Aproape 100.000 de elevi nu mai primesc bursa de merit în anul acesta școlar, față de anul trecut, după ce fostul ministru al Educației a modificat plafonul mediei de la 8.50 la 9.50, iar elevii de clasa a V-a nu mai au dreptul la bursa de merit

13.004 vizualizări
Foto: © Alexander Raths | Dreamstime.com
Sunt cu aproape 100.000 de elevi mai puțini în anul școlar 2022-2023, față de anul școlar trecut, care nu mai primesc bursă de merit, arată o centralizare a ministerului Educației, cerută de Edupedu.ro. Astfel, sunt 268.299 de elevi în toată țara care primesc burse de merit pentru că au medii de 9.50 sau peste, față de 369.946 de elevi, câți erau în anul școlar trecut. Numărul elevilor care beneficiază anul acesta de burse de merit a scăzut considerabil, cu o treime, după ce în ianuarie, ministrul de atunci, Sorin Cîmpeanu, a modificat plafonul de la care se acordă bursele, de la media 8.50, la 9.50.
  • Bursele au întârziat chiar din prima lună în acest an școlar, după cum a scris la acea vreme Edupedu.ro.
  • Nici luna aceasta, pe 15 noiembrie, banii pentru bursele elevilor nu au ajuns în cel puțin câteva zeci de localități. – detalii aici
  • Edupedu.ro a scris aici despre cum intră bursele elevilor și care este traseul banilor de la bugetul de stat, la elevi.

La solicitarea Edupedu.ro, ministerul Educației a trimis datele la nivel național privind numărul de elevi care au primit anul trecut burse și numărul elevilor care au dreptul la burse în acest an școlar, 2022-2023. Potrivit centralizării instituției, anul acesta vor primi burse de merit cu aproape 100.000 mai puțini elevi. Astfel, sunt 268.299 de elevi în toată țara care primesc burse de merit, față de 369.946 de elevi câți erau în anul școlar trecut.

Numărul a scăzut cu o treime după ce, în ianuarie anul acesta, fostul ministru al Educației, Sorin Cîmpeanu a schimbat media de la care se acordă bursa de merit. Astfel, elevii care au media 9.50, sau mai mult, primesc burse de merit, și nu de la 8.50, cum era până atunci.

Un alt motiv pentru care numărul burselor de merit este în scădere este și faptul că prin alt ordin de ministru privind aprobarea criteriilor generale de acordare a burselor, din 12 septembrie 2022, bursa de merit nu se mai acordă elevilor de clasa a V-a. Aceasta se acorda până acum pe baza mediei din semestrul al II-lea, însă anul acesta anul școlar este împărțit altfel, pe module, nu pe semestre. Din această cauză, bursa de merit este acordată doar elevilor din clasele VI-XII, din școlile de stat, prevede ordinul ministrului Educației, motiv pentru care ministerul a fost recent sancționat cu 10.000 de lei de Consiliul Național al Combaterii Discriminării.

În Capitală sunt cu 19.000 mai puțini elevi care primesc burse de merit în acest an școlar, 2022-2023, adică 38.828 de elevi, față de 57.901 de elevi care primeau burse anul trecut școlar, potrivit ministerului Educației.

Unde se acordă cele mai multe burse

Cele mai multe burse de merit se acordă anul acesta, după București, în Constanța (11.223 de elevi), Cluj (10.982 de elevi) și Iași (10.871 de elevi). Cele mai puține burse se dau în județul Tulcea, pentru 2.013 de elevi.

Centralizator număr de beneficiari ai burselor pentru elevii din învățământul de masă în anul școlar 2022-2023:

JudețNr. beneficiari burse de performanțăNr. beneficiari burse de meritNr. beneficiari burse de studiuNr. beneficiari burse de ajutor social
Alba1624.1821.8956.724
Arad2525.0741.7788.083
Argeș2419.8792.78911.885
Bacău2107.8564.68016.088
Bihor1827.6773.06811.513
Bistrița-Năsăud903.7482.3406.947
Botoșani1504.6472.81711.576
Brașov2406.5951.63911.208
Brăila1163.9421.6016.220
București2.50039.8284.00521.113
Buzău1105.2202.3529.780
Caraș-Severin812.8831694.910
Călărași2032.7841.3606.516
Cluj43010.9822.1369.399
Constanța24611.2232.14311.007
Covasna1682.1481.0023.818
Dâmbovița1026.2012.59210.999
Dolj2779.0502.45911.508
Galați2356.2872.86710.514
Giurgiu442.7389455.256
Gorj803.9211.9775.615
Harghita2073.5692.4026.055
Hunedoara1764.8911.8597.393
Ialomița522.8339574.431
Iași32410.8716.66623.757
Ilfov2173.4548344.491
Maramureș2095.5502.46810.523
Mehedinți1093.2381.3166.204
Mureș2395.3352.13113.135
Neamț1505.8154.07212.746
Olt905.4792.6239.482
Prahova19910.2672.44710.529
Satu Mare1164.2611.4438.043
Sălaj783.3761.3876.106
Sibiu1044.8121.2528.941
Suceava2609.5135.17618.453
Teleorman773.5561.9319.104
Timiș4259.2081.5629.997
Tulcea2622.0136432.894
Vaslui3234.1243.77714.961
Vâlcea1374.6102.1276.735
Vrancea1234.6591.9259.607
Total9.996268.29995.612404.266

Centralizator număr de beneficiari ai burselor pentru elevii din învățământul de masă în anul școlar 2021-2022:




JudețNr. beneficiari burse de performanțăNr. beneficiari burse de meritNr. beneficiari burse de studiuNr. beneficiari burse de ajutor social
Alba145.2461.4637.113
Arad46.6669588.283
Argeș213.3622.42313.596
Bacău9811.3283.82817.557
Bihor310.5572.60412.783
Bistrița-Năsăud15.0541.6035.885
Botoșani54.7081.6126.928
Brașov109.6331.9548.943
Brăila75.2751.6506.091
București5057.9013.49223.214
Buzău36.7401.7368.824
Caraș-Severin63.9787745.140
Călărași223.5211.0546.100
Cluj815.0631.55411.438
Constanța1715.2001.91310.541
Covasna02.8737704.446
Dâmbovița28.8652.06013.074
Dolj212.7531.52410.007
Galați08.8532.21611.312
Giurgiu43.5427474.138
Gorj275.6702.0186.452
Harghita184.6002.6706.785
Hunedoara36.6971.4938.633
Ialomița123.5968234.603
Iași3214.8674.81818.752
Ilfov34.9975553.370
Maramureș548.1191.4419.648
Mehedinți24.3911.0955.345
Mureș497.6961.86813.579
Neamț47.3353.16812.091
Olt87.1391.9949.358
Prahova2514.4451.52412.422
Satu Mare115.8477857.137
Sălaj34.3081.0416.343
Sibiu177.1661.11710.279
Suceava1913.1413.59916.438
Teleorman34.9761.3848.627
Timiș7713.01098512.913
Tulcea112.5904275.941
Vaslui05.4153.03912.487
Vâlcea96.4111.4087.776
Vrancea66.4121.1128.063
Total651369.94674.299402.455

Potrivit Hotărârii de Guvern nr. 1138 / 2022, “în anul școlar 2022-2023, cuantumul minim al burselor lunare de performanță, de merit, de studiu și de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învățământul preuniversitar cu frecvență, este de:

a) 500 de lei, pentru bursa de performanță;

b) 200 de lei, pentru bursa de merit;

c) 150 de lei, pentru bursa de studiu;

d) 200 de lei, pentru bursa de ajutor social”.

Criterii pentru bursa de merit

Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puțin unul dintre cazurile următoare:

  • au obținut media anuală generală de cel puțin 9,50 și au acumulat cel mult 20 de absențe nemotivate/an în anul școlar anterior, cu excepția elevilor din clasa a IX-a;
  • au obținut media de admitere în învățământul liceal sau profesional de cel puțin 9,50 și au acumulat cel mult 20 de absențe nemotivate în anul școlar anterior, pentru elevii din clasa a IX-a;
  • au obținut locurile I, II sau III la etapele județene/zonale în cazul învățământului vocațional de artă ale competițiilor școlare naționale organizate de Ministerul Educației;
  • au obținut locurile I, II sau III la etapele județene ale competițiilor/concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-științific, de nivel național, organizate de Ministerul Educației.

Lista competițiilor școlare naționale, precum și lista competițiilor/concursurilor pentru care se acordă bursele de merit este aprobată și publicată anual de Ministerul Educației. Pot primi bursă doar elevii promovați la toate disciplinele, la finalul cursurilor din anul școlar anterior.

Informații de context

Bursele elevilor au ajuns cu întârziere încă din prima lună a acestui an școlar, în septembrie, ministerul Educației pasând responsabilitatea plăților la ministerul de finanțe, dar admițând că unele Inspectorate școlare nu au centralizat la timp numărul elevilor care beneficiază de burse. Detalii aici.

Edupedu.ro a scris când intră bursele și de ce nu ajung banii la elevi. Și banii pe luna octombrie au întârziat în cel puțin zeci de localități unde ne-au semnalat elevii și părinții.

Confruntat cu un val de critici din partea elevilor în ianuarie, când a modificat criteriile de acordare a burselor de merit, Sorin Cîmpeanu spunea: “Cred că sunt suficient de mulți elevi care primesc bursă de merit și e cazul să ne concentrăm atenția spre ceilalți elevi”. – detalii aici

Cîmpeanu mai spunea, la o zi după publicarea ordinului în Monitorul Oficial, că nu este nicio scădere a numărului de elevi care iau bursă de merit, după ridicarea la 9.50 a mediei minime, dar compara datele estimate pentru acest an cu cele din 2020, evitând să spună câte burse de merit au fost date în 2021. detalii aici

Foto: © Alexander Raths | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.

Citește și:
Probleme la plata burselor de performanță, merit, studiu și ajutor social, deși termenul limită, prevăzut de lege, este data de 15 a lunii / Ministerul Educației nu știe dacă data a fost respectată și spune că Ministerul de Finanțe virează banii
Elevii nu au primit bursele școlare pe 15 noiembrie în cel puțin zeci de localități din țară, potrivit răspunsurilor primite de la ei sau de la părinți / Data plății obligatorii a burselor este de 15 a lunii, pentru luna anterioară
Când intră bursele și de ce nu ajung banii la elevi, pas cu pas. Demontarea mecanismului birocratic care face ca drepturile financiare ale copiilor să fie încălcate de autorități cu lunile
BREAKING Ministerul Educației a fost sancționat cu 10.000 de lei de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării în privința ordinului ce elimină bursele rurale pentru liceeni și bursele de merit pentru elevii de clasa a V-a
DOCUMENTE Bursa de performanță, de merit, de studiu și bursele de ajutor social: Modele de cerere, criterii și acte necesare în anul școlar 2022-2023
Sorin Cîmpeanu susține că nu este nicio scădere a numărului de elevi care iau bursă de merit, după ridicarea la 9.50 a mediei minime, dar compară datele estimate pentru acest an cu cele din 2020, evitând să spună câte burse de merit au fost date în 2021: “Unde este «tăierea» numărului de beneficiari ai burselor de merit?”

1 comment
  1. Nu știu dacă în numărul de elevi care primesc bursa de merit sunt incluși și cei de clasă a IX a din licee vocationale din tara..Știu multe județe care nu acorda burse de merit conform Ordinului, deoarece se interpretează eronat legea!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

BREAKING Klaus Iohannis: Începând din 8 februarie 2021 majoritatea școlilor se vor redeschide. Se revine, practic, la sistemul descentralizat care ține cont de evoluția pandemiei în fiecare localitate / Decizia finală va fi luată pe 2 februarie

Începând din semestrul II, din 8 februarie, majoritatea școlilor se vor redeschide, a declarat președintele Klaus Iohannis, la finalul unei ședințe pe care a convocat-o în această după-amiază la Cotroceni…
Vezi articolul

Dezbatere Edupedu.ro – World Vision România

Educația digitală din perspectiva antreprenorilor digitali: Mihaela Nabăr – World Vision România, Angela Galeța – Fundația Vodafone România, Maria Metz – NTT DATA Romania, Ionuț Stanimir – BCR, Marilena Ionașcu – Microsoft Romania, Raluca Negulescu-Balaci – UiPath Foundation

Educația digitală din școala românească a fost susținută în ultimul an prin intervenții făcute punctual de tineri antreprenori, companii și ONG-uri. Care sunt măsurile urgente de implementat la nivel național,…
Vezi articolul

EXCLUSIV ONAC a finalizat licitația pentru primul lot din a doua serie de teste de salivă destinate elevilor. Patru firme vor furniza în total 18.540.000 de teste în săptămânile următoare. Peste jumătate din lot, câștigat de o firmă abonată la contracte cu statul

Lotul 1 din a doua licitație pentru testele de salivă destinate elevilor a fost câștigat de patru firme, dintre care cele mai multe teste, 10 milioane de bucăți, vor fi…
Vezi articolul