Câți profesori au declarat că obțin bani din meditații anul acesta. Clasamentul ANAF pe județe

2.945 de vizualizări
SURSA: pixabay.com
Declarațiile de venit depuse în 2019 pentru veniturile suplimentare obținute în 2018 din meditații au fost înregistrate la ANAF de 4.135 de persoane, potrivit datelor obținute de Edupedu.ro. Iar beniturile totale declarate au fost de 35.325.388 de lei, echivalentul a peste 7 milioane de euro. Cele mai multe declarații de venit din meditații au fost depuse în județul Cluj, urmat de București și de județul Bihor, iar cele mai mari sume au fost declarate în București și Mureș.

Cea mai mare sumă medie obținută oficial din meditații a fost în București, 17.471 de lei, urmat de județele Mureș (15.2014 lei) și Timiș (13.243 lei). La polul opus în clasamentul numărului declarațiilor sunt județele Botoșani și Tulcea, cu doar 5, respectiv 7 persoane care și-au declarat venituri din meditații în 2018.

În privința sumei medii declarate, județele Vaslui, Mehedinți și Buzău sunt pe ultimele locuri, potrivit datelor citate.

JUDEȚNUMĂRUL PERSOANELORSUMELE TOTALE DECLARATESUMA MEDIE
Cluj5793.936.9446.799
București4157.250.79217.471
Bihor2841.813.3536.385
Iași2752.883.59910.485
Sibiu2392.091.1118.749
Prahova2181.852.6628.498
Mureș1622.463.06015.204
Brașov131983.1637.505
Argeș125879.8627.038
Bacău120452.4353.770
Dâmbovița112590.7003.770
Arad106678.7396.403
Sălaj90427.6824.752
Galați90399.5454.439
Bistrița-Năsăud90311.9633.466
Satu Mare86931.17010.827
Gorj79597.5307.563
Maramureș72292.8054.066
Vâlcea72586.6888.148
Dolj71744.08510.480
Ialomița64327.0865.110
Constanța62666.11310.743
Alba54271.4985.027
Giurgiu50557.97011.159
Harghita50523.65210.473
Suceava47191.6894.078
Brăila45343.8277.640
Vrancea45217.2274.827
Covasna41317.9537.754
Timiș37490.00913.243
Buzău3495.8402.818
Olt30199.0366.634
Neamț24315.00013.125
Teleorman2497.0904.045
Mehedinți2258.0002.636
Hunedoara2299.9854.544
Caraș-Severin22179.9018.177
Călărași17100.1275.889
Vaslui1721.6421.273
Tulcea749.0807.011
Botoșani534.7756.955

După regiuni, piața meditațiilor fiscalizate este cel mai dezvoltată în Transilvania, unde sunt cei mai mulți profesori care își declară veniturile din meditații, potrivit analizei Edupedu.ro.

4 din 10 elevi fac meditaţii plătite la materiile de şcoală, potrivit unui studiu Salvaţi Copiii din 2018, citat de știrileprotv.ro. La cele mai multe ore de meditaţii merg tinerii de la liceu, peste jumătate fac ore suplimentare, dar nici la gimnaziu nu e cu mult diferită situaţia.

Costurile plătite sunt de peste 1.000 de lei pentru elevii din clasele 1-4, cel mai mult cheltuie părinţii elevilor de gimnaziu, peste 2.000 de lei. Bugetul pentru meditaţii la liceu este de peste 150 de lei pe lună, în medie, potrivit sursei citate.

În 2010 piata meditatiilor se ridica la 300 milioane de euro anual,arata un studiu realizat de compania Daedalus Millward Brown, la aceeași sumă ajungea și un Raport al Comisiei Europene.

FOTO: Imagine de Nicholas Jackson de la Pixabay

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI:RO76BTRLRONCRT0471641001

CONT EURO:RO26BTRLEURCRT0471641001

Deschis la BANCA TRANSILVANIA
Donează prin Patreon

Donează

2 comentarii
  1. De fapt cifrele sunt muuult mai mari. De ex in Chitila prof de mate ia 150 lei pt clasa a8a si nu conteaza daca este elevul lui de la ora. Ba chiar il favorizeaza si copilul spune ca orice nota va lua se rezolva nu ramane asa …si asa este mereu nota testul lui este modificata din 7 sau 8 sau 9 in 10. Iar elevii isi corecteaza in clasa testele si tezele….asa educatie….

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Titularizare 2020: Peste 30.000 de profesori au început examenul de angajare în școli și concurează pe cele mai puține posturi din ultimii 5 ani, deși guvernul spune că nu a abandonat ideea de a reduce numărul de elevi la clasă

Examenul de titularizare 2020 se desfășoară astăzi, 29 iulie, începând cu ora 9:00. Profesorii au la dispoziție 4 ore pentru a rezolva subiectele de concurs. Titularizarea este cel mai mare…
Vezi articolul

Școala online, exemplu de practică. Ciprian Ittu, profesor de matematică și TIC: Nu este un șoc că facem teme online, este ce făceam și înainte de epidemia de coronavirus / Plus: cum folosește cu elevii platforma Digitaliada

“Digital, putem suplini lipsa de timp”, spune Ciprian Ittu, profesor de matematică și informatică la gimnaziu. Predă folosind și tabletele și aplicații digitale de mai bine de 3 ani, iar…
Vezi articolul

Concurs pentru școli, lansat de Asociația de Literație: formare gratuită a profesorilor, cu strategii de predare astfel încât elevii să înțeleagă ce citesc și sarcinile pe care le primesc

Asociația Română de Literație a lansat competiția “Citesc pentru a învăța”, prin care 10 școli gimnaziale care se înscriu în concurs pot să câștige formarea gratuită a profesorilor de toate…
Vezi articolul