Ministrul Muncii despre propunerea, făcută sindicatelor din Educație, de schimbare a indemnizației de dirigenție: Să fie o sumă fixă, nu un procent din salariu, pentru ca profesorii cu venituri mai reduse să nu aibă nevoie de salarii compensatorii

Guvernul și sindicatele analizează posibilitatea modificării modului de acordare a indemnizației de dirigenție, astfel încât aceasta să nu mai fie calculată procentual din salariul de bază, ci să fie acordată…
Vezi articolul

Eliminarea indemnizației de dirigenție trebuie analizată cu foarte multă atenție, spune ministrul Muncii despre noua lege a salarizării: Dacă educația este o prioritate strategică, trebuie să recunoaștem responsabilitățile suplimentare ale profesorilor

Propunerea de eliminare a indemnizației de dirigenție din proiectul noii legi a salarizării trebuie reanalizată, spune într-un mesaj pe Facebook ministrul interimar al Muncii, Dragos Pîslaru. Acesta afirmă că responsabilitățile…
Vezi articolul