Proiectul de lege care ar readuce bursele de excelență olimpică și prin care s-ar reveni la formula de calcul a plății cu ora pentru profesori dinainte de Legea Bolojan a ajuns la a 23-a amânare consecutivă în Camera Deputaților, conform site-ului instituției. De peste șase luni, documentul este trecut repetat pe ordinea de zi a plenului, dar nu poate fi discutat și votat, pentru că raportul Comisiei pentru muncă nu a fost depus nici până astăzi, de acum 6 luni.
Comisia pentru muncă l-a discutat, l-a amendat și l-a adoptat încă din 22 septembrie 2025. Procedura politică esențială din comisia de fond a avut loc. După acel moment, însă, raportul a dispărut practic din circuitul parlamentar și este ținut la sertar.
Documentul oficial care confirmă votul există, deși a apărut și el cu întârziere de o lună. În sinteza lucrărilor Comisiei pentru muncă din 22 septembrie 2025, publicată abia pe 24 octombrie, apare explicit că proiectul PL-x 464/2023 a fost dezbătut, că propunerea deputatei Raluca Turcan de amânare a fost respinsă și că, la final, “membrii comisiei au hotărât, cu majoritate de voturi (7 abțineri), adoptarea proiectului de lege cu amendamente. Acestea se regăsesc în raportul comisiei”.

Dacă raportul există, de ce nu a fost depus? Și cine răspunde pentru blocaj?
Imposibil ca aici să fie o eroare tehnică. Singura explicație ar fi controlul politic al comisiei. Pe site-ul Camerei Deputaților, regulamentul prezentat public spune clar că, la începutul dezbaterii unei lucrări, comisia desemnează, la propunerea președintelui, unul sau mai mulți raportori dintre membrii săi, iar aceștia redactează raportul sau avizul comisiei, document care este apoi supus aprobării. Deci raportul nu apare singur, iar depunerea lui nu este un act automat. Depinde de conducerea comisiei și de circuitul intern al documentului.
Iar comisia are o conducere clară. Potrivit componenței oficiale consultate de Edupedu, Comisia pentru muncă este condusă de deputatul PSD Adrian Solomon, iar în biroul comisiei vicepreședinții sunt de la PSD, PNL, UDMR și secretari de la PSD și AUR. PSD deține o pondere decisivă în conducerea comisiei, inclusiv președinția acesteia. Tot PSD este partidul din care provin inițiatorii amendamentelor ce au schimbat substanțial proiectul: Adrian Solomon și Alexandru-Mihai Ghigiu, potrivit surselor Edupedu.ro.
Pe de o parte, PSD a depus amendamentele, pe de altă parte, comisia condusă de PSD le-a votat, iar mai departe, tot la nivelul comisiei conduse de PSD, raportul nu a mai fost trimis către plen. Practic, partidul care a introdus modificările este și partidul aflat în poziția instituțională de a le împinge mai departe sau de a le ține pe loc.
Edupedu a scris încă din 26 septembrie 2025 că proiectul urma să ajungă la vot, dar a fost amânat în ultimul moment, pe fondul neînțelegerilor din coaliție. Apoi, pe 16 noiembrie 2025, arătam că proiectul fusese deja adoptat în Comisia pentru muncă, însă raportul nu fusese depus, iar documentul era practic ținut la sertar. La aproape șase luni de la acel articol, situația este neschimbată: raportul rămâne de negăsit în circuitul parlamentar, iar proiectul continuă să fie mutat dintr-o săptămână în alta.
Ce prevăd amendamentele
Amendamentele votate de Comisia pentru muncă, obținute de Edupedu.ro, au fost propuse de deputații PSD Adrian Solomon (președintele Comisiei de Muncă din Camera Deputaților) și Alexandru-Mihai Ghigiu (președintele Comisiei de Învățământ din Camera Deputaților). Acestea prevăd:
- reintroducerea burselor de excelență olimpică I și II, eliminate în vară, în cuantumuri între 25% și 100% din salariul minim brut pentru olimpiadele internaționale și 700 lei/lună pentru olimpiadele naționale – busele de excelență olimpică I se acordau pentru olimpicii internaționali care luau locurile I, II și III la olimpiadele internaționale, iar bursele de excelență II erau destinate elevilor olimpici care luau locurile I, II și III la olimpiadele naționale;
- posibilitatea de suplimentare a burselor din fonduri locale;
- abrogarea formulei de plata cu ora din Legea Bolojan și revenirea la un calcul al tarifului PCO bazat pe norma didactică de predare și pe salariul de bază, cu sporurile aferente. Măsura ar viza circa 30.000 de profesori care mai au ore și la plata cu ora, pe lângă norma didactică de predare de 20 de ore, obligatorie, plus câteva mii de profesori care au ore doar la plata cu ora, fiind pensionari sau colaboratori.
Publicăm mai jos amendamentele:





Fișa proiectului Plx 464/2023 consultată de Edupedu arată o succesiune foarte rar întâlnită, de 23 de amânări. Proiectul a fost înscris pe ordinea de zi a plenului la următoarele date:
- – 22.09.2025
- – 29.09.2025
- – 06.10.2025
- – 13.10.2025
- – 21.10.2025
- – 27.10.2025
- – 03.11.2025
- – 10.11.2025
- – 17.11.2025
- – 24.11.2025
- – 02.12.2025
- – 08.12.2025
- – 15.12.2025
- – 22.12.2025
- – 02.02.2026
- – 09.02.2026
- – 16.02.2026
- – 23.02.2026
- – 02.03.2026
- – 09.03.2026
- – 23.03.2026
- – 30.03.2026
- – 07.04.2026
De fiecare dată, proiectul a apărut cu aceeași formulă: “sub rezerva depunerii raportului”. Săptămână după săptămână, mecanic, copy-paste, fără ca situația să se schimbe.
Raportul respectiv, dacă ar ajunge în plenul Camerei și ar fi aprobat, ar inversa o parte dintre cele mai contestate efecte ale pachetului promovat de guvernul Bolojan.
Surse Edupedu au relatat încă din toamna trecută că proiectul a fost discutat în coaliția de guvernare și că nu a existat consens între partide. Premierul Ilie Bolojan ar fi cerut pe 25-26 septembrie 2025 Ministerului Educației date suplimentare de impact pentru a evalua costurile revenirii la plata cu ora și ale reintroducerii burselor de excelență olimpică. Nu a mai dat nimeni nici date de impact, nici de la Guvern, nici de la Minister și nici de la Administrația Prezidențială – deși pe 8 septembrie, după marșul în stradă a aproape 20.000 de profesori președintele Nicușor Dan anunța că după două luni analizează efectele Legii Bolojan asupra școlilor „cu datele pe masă”.
Un raport pierdut… în sertarul unui partid
Parlamentul nu a respins proiectul. Guvernul nu a venit public să spună că nu susține modificările. Coaliția nu și-a asumat formal o decizie de blocare. În schimb, proiectul este o fantomă – nu e nici adoptat, nici respins, nici retras. Este la sertar.
Plenul Camerei Deputaților este pus să mimeze avansarea proiectului, reintroducându-l săptămânal pe ordinea de zi, deși fără raport nu există nicio șansă reală de dezbatere și vot.
În termeni instituționali, asta înseamnă că un proiect adoptat în comisia de fond a fost blocat exact de cei care aveau puterea să îl trimită mai departe. Nu de opoziție. Nu de lipsa cvorumului. Nu de absența unui vot. Ci de nedepunerea raportului. Iar această nedepunere ține de conducerea comisiei, de raportori și de majoritatea politică ce controlează circuitul intern al documentului.
Raportul a fost votat în comisia condusă de Adrian Solomon, deputat PSD. Amendamentele au fost depuse de deputați PSD – Mihai Ghigiu și Adrian Solomon.
Comisia are o conducere în care PSD deține poziția-cheie, președinția, și o influență majoră în biroul comisiei.
Conducerea comisiei ar fi trebuit să trimită în plen raportul.
Pentru profesorii și elevii vizați de aceste modificări tergiversarea aceasta arată exact respectul oferit lor de Parlament. De PSD, în cazul de față.