Universitățile ar trebui să meargă pe dublă specializare la disciplinele din aria matematică și științe, respectiv tehnologii, spune Marinela Marc, șefa Inspectoratului Școlar Județean Cluj

914 vizualizări
Marinela Marc / Foto: Via Cluj TV/ Youtube.com
Inspectoarea șefă ISJ Cluj, Marinela Marc spune că una dintre soluțiile pentru acoperirea posturilor la discipline precum matematică, informatică sau fizică, ar fi ca universitățile „să meargă pe dublă specializare la disciplinele din aria matematică și științe, respectiv tehnologii”. Într-un interviu în Ziarul Făclia, șefa inspectoratului școlar Cluj a mai spus că în ultimii doi ani se observă în județ probleme legate de acoperirea orelor de fizică, informatică sau matematică, în special în contextul legii 141/2025, care a mărit norma didactică cu 2 ore pe săptămână.

Inspectoarea generală Marinela Marc din Cluj spune că legea 141/2025 a fost o „provocare înainte de începerea anului școlar 2025-2026″ din cauza creșterii normei didactice. În acest context, ea a spus că „în ultimii doi ani se observă și în județul Cluj o tendință vizibilă de mai mult timp la nivel national, legată de acoperirea cu personal calificat la câteva discipline din domeniul științelor, unde mediul economic este mai atractiv decât sistemul educațional: fizică, matematică, informatică”.

Marinela Marc a precizat că în special în școlile din mediul rural a căutat soluții, una dintre aceasta a fost reconversia profesională.

„Până în prezent, am găsit soluții, grație colaborării foarte bune pe care o avem cu universitățile clujene și am recomandat cadrelor didactice să urmeze cursuri postuniversitare de reconversie profesională, în special celor din mediul rural, unde numărul de clase și, implicit de ore, este mai mic pentru a-și putea asigura norma didactică. 

De altminteri, cred că și universitățile ar trebui să meargă pe dublă specializare la disciplinele din aria matematică și științe, respectiv tehnologii„, a mai spus inspectoarea ISJ Cluj.

Informații de context

Raportul Education at a Glance pe anul școlar 2022-2023, publicat în septembrie anul trecut, semnalează existența unui deficit de profesori calificați la matematică, științe, educație fizică, arte și alte materii.

La începutul acestui an școlar, secretarul de stat Sorin Ion a declarat că „la concursul pentru angajare în învățământ din acest an au venit doar 200 de candidați pentru examenul de profesor de Fizică, deși există 700 de locuri libere”.

  • Disciplinele fără profesori interesați să predea sunt, „în ordinea gravității lucrurilor, chimie, tehnologie informației și informatică, maiștri instructori și vine din urmă și matematica”, a precizat Sorin Ion.

Profesorul de matematică Flavian Georgescu a vorbit, la emisiunea InfoEdu de la TVR Info, despre lipsa profesorilor de matematică: „Suntem în continue căutări și, în general, pe grupul profesorilor de matematică din București, grup în care mă aflu, cred că o dată pe lună vin întrebări de genul „se caută profesori! găsim profesori?”. Acesta a explicat și de ce nu mai este atractivă profesia de profesor pentru tinerii absolvenți de facultate.

Raluca Ivănuș, directoarea Colegiului Național George Coșbuc din Capitală, a vorbit, la emisiunea InfoEdu de la TVR Info, despre lipsa de profesori de fizică: „Am avut, dau exemplu concret, 6 ore vacante la începutul anului școlar pe care le-a ocupat o tânără suplinitoare care, după primul modul, a renunțat, spunându-mi că ea nu e pregătită să facă fața învățământului.”

Studenții din anul I de la Facultatea de Matematică și Informatică (FMI) a Universității din București (UB) au fost îndemnați de secretarul de stat din ministerul Educației Sorin Ion să devină profesori, după ce termină studiile în 2027. Sorin Ion le-a transmis la festivitatea de luni de deschidere a anului universitar 2024-2025 „să încercați să veniți pe acest drum, pentru că nu veți regreta”.

Florian Lixandru, secretar de stat în Ministerul Educației, a declarat că la 1 septembrie 2024 era un deficit de aproape 1.000 de posturi pe fizică, la nivel național, dar a fost acoperit și că profesorii se plâng de faptul că subiectele de la titularizare sunt foarte dificile, într-o intervenție la DC News, pe 16 septembrie.

Citește și:
Ministrul Daniel David, despre deficitul de profesori de științe: Statutul cadrului didactic trebuie să crească și elementul cheie este creșterea salariului mediu brut pe economie pentru debutanți / Trebuie să învățăm să predăm în arii curriculare mai largi


1 comment
  1. la următoarea „restrangere„ a lui Ilie , veți propune specializare qvadruplă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like
Daniel David / Foto: UBB

ULTIMA ORĂ Daniel David: Universitatea Babeș-Bolyai va reanaliza teza de doctorat a ministrului Lucian Bode, după ancheta Emiliei Șercan referitoare la un plagiat de cel puțin 18,5%, mult mai mult decât 2,95%, cât identificase inițial UBB

Teza de doctorat a ministrului de Interne, Lucian Bode, va fi analizată din nou de Comisia de etică a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, a declarat pentru Edupedu.ro rectorul UBB, Daniel…
Vezi articolul

Schimbarea subiectelor la BAC și Evaluarea Națională 2019 – Federația Părinților: Este o decizie bună, având în vedere diferențele din contestații

Schimbarea subiectelor pentru Bacalaureatul și Evaluarea Națională de anul acesta “este o decizie bună”, spune Iulian Cristache, președintele Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți. Acesta argumentează că introducerea testelor grilă…
Vezi articolul

Părinții, obligați să le asigure copiilor calculator/laptop/tabletă/telefon smart cu internet pentru a participa la cursurile online, a stabilit ministerul Educației. Elevii, obligați să participe la orele pe net stabilite de școală

Ordiunul de ministrul care reglementează predarea online instituie pentru prima dată obligativitatea pentru părinți de a-i asigura copilului mijloace tehnice, laptop/telefon smart/tabletă și acces la internet pentru a participa la…
Vezi articolul