescu” C11974Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Nicolae Grigorescu”Şcoala Gimnazială “Nicolae Grigorescu” C21974Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 178C11964Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 192Clădire A1966Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Pia Brătianu”CLADIRE A1916Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Pia Brătianu”CLADIRE B1916Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Pia Brătianu”SALA SPORT2001Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială Specială pentru Surzi nr. 1SCOALA1983Reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială pentru Surzi nr. 1INTERNAT1983Nereabilitată
Şcoala Gimnazială Specială pentru Surzi nr. 1SALA SPORT1983Reabilitată
Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr. 1ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR. 21940Reabilitată
Colegiul Economic ”A.D.Xenopol”Col.Ec. ”A.D.Xenopol” – Corp A1894Nereabilitată
Colegiul Economic ”A.D.Xenopol”Col.Ec. ”A.D.Xenopol” – corp B1894Nereabilitată
Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc”CLĂDIRE A1972Reabilitată
Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc”CLĂDIRE SPORT1972În curs de reabilitare
Colegiul Național ”Cantemir Vodă”Corp A, corp central1868Reabilitată
Colegiul Național ”Cantemir Vodă”Corp B(Sala de sport)+Administrativ1922Nereabilitată
Colegiul Național ”Cantemir Vodă”Corp C(Biblioteca)1915Nereabilitată
Colegiul Național ”Iulia Hașdeu”Col.Naț. ”Iulia Hașdeu”1926Reabilitată
Colegiul Național ”Mihai Viteazul”CLADIRE1928Reabilitată
Colegiul Național ”Spiru Haret”CORP A1926Reabilitată
Colegiul Național ”Spiru Haret”CORP B11966Reabilitată
Colegiul Național ”Spiru Haret”CORP B21970Reabilitată
Colegiul Național ”Spiru Haret”CORP C -SALA SPORT1937În curs de reabilitare
Colegiul Național ”Spiru Haret”ANEXA CORP ADMINISTRATIV1970Reabilitată
Colegiul Național “Școala Central㔪COALĂ1890Reabilitată
Colegiul Național “Școala Centrală”DISPENSAR1890Reabilitată
Colegiul Național “Școala Centrală”LOCUINŢĂ1890Nereabilitată
Colegiul Național “Școala Centrală”SPĂLĂTORIE1890Parţial reabilitată
Colegiul Național ”Victor Babeș”CLADIRE1961Reabilitată
Colegiul Național ”Victor Babeș”SALA DE SPORT2015Nereabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP A LICEU1973Reabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP B 1973Reabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP C CAMIN21973Reabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP D CAMIN INTERNAT1973Reabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP E SALA FESTIVITATI1975Reabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP F ATELIER1975Reabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP H CANTINA1973Reabilitată
Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau”CORP I SALA DE SPORT1973Reabilitată
Grădiniţa “Albinuţa”CORP A DINU LIPATTI1959În curs de reabilitare
Grădiniţa “Albinuţa”CORP B DINU LIPATTI2008Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Alice”CORP A1892Reabilitată
Grădiniţa “Clopoţel”CORP A1979Nereabilitată
Grădiniţa “Clopoţel”CORP B2009Nu necesită reabilitare
Grădinița cu program prelungit “Rio”Gradinita Rio2006Nu necesită reabilitare
Grădinița “La Turn”C11942Reabilitată
Grădiniţa “Licurici”C11903Nereabilitată
Grădiniţa nr. 189Corp A1972Nereabilitată
Grădiniţa nr. 189Corp B2008Reabilitată
Creșa CiobănașulCorp A1973Reabilitată
Grădiniţa nr. 23CLĂDIREA A1975În curs de reabilitare
Grădiniţa nr. 23CLĂDIREA B2008Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 234CLADIREA A1975Nereabilitată
Grădiniţa nr. 234CLADIREA B2009Nereabilitată
Grădiniţa nr. 236CORP A1974Reabilitată
Grădiniţa nr. 236CORP B2009Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 256CORP A1956Reabilitată
Grădiniţa nr. 256CORP-B2007Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 7corp A1973Reabilitată
Grădiniţa nr. 7corp B2008Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Steluţa”CORP A1974În curs de reabilitare
Grădiniţa “Steluţa”CORP B2008Nu necesită reabilitare
Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși”C11973Nereabilitată
Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși”CORP ATELIERE1973Reabilitată
Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși”CORP P+31970Reabilitată
Liceul Tehnologic “Ion I.C. Brătianu”Ateliere1982Nereabilitată
Liceul Tehnologic “Ion I.C. Brătianu”CorpScoala1975Nu necesită reabilitare
Liceul Tehnologic “Ion I.C. Brătianu”SalaSport1980Parţial reabilitată
Liceul Tehnologic ”Nikola Tesla”Cladire Scoala1962Reabilitată
Liceul Tehnologic ”Nikola Tesla”Atelier Scoala Corp A1932Nereabilitată
Liceul Tehnologic ”Nikola Tesla”Atelier Scoala Corp B1965Nereabilitată
Liceul Tehnologic Special nr. 3B-Administrativ, laboratoare și dormitoare1952Reabilitată
Liceul Tehnologic Special nr. 3C1-Săli de cursuri2013Nu necesită reabilitare
Liceul Tehnologic Special nr. 3C2-Ateliere, sala sport si bloc alimentar2013Nu necesită reabilitare
Liceul Tehnologic Special ”Regina Elisabeta”CORP A C11918Reabilitată
Liceul Tehnologic Special ”Regina Elisabeta”CORP B C21965Reabilitată
Liceul Tehnologic Special ”Regina Elisabeta”CORP C C32013Reabilitată
Liceul Tehnologic Special ”Regina Elisabeta”CORP D C41918Reabilitată
Liceul Teoretic Bilingv ”Ita Wegman”CORP P+31970Parţial reabilitată
Liceul Teoretic ”C.A. Rosetti”C11959Reabilitată
Liceul Teoretic ”C.A. Rosetti”Sala de sport1959Nereabilitată
Liceul Teoretic ”C.A. Rosetti”Sala sport “Eugen Trofin”2015Nu necesită reabilitare
Liceul Teoretic WaldorfCladire scoala1924Nu necesită reabilitare
Liceul Teoretic WaldorfCladire Gradinita A2004Nu necesită reabilitare
Liceul Teoretic WaldorfCladire Gradinita B1894Parţial reabilitată
Școala Gimnazială De Arte nr. 2SCOALA GIMNAZIALA DE ARTE NR. 21927Reabilitată
Școala Gimnazială De Arte nr. 4corp A1970Nereabilitată
Școala Gimnazială ”Iancului”Scoala 11882Reabilitată
Școala Gimnazială ”Maica Domnului”CLADIREA A1957Reabilitată
Școala Gimnazială ”Maica Domnului”CLADIREA B1957Reabilitată
Școala Gimnazială ”Maica Domnului”CLADIREA C2013Nu necesită reabilitare
Școala Gimnazială ”Maica Domnului”CLADIREA D1957Nereabilitată
Școala Gimnazială “Maria Rosetti”Școala Gimnazială ”Maria Rosetti”1959Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 24ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 241976Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 24SEMIINTERNAT1967Parţial reabilitată
Școala Gimnazială nr. 24SALĂ DE SPORT2004În curs de reabilitare
Școala Gimnazială nr. 25ȘCOALĂ constructie P+2 CORP A1959Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 28CLADIRE-SCOALA1961Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 32SCOALA GIMNAZIALA1962Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 39CORP A1959Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 39CORP B1956Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 4C11984Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 41CORP PRINCIPAL1963În curs de reabilitare
Școala Gimnazială nr. 46CLADIRE A1976Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 51SCOALA GIMNAZIALA NR.511975Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 56C11960Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 77SCOALA GIMNAZIALA NR.771974Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 85corp Medic Zlatescu nr.7A1963În curs de reabilitare
Școala Gimnazială nr.145SCOALA GIMNAZIALA NR 1451970Reabilitată
Școala Gimnazială nr.145SC. GIM. GRĂDINIȚĂ CU PROGRAM PRELUNGIT1976Nereabilitată
Școala Gimnazială nr.307Corp B2004Nu necesită reabilitare
Școala Gimnazială nr.307corp A1986Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Petre Ghelmez”C11959Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Petre Ghelmez”C21974Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială “Petre Ghelmez”C31939Reabilitată
Școala Gimnazială ”Sf. Silvestru”C11860Reabilitată
Școala Gimnazială ”Sf. Silvestru”C21860Reabilitată
Școala Gimnazială ”Sf. Silvestru”C31860Parţial reabilitată
Școala Gimnazială Specială nr. 1Scoala Gimnaziala Speciala Nr.11914Reabilitată
Școala Gimnazială Specială Pentru Deficienți De VedereC11920Reabilitată
Școala Gimnazială Specială Pentru Deficienți De VedereC21994Nereabilitată
Școala Gimnazială ”Tudor Arghezi”C11974Reabilitată
Școala Gimnazială ”Tudor Arghezi”C21974Nu necesită reabilitare
Școala Postliceală Sanitară ”Fundeni”corp A – C 11971Reabilitată
Școala Postliceală Sanitară ”Fundeni”Corp C – C 21971Reabilitată
Şcoala Primară “Monterra”Scoala si Gradinita Monterra2005Nu necesită reabilitare
Școala Profesională Specială nr. 2Corp A2000Reabilitată
Școala Profesională Specială nr. 2Corp A2000Reabilitată
Școala Profesională Specială nr. 2Ateliere2000Reabilitată
Școala Profesională Specială nr. 2Corp legatura2000Reabilitată
Școala Profesională Specială nr. 2Cantina2000Reabilitată
Școala Profesională Specială nr. 2sala de sport2000Reabilitată
Școala Profesională Specială nr. 3Corp A1935Reabilitată
Școala Profesională Specială nr. 3Corp B1935Reabilitată
Gradinita „Aurora”C11935Reabilitată
Grădinița nr. 24Grădinița nr. 241981Reabilitată
Grădinița nr. 68CORP B2023Nu necesită reabilitare
Grădinița nr. 68CRESA TRAPEZULUI2019Nu necesită reabilitare
Grădinița nr. 70C12008Nu necesită reabilitare
Grădinița nr. 70C31980În curs de reabilitare
Liceul Tehnologic “Elie Radu”Clădirea A scoala1976Nereabilitată
Scoala Primara “Inaschool”C12010Reabilitată
Școala Gimnazială “Ana Lugojana”str. Traian, nr. 482001Nu necesită reabilitare
Școala Gimnazială nr. 20C11974Nereabilitată
Școala Gimnazială nr. 20C21982Nereabilitată
Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”Liceul tehnologic de Metrologie “Traian Vuia”1970Reabilitată
Colegiul Naţional “Octav Onicescu”cladire A1970Reabilitată
Grădiniţa “Ciupercuţa”Cladirea B2009Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Ciupercuţa”Cladirea A1956Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Floare albastră”C 11973Parţial reabilitată
Grădiniţa “Înşir‘te Mărgărite”Cladire A1975Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Înşir‘te Mărgărite”Gradinita1975Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Mărţişor”GRADINITA”MARTISOR”1975Reabilitată
Grădinița nr. 149GRADINITA NR.1491974Reabilitată
Grădiniţa nr. 224Cladire tip Vila2008Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 225C11975Reabilitată
Grădiniţa nr. 30C11978Reabilitată
Grădinița nr. 62C11981Reabilitată
Grădinița “Panseluţa”C 21926Reabilitată
Grădinița “Panseluţa”C 31986Reabilitată
Grădinița “Pisicile aristocrate”Gradinita ”Pisicile aristocrate”-Corp B2009Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Piticot”CLADIRE A1975În curs de reabilitare
Grădiniţa “Piticot”Gradinita “Piticot”1975În curs de reabilitare
Grădinița “Scufiţa Roşie”GRADINITA SCUFITA ROSIE CORP B1991Nereabilitată
Liceul Tehnologic de Metrologie “Traian Vuia”CLĂDIRE C1965Reabilitată
Liceul Teologic Adventist “Ştefan Demetrescu”CORP A1968Nereabilitată
Liceul Teologic Adventist “Ştefan Demetrescu”CORP C1968Nereabilitată
Școala Gimnazială “Avram Iancu”C11969Reabilitată
Școala Gimnazială “Avram Iancu”C3-SALĂ SPORT2004Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “Emil Racoviţă”CORP A1973Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Emil Racoviţă”CORP B1973Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Emil Racoviţă”CORP C1973Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială “General Eremia Grigorescu”CORP B1978Reabilitată
Școala Gimnazială ”George Bacovia”Gradinita Scolii Gimnaziale George Bacovia1949Nereabilitată
Școala Gimnazială ”George Bacovia”SALA DE SPORT1959Reabilitată
Şcoala Gimnazială “George Topârceanu”Sc.Gim.”George Toparceanu”1979Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Ienăchiţă Văcărescu”C11920Reabilitată
Școala Gimnazială ”Mărțișor”C11964Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 108ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1081968Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 108SALĂ SPORT2010Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 119SALA SPORT1980Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 119ȘCOALA GIMNAZIALA NR.1191980Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 119AFTER SCHOOL2011Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 129cladire A1976Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 129Gradinita2009Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 190Sediul Nițu Vasile 161960Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 190Sală de sport1972Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 190Semi-internat2011Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 190Sediul Văcărești 2961941Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 79ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.791962Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 79SALA SPORT2004Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 96Scoala1963Nu necesită reabilitare
Școala Gimnazială nr. 99Cladire C11975Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială Specială nr. 4Scoala Gimnaziala Speciala nr. 41971Parţial reabilitată
Şcoala Primară “Dreamland”- sediul 2gradinita1995Nu necesită reabilitare
Clubul Copiilor Sector 5C11935Reabilitată
Clubul Copiilor Sector 5C21935Reabilitată
Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”CORP A1890Nu necesită reabilitare
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Corp A1950Reabilitată
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Corp C1962Reabilitată
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Corp B1974Reabilitată
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Corp H2010Parţial reabilitată
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Cabină poartă1962Parţial reabilitată
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Corp D Cămin1970Parţial reabilitată
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Corp F1950Reabilitată
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”Gradinita2010Nu necesită reabilitare
Colegiul Tehnic EnergeticCORP_A_SCOALA1969Reabilitată
Colegiul Tehnic EnergeticCORP_POLIGON1969Reabilitată
Colegiul Tehnic EnergeticCORP_LABORATOARE1969Reabilitată
Colegiul Tehnic EnergeticCORP_CANTINA1981Reabilitată
Colegiul Tehnic EnergeticCORP_SALA DE SPORT1974Reabilitată
Grădiniţa ”Căsuţa Fermecată”Grădiniță1950Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 168Grădinița Nr.1681916Parţial reabilitată
Grădiniţa nr. 168GRĂDINITA NR.168 CORP A1916Parţial reabilitată
Grădinița nr. 269Cladirea A1980În curs de reabilitare
Grădinița nr. 35Cladire gradinita 352009În curs de reabilitare
Grădinița nr. 53C11981Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială “George Călinescu”C1 Clădire şcoala1959Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială “I. G. Duca”Scoala Gimnaziala “I.G.Duca”1935Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 115CLADIRE GRADINITA 21939Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 125C11953Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 126CLADIREA A1972Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 131C11976Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 134CLADIRE SCOALA1976Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 134SALA DE SPORT1976Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 135Cladire A1948Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 144CLADIRE SCOALA1930Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 150C1 CORP A1961În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 150C2 CORP B1861În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 150C3 CORP C1861În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială “Rut”CENTRU EDUCAȚIONAL2006Nu necesită reabilitare
Colegiul Tehnic “Iuliu Maniu”LICEU1974Nu necesită reabilitare
Colegiul Tehnic “Iuliu Maniu”CAMIN1974Nu necesită reabilitare
Grădiniţa cu program normal şi program prelungit „Căsuța Ștrumfilor”Casuta Strumfilor2014Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Fulg de Nea”Corp gradinita1930Reabilitată
Grădiniţa nr. 40Cantina + Anexe1906Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 156Clădire Şcoală Corp B1974Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 161SCOALA1964Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 206C1-corp sali clasa1979Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 206C2-sala de sport1979Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 206C3-CORP DE LEGATURA2006Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 206C4-SALA DE FESTIVITATI2006Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 309Școală generală1986În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 309SALA SPORT2000În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 309CLĂDIRE ACCES SALĂ SPORT2008În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 309ANEXA2008În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 311Sala sport1992Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 59ȘCOALA GENERALĂ1982Reabilitată
Școala Gimnazială “Planeta Copiilor”Șc. Gim. “Planeta Copiilor”2011Nu necesită reabilitare
Școala Gimnazială „Regina Maria”CLĂDIRE ŞCOALĂ1967Reabilitată
Școala Gimnazială „Regina Maria”SALA DE SPORT1969Reabilitată
Școala Gimnazială „Sfântul Calinic de la Cernica”SCOALA1964În curs de reabilitare
Școala Gimnazială „Sfântul Calinic de la Cernica”SALA SPORT2004În curs de reabilitare
Şcoala Gimnazială “Sfinţii Constantin și Elena”scoala gimnaziala1974Reabilitată
Școala Gimnazială “Politehnica”CORP GA1969Nu necesită reabilitare

În clasa de risc seismic IV sunt 96 de clădiri, potrivit informațiilor Edupedu.ro.

Unitatea de învățământDenumire clădireAnul construcțieiStarea tehnică
Grădiniţa “Căsuţa Piticilor”Elena Clucereasa2000Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 248Titulescu1976Parţial reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”gradinita1912Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”corp „A”1912Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”corp „A”1912Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”semiinternat1912Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”sala sport1960Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”corp c sala de festivitati2016Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”ghena ecologica2016Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Eugen Barbu”anexa gradinita1955Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “Petre Ispirescu”Şcoala Gimnazială “Petre Ispirescu”1931Reabilitată
Centrul pilot de pedagogie curativă şi terapie socială “Corabia”CPCTS Corabia1960Reabilitată
Clubul Sportiv Școlar ”Dinamo”Clubul Sportiv Scolar ”Dinamo”1979În curs de reabilitare
Colegiul Economic ”Hermes”Colegiul Economic ”Hermes”1865Reabilitată
Colegiul Național ”Emil Racoviță”C11941Nu necesită reabilitare
Colegiul Național ”Emil Racoviță”C2 – Semiinternat1941Nereabilitată
Colegiul Tehnic ”Dimitrie Leonida”Club sportiv (C1)1969Nereabilitată
Colegiul Tehnic ”Dimitrie Leonida”Clădire ateliere (C2)1969Nereabilitată
Colegiul Tehnic ”Dimitrie Leonida”Clădire școală Administrativ (C3)1946Nereabilitată
Colegiul Tehnic ”Dimitrie Leonida”Clădire săli de curs și laboratoare (C4)1967Nereabilitată
Colegiul Tehnic ”Dimitrie Leonida”Clădire fosta cantină (C5)1967Nereabilitată
Grădiniţa “Albinuţa”Corp C Rahmaninov1962Reabilitată
Grădiniţa “Alice”Corp B1890Reabilitată
Grădiniţa “Castel”Corp 11934Reabilitată
Grădiniţa “Castel”Corp 22008Nereabilitată
Grădiniţa cu program normal şi program prelungit „Castelino Baby”Clădire 11997Nu necesită reabilitare
Grădiniţa “Licurici”C21902În curs de reabilitare
Grădiniţa “Luminiţa”Corp 11977În curs de reabilitare
Grădiniţa “Luminiţa”Corp 22008Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 133Cladirea A1954În curs de reabilitare
Grădiniţa nr. 133Cladirea B1940În curs de reabilitare
Grădiniţa nr. 135Gradinita1980Reabilitată
Grădiniţa nr. 138corp A1921Reabilitată
Grădiniţa nr. 138corp B2009Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 233C 22008Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 276Grădinița nr. 2761938Reabilitată
Grădiniţa nr. 280Grăd. nr. 280 Corp A1977În curs de reabilitare
Grădiniţa nr. 280Grăd. nr. 280 Corp B2008Nu necesită reabilitare
Liceul Tehnologic “Ion I.C. Brătianu”Camin1979Parţial reabilitată
Liceul Tehnologic ”Sfântul Pantelimon”Clădire A1975În curs de reabilitare
Liceul Tehnologic ”Sfântul Pantelimon”Cladire B1975Reabilitată
Liceul Tehnologic ”Sfântul Pantelimon”Sala sport1982Reabilitată
Liceul Teoretic ”Lucian Blaga”Corp A1972Reabilitată
Liceul Teoretic ”Lucian Blaga”Corp B1969Reabilitată
Liceul Teoretic ”Lucian Blaga”Corp C-C31970Parţial reabilitată
Liceul Teoretic ”Lucian Blaga”Corp D1978Nereabilitată
Liceul Teoretic ”Traian”C11940Reabilitată
Liceul Teoretic ”Traian”C21970Reabilitată
Liceul Teoretic ”Traian”C31940Reabilitată
Școala Gimnazială ”Grigorie Ghica Voievod”Sala Sport2009Nereabilitată
Școala Gimnazială ”Grigorie Ghica Voievod”Corp B1973În curs de reabilitare
Școala Gimnazială ”Grigorie Ghica Voievod”Corp A1964Reabilitată
Școala Gimnazială ”Iancului”Gădiniță1898Reabilitată
Școala Gimnazială ”Iancului”Scoala 21898Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 25Grădiniță PN – Corp E1971Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 27Școala1957Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 28Sala de sport2022Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 31Corp B1977Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 31Copr V1924Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 40Corp Vechi1948Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 40Corp Nou2009Nu necesită reabilitare
Școala Gimnazială nr. 40Sala de sport2005Parţial reabilitată
Școala Gimnazială nr. 49Clădirea A1957Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 49Clădirea B2004Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 62Corp 1 – Școala Veche1908Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 62Corp 2 – Școala Nouă1982Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 66Clădire 11974Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 85Corp Traian nr.1601942Nereabilitată
Grădiniţa cu program prelungit „Smart Steps”Parter bloc destinatie gradinita2007Nu necesită reabilitare
Grădinița nr. 239Corp C2022Nu necesită reabilitare
Grădinița nr. 70C22022Nu necesită reabilitare
Liceul Tehnologic “Elie Radu”Sala de sport2009Nu necesită reabilitare
Colegiul Universitar Spiru HaretD+P+4E2011Reabilitată
Grădiniţa “DORA”Gradinita “DORA”1996Nu necesită reabilitare
Grădinița “Garmy Kids”RGR2006Nu necesită reabilitare
Grădinița “Pisicile aristocrate”Gradinita ”Pisicile aristocrate” Corp A1940Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “George Topârceanu”After School2011Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “George Topârceanu”Sala Sport2013Reabilitată
Școala Gimnazială nr. 189C22005Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 96Sala de Sport2003Nereabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 96Semiinternat2011Nu necesită reabilitare
Colegiul Tehnic EnergeticCopr_Internat1981Reabilitată
Colegiul Tehnic EnergeticCabina portar1969Reabilitată
Liceul Teoretic “Dimitrie Bolintineanu”Școală Primară corp C22007Nu necesită reabilitare
Liceul Teoretic “Ștefan Odobleja”Clădire2002Nereabilitată
Şcoala Gimnazială “George Călinescu”Constructie containare modulare2020Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială “George Călinescu”C Ghenă ecologică2011Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 124Clădire2022Nu necesită reabilitare
Grădinița cu program normal și program prelungit “Rio 2”corp gradinita2014Nu necesită reabilitare
Grădiniţa „Georgi”Gradinita Georgi2010Nu necesită reabilitare
Grădiniţa nr. 217Corp gradinita PP1974Nu necesită reabilitare
Şcoala Gimnazială nr. 311C1-Clădirea școlii1991Reabilitată
Şcoala Gimnazială nr. 311C3-Bazin înot2016Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Sfântul Andrei”C1- corp sali clasa1973Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Sfântul Andrei”C2- corp sali clasa1985Reabilitată
Şcoala Gimnazială “Sfântul Andrei”C3- sala sport2012Nu necesită reabilitare

Foro: Cateyeperspective | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.


2 comments
  1. Buna ziua,

    Va las mai jos un extras din darea de seama a reprezentantului CRP din Colegiul Sincai, in urma unei intalniri dintre conducerea scolii + Adminitrator patrimoniu , dl.D si membrii CRP

    Dl D a informat că a înscris în SIIIR corpul de clădire dinspre bdul Cantemir ca fiind în clasa de risc seismic 1; această informație este absolut nouă, toate expertizele de până acum au stabilit clasa de risc seismic 2; A spus că a primit pe Whatsapp un tabel de la ISMB cu instrucțiuni să introducă rapid aceste date în SIIIR. dl D a spus că nu poate să pună la dispoziție acest tabel. In tabelul făcut public de minister săptămânile trecute nu apare risc seismic 1 la Șincai.

    Cam atat despre expertiza de risc seismic !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Anchete ale Ministerului de Finanțe la autoritățile locale și județene după întârzieri la plata burselor școlare / Banii sunt deja la trezoreriile din teritoriu și trebuie extrași de primării pe bază de cerere

Ministerul de Finanțe (MF), cel care face plata burselor școlare către autoritățile din teritoriu, va demara anchete în județele unde s-au înregistrat întârzieri la primirea sumelor de către elevi, potrivit…
Vezi articolul