Top 5 județe cu cele mai mari modificări ale ratei de promovare după contestațiile de la BAC 2021

5.447 de vizualizări
Foto: © Roman Samborskyi | Dreamstime.com
În 4 județe, contestațiile au modificat rata de promovare la BAC cu peste 3%, până la 6,2% în Satu Mare. Anul acesta, cea mai mare diferență între rezultatele obținute de absolvenții de liceu la examenul de Bacalaureat 2021 înainte de contestații și rezultatele după contestații, a fost înregistrată în Satu Mare. Rata de promovare înainte de contestații a fost în Satu Mare de 63.6%, iar după contestații a ajuns la 69.8%, potrivit unui comunicat transmis de Ministerul Educației.

După soluționarea contestațiilor, rata generală de promovare (absolvenți din promoția curentă și din promoțiile anterioare) a crescut cu 2%, în raport cu rezultatele inițiale: de la 67,8% la 69,8%. Rata de promovare reprezintă procentul mediilor de 5 și peste 5 din totalul notelor celor prezenți la examen.

Top 5 județe cu cea mai mare creștere a ratei de promovare a examenului de Bacalaureat

  1. Satu Mare: 6,2%
  2. Ilfov: 5,7%
  3. Covasna și Călărași: 3,5%
  4. Vrancea: 3.0%
  5. Ialomița și Teleorman: 2.9%

Edupedu.ro a calculat creșterea ratei de promovare pentru toate județele, plus București, între etapa rezultatelor inițiale și cea a rezultatelor finale, după contestații.

*creșterile de 2 puncte și peste 2 sunt marcate cu text îngroșat.

JudețulRata de promovare înainte de contestațieRata de promovare după contestațieDiferența
Alba72.7%74.9%2.2
Argeș69.9%71.7%1.8
Arad63.4%65.5%2.1
București72.6%74.4%1.8
Bacău76.5%78.1%1.6
Bihor67.6%69.4%1.8
Bistrița-Năsăud64.8%66.1%1.3
Brăila73.9%76.7%2.8
Botoșani66.5%68.3%1.8
Brașov74.0%75.2%1.2
Buzău74.7%76.3%1.6
Cluj79.7%81.0%1.3
Călărași59.8%62.3%3.5
Caraș-Severin58.5%60.7%2.2
Constanța64.3%66.3%2
Covasna61.7%65.2%3.5
Dâmbovița64.3%65.6%1.3
Dolj64.2%66.8%2.6
Gorj56.5%58.7%2.2
Galați76.0%77.7%1.7
Giurgiu51.3%53.8%2.5
Hunedoara64.6%66.5%1.9
Harghita51.6%54.1%2.5
Ilfov35.4%41.1%5.7
Ialomița58.9%61.8%2.9
Iași78.0%78.9%0.9
Mehedinți55.9%57.7%1.8
Maramureș65.0%66.5%1.5
Mureș63.8%65.8%2
Neamț70.9%72.7%1.8
Olt64.1%65.7%1.6
Prahova70.7%72.9%2.2
Sibiu75.2%76.9%1.7
Sălaj65.8%67.1%1.3
Satu Mare63.6%69.8%6.2
Suceava69.2%71.1%1.9
Tulcea64.2%66.6%2.4
Timiș68.0%69.3%1.3
Teleorman53.4%56.3%2.9
Vâlcea68.9%70.5%1.6
Vrancea64.8%67.8%3
Vaslui65.6%67.0%1.4
Susa info: Ministerul Educației

În 19 județe din 42, procentul de promovare a crescut cu 2 puncte și peste. Astfel, aproape jumătate din județe au creșteri de peste 2%.

Numărul elevilor care au promovat BAC-ul după contestații în următoarele județe:

  • Satu Mare: 6,2% (+120 elevi promovați după contestații)
  • Ilfov: 5,7% (+63 elevi)
  • Covasna și Călărași: 3,5% (+38 elevi/+34 elevi)
  • Vrancea: 3.0% (+61 elevi)
  • Ialomița și Teleorman: 2.9% (+44 elevi/+57 elevi)

417 elevi au promovat doar în județele din top 5. La nivel național, au promovat BAC-ul după contestații încă 2.467 de elevi.

La polul opus, județele cu cele mai mici creșteri ale ratei de promovare după contestații sunt:

  • Iași: 0.9%
  • Brașov: 1.2%
  • Bistrița Năsăud: 1.3%
  • Cluj: 1.3 %
  • Dâmbovița: 1.3 %
  • Sălaj: 1.3%

Au fost depuse 55.982 de contestații. A fost o scădere în comparație cu sesiunea similară a anului trecut, când au fost depuse 62.790 de contestații. După evaluarea celor 55.982 de contestații depuse au fost modificate notele pentru 52.784 de lucrări. Dintre acestea 88,73% s-au modificat cu maximum 1 punct, iar 11,27% s-au modificat cu mai mult de 1 punct.

În Satu Mare au fost depuse 1.052 de contestații, în Ilfov 612, în Covasna 434, în Călărași 555, în Ialomița 830, iar în Teleorman 1.350 de contestații.

Numărul mediilor de 10 (zece) a crescut la 146 de la 112 (înainte de contestații). În sesiunea iunie – iulie 2020, 307 candidați au încheiat examenul cu media generală 10.

Foto: © Roman Samborskyi | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Citește și:
Aproape 41% din elevii care au intrat în clasa I în anul 2009 au ajuns să ia examenul de Bacalaureat în 2021

2 comentarii
  1. Ar fi interesant dacă ați publica și județele in care au fost corectate lucrările din fiecare județ, însă nu cred ca Ministerul face publice aceste informații, deși ar trebui.

  2. Ceea ce vad aici se poate transpune asa: cu cat diferentele au fost in procent mai mare, cu atat s-a gresit mai mult in evaluare. Vad un singur judet care nu are nici macar 1 procent, Iasiul. Si eu spun ca este bine, asta dovedeste ca prima nota a fost corect pusa, daca, dupa reevaluare nu a crescut procentul de promovabilitate.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Orban, despre recomandarea Avocatului Poporului ca elevii cu peste 37,3 ºC să fie lăsați să dea acum examenul: Avocatul Poporului are niște atitudini care o transformă în dușmanul poporului / Elevii vor merge în sesiunea specială

Avocatul Poporului are niște atitudini, în ultima vreme, care o transformă în dușmanul poporului, a declarat Ludovic Orban într-o conferință de presă susținută la Universitatea București, în ziua comemorării Mineriadei…
Vezi articolul

Consiliul Național al Elevilor, despre anularea sesiunii speciale de Bac 2021: Un număr considerabil de absolvenți de liceu ar pierde șansa ocupării unui loc în cadrul facultăților din întreaga țară

Un număr considerabil de absolvenți de liceu ar pierde șansa ocupării unui loc în cadrul facultăților din întreaga țară dacă nu se va susține sesiunea specială a examenului de Bacalaureat…
Vezi articolul

Andy Varga, elevă în clasa a XII-a: Dacă nu v-ați mai da cu pumnii în piept (unii) despre ce părinți extraordinari sunteți, și ne-ați întreba și pe noi ce vrem cu adevărat, ați vedea că cei mai mulți vrem să susținem examenele

„Dacă nu v-ați mai da cu pumnii în piept (unii) despre ce părinți extraordinari sunteți, și ne-ați întreba și pe noi ce vrem cu adevărat, ați vedea că cei mai…
Vezi articolul