Rezultate admitere liceu 2020: Peste 8.500 de elevi au rămas nerepartizaţi în această sesiune. Printre ei şi un elev din Giurgiu, cu media 9,56, care a candidat în Bucureşti

33.461 de vizualizări
Foto: Pexels.com
Peste 8.500 de elevi au rămas nerepartizaţi în această sesiune de admitere la liceu. Cei mai mulţi sunt în Bucureşti şi în judeţele Braşov, Cluj, Prahova, Sibiu şi Neamţ, potrivit rezultatelor publicate de Ministerul Educaţiei.

Nerepartizarea poate avea drept cauza un număr insuficient de opţiuni completate pe fişele de înscriere.

1.882 dintre cei rămaşi nerepartizaţi au medii între 7 şi 9.56. Primul pe lista candidaţilor nerepartizaţi este un elev din Giurgiu care are media 10 la absolvirea claselor V-VIII şi care are media generală de admitere 9,56. Acesta a candidat la licee din Bucureşti, dar nu a fost repartizat.

Cel de-al doilea de pe listă este tot din Giurgiu, cu media generală 9,54.

Pentru aceştia urmează a doua sesiune de admitere prin repartizare computerizată pe locurile rămase libere. Conform listei de mai jos au rămas 3.400 de locuri neocupate în întreaga ţară.

Calendarul complet pentru a doua etapă de admitere.

Nr. crt.JudetulNumăr total
de candidați înscrişi
Număr total
de candidați
repartizați
Număr total
de candidați
nerepartizați
Număr total
de locuri
Numărul de locuri
neocupate
1ALBA2014173428017362
2ARAD25242433912576143
3ARGES38213728933836108
4BACAU36243466158352862
5BIHOR360833802283612232
6BISTRITA-NASAUD19241719205176445
7BOTOSANI26472471176254877
8BRAILA16341470164151242
9BRASOV34082809599285647
10BUZAU25142323191238057
11CALARASI1407135849145698
12CARAS-SEVERIN13951377181484107
13CLUJ38503514336355642
14CONSTANTA42654033232406027
15COVASNA1103981122103655
16DAMBOVITA27972724732940216
17DOLJ36603515145361297
18GALATI32913074217313662
19GIURGIU1118111801344226
20GORJ23202145175221267
21HARGHITA18731750123180656
22HUNEDOARA21882082106215674
23IALOMITA1455126019512600
24IASI484746501974760110
25ILFOV1006963431064101
26MARAMURES299528321632940108
27MEHEDINTI1567148879156880
28MUNICIPIUL BUCURESTI155691369818711371418
29MURES32803204763360156
30NEAMT2729248624324926
31OLT22682122146218462
32PRAHOVA50994823276491289
33SALAJ1437138651142842
34SATU-MARE16621429233147041
35SIBIU25082253255235299
36SUCEAVA483046302004732102
37TELEORMAN1940187763193255
38TIMIS37143499215355657
39TULCEA1099105049109242
40VALCEA23842162222218422
41VASLUI256424151492604189
42VRANCEA2112204963212879
Total12205011348085701168783400

Foto: pexels.com

Citește și:

 

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI:RO76BTRLRONCRT0471641001

CONT EURO:RO26BTRLEURCRT0471641001

Deschis la BANCA TRANSILVANIA
Donează prin Patreon

Donează

3 comments
  1. În toată țara sunt 5170 de elevi care vor ramane nerepartizati, nefiind locuri disponibile.
    Ei ce vor face? Vor rămâne cu 8 clase? Căci șansele pentru școlarizarea lor in continuare scad dramatic daca raman acasa un an.

  2. Foarte trist . Ce se întâmplă cu acei copii care nu au fost repartizați la un liceu și au media peste 7 ? Daca în București sunt doar 18 locuri libere ? Nepoțica mea are media de 7,27 și nu a fost repartizată. Ce șanse sunt pentru ei . Ne poate spune și nouă cineva ?

  3. Trist…In Bucuresti sunt 18 locuri neocupate si 1871 de elevi nerepartizati…majoritate cu note de la 6,69 in sus…ce se intampla cu ei ?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Asociația Elevilor din Constanța îi cere ministrului educației să ajute în instanță la suspendarea prevederii care trimite obligatoriu elevii cu media de admitere sub 5 în școlile profesionale

Asociația Elevilor din Constanța îi cere ministrului educației “să recunoască pretențiile ridicate în procesul pentru suspendarea prevederii ce trimite elevii care nu au reușit să obțină media de admitere peste…
Vezi articolul

OFICIAL Elevii cu cerințe educaționale speciale se pot înscrie începând din 30 iunie la liceu sau școală profesională, pe locuri speciale / Ana Dragu: Profesorii care au adaptat programa pentru acești copii își vor vedea acum efortul răsplătit

Ministrul Educației, Monica Anisie, a emis Ordinul care reglementează, la admiterea la liceu 2020, locuri distincte pentru elevii cu CES (cerințe educaționale speciale) din școlile de masă și școlile speciale,…
Vezi articolul

Ecaterina Andronescu, după ce părinții au cerut publicarea clasamentelor de la Admiterea în liceu 2018: Părinții or solicita, dar noi avem niște reguli pe care trebuie să le respectăm

Ministrul educației spune că Autoritatea pentru Protecția Datelor Personale a impus ștergerea mediilor elevilor care au susținut Evaluarea Națională și Admiterea în liceu în 2018, potrivit știrileprotv.ro. Ecaterina Andronescu a…
Vezi articolul