EXCLUSIV Pentru prima dată Ministerul Educației cere părerea profesorilor și directorilor de școli în privința regulilor pentru bursele elevilor și le solicită să propună schimbări până vineri – document

24.736 de vizualizări
Documente obligatorii pentru educatori în anul școlar 2024-2025
Foto: Pexels.com
Ministerul Educației și Cercetării a solicitat inspectoratelor școlare să consulte toate școlile din țară până pe 26 iunie cu privire la dificultățile și neclaritățile întâmpinate în aplicarea metodologiei pentru acordarea burselor pentru elevi în anul școlar 2025-2026, conform unei adrese oficiale consultate de Edupedu.ro. 

Școlile trebuie să transmită dificultățile întâmpinate, prevederile care au generat interpretări diferite sau neclarități, dar și propuneri de modificare, completare și îmbunătățire a regulilor de acordare a burselor pentru elevi.

Este pentru prima dată când ministerul Educației și Cercetării consultă directorii de școli și profesorii din comisiile de burse cu privire la aplicarea metodologiei de acordare a burselor.

„Având în vedere că prevederile H.G. nr. 732/2025 pentru aprobarea Metodologiei-cadru de acordare a burselor și cuantumul acestora au fost aplicate pe parcursul acestui an școlar, vă rugăm să realizați o consultare la nivelul unităților de învățământ preuniversitar din județul dumneavoastră, în vederea evaluării modului de implementare a acestora.

În cadrul acestei consultări, vă solicităm să colectați și să centralizați observațiile formulate de unitățile de învățământ cu privire la:

  • Dificultățile întâmpinate în aplicarea prevederilor H.G. nr. 732/2025;
  • Situațiile în care formulările existente au generat interpretări diferite sau neclarități;
  • Aspectele care nu sunt reglementate în mod expres și pentru care ar fi necesare clarificări sau completări;
  • Eventualele proceduri sau mecanisme care s-au dovedit dificil de aplicat în practică;
  • Propuneri de modificare, completare sau îmbunătățire a cadrului normativ, rezultate din experiența acumulată în primul an de implementare”, conform documentului.

De asemenea, ministerul solicită ca informațiile colectate să fie asumate prin semnătura și ștampila inspectorului școlar general și să fie transmise atât în format PDF, cât și în format editabil până la data de 26 iunie 2026.

Informații de context despre bursele pentru elevi din anul școlar 2025-2026

Amintim că bursele pentru elevi au fost reconfigurate potrivit legii 141/2025 privind unele măsuri fiscal-bugetare (așa-numita Lege Bolojan), care a modificat Legea 198/2023 a învățământului preuniversitar și au rămas doar 3 tipuri de burse din 5, plus bursele pentru mame minore. 

Au fost eliminate bursele de performanță și cele de reziliență, iar bursele de merit au fost tăiate la jumătate ca număr, iar autorii legii au scris ironic că modificările sunt „pentru stimularea performanței”.

Astfel, Metodologia de acordare a burselor pentru elevi în anul scolar 2025-2026 a fost făcută rapid, după intrarea în vigoare a legii Bolojan și față de anul școlar 2024-2025 a avut mai multe schimbări importante, printre care reducerea tipurilor de burse, tăierea la 15% a procentului de elevi din fiecare clasă eligibili pentru bursa de merit, coborârea la media 9 pentru aceste burse de merit și introducerea unor condiții mai restrictive pentru acordarea lor.

Ministerul Educației a tăiat din banii elevilor circa 1,5 miliarde de lei în acest an școlar, peste 170 milioane de lei pe lună, iar instituția a prezentat asta drept „economii” în Raportul privind starea învățământului preuniversitar din România pentru anul școlar 2024-2025.

Numărul elevilor care beneficiază de burse școlare a scăzut de la 1,41 milioane în mai 2025 la 988.996 în octombrie 2025, după aplicarea legii 141/2025, iar bugetul total alocat burselor s-a redus cu peste 171 de milioane de lei, potrivit datelor din raport. Tăierea înseamnă 170 milioane de lei pe lună – cu aproximație, timp de 10 luni, cât durează anul școlar, suma se ridică peste 1,5 miliarde de lei.


21 comments
  1. Am văzut copii plângând, am auzit părinți și copii hulind profesorii pentru o medie de nouă din cauza căreia copilul a pierdut bursa. Din cauza burselor s-a ajuns la clase în care 90% dintre elevi au încheiat anul școlar cu medii peste 9,50, chiar 10. Elevul trebuie să înțeleagă responsabilitatea de a învăța și rol pregătirii pentru școală în dezvoltarea sa personală. Bursele de merit ar trebui acordate doar elevilor cu peremii la etapele județene și naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare recunoscute de minister. Bursa socială ar trebui să se numească ajutor școlar și să fie acordată de serviciul de asistență socială din primărie.

  2. Unde s-au făcut această consultare? Eu nu am auzit de ea până acum, când înțeleg că s-a terminat. Și fac parte dintr-o comisie de burse.
    Oricum nu mai cred în efectele consultărilor ,, publice „!
    Metodologia de acordare a burselor ar trebui analizată din temelii!!!

  3. Chiar credeți că va ține cineva cont de opiniile cadrelor didactice și ale directorilor? Ani de zile s-a practicat „sportul” acesta. La consfătuirile organizate la începutul anilor școlari se solicitau opinii pentru îmbunătățirea sistemului și tot timpul hârtiile pe care erau notate ajungeau la coșul de gunoi. O clasă cu 20-30 de premii la olimpiadele și concursurile școlare în care cu o singură medie de 9 nu iei bursă este cel mai bun exemplu care explică motivul pentru care copiii buni când termină facultatea pleacă în alte țări unde să nu fie conduși de unii care nu-și aduc aminte ce facultate au terminat. La fel se întâmplă și cu natalitatea. În alte țări sprijină familiile cu copii. La noi reduc „deficitul” furând bababi de la mame, elevi și se preconizează și din alocații. PROEUROPENII!!!

  4. Bună ziua!
    Profesor de meserie.
    Părinte și dascăl simultan.
    Dragi Miniștri, unde este balanța?
    ATENȚIE!!!
    Cum vi se pare corect? Un elev de la o clasă cu media 9,50 ia bursă, altul de la o altă clasă tot cu media 9,50 nu ia bursă!
    Chiar nu se înțelege?
    Revizuiți degrabă această eroare!

  5. Nu este normal ca un copil de clasa 9, care a susținut examenul de evaluare și a avut o notă peste 9,50, și nu se încadrează în limita de 15%, sa nu ia bursa de merit. Este cea mai mare nedreptate pe care ministerul a putut sa o facă cu a aceasta!!! Normal era sa se stabilească o nota de plecare la nivel general, este cea mai mare aberație, păcat ca în această țară sunt sprijiniți doar cei asistați social, romii și copii cu CES, ultimelele doua categorii beneficiind printre saltele și de locuri rezervate la intrare la liceu. Ministerul trebuie obligat sa îndrepte aceasta nedreptate crasa. Copii cu rezultate școlare bune, proveniți din familii normale unde părinții își câștigă cinstit niște salarii pentru care trudesc din greu, merita aceleași drepturi ca toți ceilalți copii!!!

  6. Pentru părinții care se plâng ca au copii cu medii foarte bune și cer burse : nu copilul e foarte bun, mediile sunt foarte bune 😅. Să și aducă aminte fiecare ce medii existau la ei în clasă, când erau elevi, să compare cu situațiile de acum unde jumătate din clasă ia premiu, să pună cap la cap informațiile ! Cine crede ca a crescut inteligența copiilor români atât de mult față de generația noastră, se înșală . De la 5 elevi cu medii peste nouă intr o clasă de mate info la Spiru Haret acum 30 de ani , la 20 elevi cu medii peste nouă intr o clasă de mate info același liceu, acum , ( liceul păstrându și poziția în clasament de a lungul timpului), de unde credeți ca este diferența ?!
    Ce merit mai e dacă elevul e al cinsprezecelea în clasa respectivă ? Nu va mai uitati la medii!

  7. Copil dintr-o clasa buna, cu media 9.94 nu a luat bursa !
    Clasa paralela, acelasi colegiu, cea mai mare medie 9.8 s-a luat bursă inclusiv cu 9.6.
    Cum poți explica unui copil de clasa 8 aceste lucruri?
    Sa se treacă la pragul de 9.5 cum era înainte.

  8. Nu e rău să se revizuiască. E ok si cel 15% însă să fie în fapt, nu 1/3 de clasa pe locul 1, e aberant. De n-aș fi văzut toată serbarea, nu vorbeam. Pare că există între anumiți profesori și unii părinți un pact de a-și băga reciproc bani in buzunar și „motivație” cumpărată cu bani, „să nu descurajăm copilul, că nu mai învață la anul”. Efectul atâtor ani fără feedback scris sub formă de text personalizat, dezinteresul pentru ce reușește fiecare copil. Școala numai cu numere știe. Iar impostorii profită nerușinați.

  9. Solicităm reintroducerea burselor pentru olimpici și pentru elevii cu performanțe deosebite la concursurile și competițiile școlare naționale și internaționale!
    De asemenea, solicităm ca bursele de merit să fie acordate exclusiv pe criterii de performanță școlară, fără discriminare între formele de învățământ, astfel încât elevii merituoși din învățământul de stat și din învățământul particular acreditat/autorizat să beneficieze de un tratament egal.
    Considerăm că susținerea excelenței și recompensarea rezultatelor obținute prin muncă și performanță reprezintă principii esențiale ale sistemului educațional și contribuie la motivarea elevilor pentru atingerea unor standarde academice înalte.

    1. de acord,dar odată cu elevul performant sa primească echivalentul acelei burse și profesorii care l-au pregătit,pt că sunt profesori cu astfel de mai performante,dar care nu se pot atinge de gradațiile de merit pt că sunt acolo criterii care nu apreciază cum trebuie astfel de performanțe.

  10. cel mai mare discriminare se face cu acea limita de 15% din clasa pentru ca sunt unele scoli in care au medii între 9.00 si 9.50 si iau burse si in alte scoli in care un copil cu 9.75 nu ia. Asta nu este echitate. Corect ar fi ca toti cei cu medii peste 9.50 sa ia bursa si sa nu conteze nr copiilor.

  11. De ce nu se dau burse de la media 9 00? Pentru ca aprecierea profesorilor este o adevărată bascalie. Nu știu ce vor sa demonstreze prin acordarea unor note nemeritate. Am urmărit un liceu tehnologic, nu chiar din categoria in care toti cei întrați sunt cu medii sub 5,00 la EN. Iata ce am constatat: 90% din elevii întrați aveau media de la EN sub 6,50 . Doi elevi peste 6,50 si încă doi peste 7,00.. In liceu au devenit foarte buni și peste 90% aveau media finala peste 8,50. Ba chiar 55% peste media 9,00. Adica numai buni de bursa de merit. La bacalaureat procentul de promovare în prima sesiune a fost 30%. Voi cine credeți ca e vinovat? Ministerul care vrea competitie sau scoala care vrea „prestigiu”?

  12. Buna ziua, am un baiat care a trecut in cls VI.
    A terminat cls V cu media 9.81 (a patra medie din clasa).A luat mentiune,iar de bursa nu beneficiaza. Are 3 colegi cu media 10,un coleg cu 9.93 si un coleg cu 9.87.
    Bursa vor lua doar cei cu media 10 si cel cu cu 9.93.Plus ca face sport de perfermanta (zilnic are antrenanent).Bursa ar trebui acordata de la 9.50 in sus !!!!

  13. Daca este sa ne luam dupa DD care a proclamat ca elevul nu invata pentru bursa ci din convingere etc atunci aceasta „recompensa” ar trebui eliminata completa…..

  14. Nu prea sună a consultare ci a raport, un fel de feedback.
    Mai mult pare o asumare a inspectorilor generali.
    Nu știm ce vor scrie in rapoartele către minister (nu vor fi sigur publice) si mai ales din experiența Ministerul nu tine cont de ele.

    NB inspectorii generali pot foarte bine sa spună că trebuie redus nr de burse pt a crește concurența si ,,optimizat” (e la modă acum) bugetul.

    PS In școli nu a venit nicio consultare ci doar in comisiile de burse un anunt sec ca se cere completarea unui formular raportat la HG 732. Formularul era primit prin canal secretizat deci nu s-a prezentat public conținutul.

    Cam așa funcționează marea consultare.
    Așadar majoritatea profesorilor nu stiu nici ce solicita formularul nici ce au răspuns directorii in el.

    1. Fac parte din comisia de burse; nu am fost întrebată nimic, dacă aș fi fost întrebată aș fi propus revenirea burselor de merit pentru rezultate la olimpiade . Am întrebat acum i colega , a zis ca a venit o adresa care trebuia semnată de directoare, atât. Aceasta a fost marea consultare .
      Alex

  15. Fiul meu a terminat clasa a VI-a cu media 9,94. În loc să se bucure de rezultat, încearcă să înțeleagă de ce munca lui nu mai este suficient de valoroasă pentru a fi recunoscută. Bursa nu înseamnă doar bani. Pentru un copil, înseamnă confirmarea că efortul, seriozitatea și perseverența contează. Dacă elevii cu rezultate de 9,94 ajung să fie demotivați, atunci problema nu este la copii, ci la mesajul pe care îl transmite sistemul.

  16. Nu este prima oara, sa nu dezinformam. Au mai fost tentative dezbatute public si stiu sigur ca unele sugestii au fost luate in considerare, ca au aparut in noul ordin. Problema cu 9 la purtare, can ai 21 de absente mi se pare de negociat. Sunt elevi nevoiti sa munceasca, sau vin de departe. 21 de absente le faci imediat, asta nu te face un elev nedemn de bursa, in conditiile in care ai o medie mai mare decat ceilalti. Poate ar trebui suspendate bursele pe motiv de disciplina, nu neaparta de absente

  17. Toti elevii cu medii de peste 9 sa beneficieze de bursa de merit, fara procent. Nu este corect ca un elev cu 9 din clasa x sa primeasca bursa, in timp ce un elev cu 9,80 din clasa y sa nu primeasca, pe motiv ca este al VI-lea, si pri.esc doar primii 4 (15% din nr elevilor). Sa se puna un prag, dar tot elevii care trec de acel prag sa pri.easca bursa, ca toti muncesc, ba in clase de excelenta se munceste fantastic de mult si aceste masuri aberante ii demotiveaza foarte tare, le simt ca fiind nedrepte.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *