Disciplina Religie are prevăzute 142 de ore în trunchiul-comun al disciplinelor de liceu, potrivit proiectului de planuri-cadru pus în transparență de Ministerul Educației și Cercetării. Numărul de ore propus pentru această materie, pentru care Legea include prevederi speciale și la care elevii au posibilitatea să nu participe, este de două ori mai mare decât cel al unor materii care au rămas în trunchiul comun doar pentru o parte din studiile liceale, precum Istoria, Chimia, Fizica, Biologia sau Geografia.
- De notat că proiectul planurilor-cadru include în calculul orelor și Săptămânile Școala Altfel și Verde, care sunt „degrevate de cursuri”, deci, de fapt, pentru Religie sunt alocate cu cu 8 ore mai puțin, adică 134 de ore, conform unei analize Edupedu.ro. Dar aceeași problemă se simte în cazul tuturor disciplinelor din trunchiul comun: fără orele din cele două „săptămâni speciale”, Istoria, disciplinele de științe sau Geografia ar avea câte 68 de ore, nu 72. În continuare, însă, vom folosi cifrele din documentul-suport.
O serie de materii au rămas în trunchiul comun doar la nivelul claselor a IX-a și a X-a, pentru clasele a XI-a și a XII-a ele fiind incluse în curriculumul de specialitate la profil real/umanist.
În timp ce Istoria (fără noile componente referitoare strict la Holocaust și comunism), Geografia, Fizica, Chimia și Biologia au prevăzute, în total, câte 72 de ore în trunchiul-comun la nivel de liceu, Religia are 142 de ore. Nivelul este similar cu cel al Matematicii (144 de ore), Limba modernă 2 (142 de ore) sau Tehnologia informației și a comunicațiilor (142 de ore).
- Acest lucru se face simțit în condițiile în care legislația include prevederi speciale privind predarea Religiei în școală, dar formulările nu sunt pe deplin clare.
Astfel, Legea învățământului preuniversitar prevede, la Art. 87, că Religia face parte din trunchiul comun în planurile-cadru, inclusiv la nivel liceal. Dar legea menționează această obligație la nivel de planuri-cadru în general, nu la nivel de an de studii.
Aceeași lege prevede, la același articol, faptul că participarea la ora de religie este un drept constituțional, pe de o parte, dar și posibilitatea elevului de a se înscrie sau nu sau de a schimba opțiunea cu privire la frecventarea orelor de religie.
În cazul elevilor care nu participă la ora de religie, Legea prevede că acestora li „se va asigura prezența în unitatea de învățământ pe durata derulării cursurilor”, iar „situația școlară se încheie fără disciplina Religie”.
Articolul 87 din Legea 198/2023, referitor la predarea Religiei:
- „(1) Planurile-cadru ale învățământului primar, gimnazial, liceal includ religia ca disciplină școlară, parte a trunchiului comun. Elevilor aparținând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numărul lor la nivelul unei unități de învățământ, li se asigură dreptul constituțional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
- (2) Înscrierea elevului pentru a frecventa orele de religie se face prin cererea scrisă a elevului major sau a părinților/ reprezentantului legal, pentru elevul minor. Schimbarea acestei opțiuni se face tot prin cererea scrisă a elevului major sau a părinților/reprezentantului legal, pentru elevul minor. În cazul în care elevul nu frecventează orele de religie, situația școlară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se procedează și pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condițiile pentru frecventarea orelor la această disciplină. Elevului care nu frecventează orele de religie i se va asigura prezența în unitatea de învățământ pe durata derulării cursurilor.
- (3) Disciplina Religie poate fi predată numai de personalul didactic calificat, conform prevederilor prezentei legi, și avizat de cultele religioase recunoscute oficial de stat, în conformitate cu metodologia aprobată prin ordin al ministrului educației. În conformitate cu metodologia, Ministerul Educației încheie protocoale de colaborare cu cultele religioase recunoscute oficial de stat.”
Ultimul Regulament-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP 2024) prevede, separat, la Art. 114, că doar că participarea la ora de religie se realizează în conformitate cu prevederile legale în vigoare”, fără alte precizări.
Edupedu.ro nu a identificat, în proiectul planurilor-cadru pentru liceu, mențiuni cu privire la elevii care optează să nu participe la ora de Religie.

Amintim că ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, și-a exprimat, la începutul anului, că apreciază că știința și religia sunt cei „doi piloni” ai bunăstării europene: „Eu cred că bunăstarea europeană stă pe doi piloni: știința (care produce cunoaștere prin cercetare și o diseminează prin educație) și religia! Poziția mea adversă nu este însă pentru a interzice alte abordări în spațiul public, ci doar să le diferențiem clar, ca mintea oamenilor să nu fie contaminată, iar poporul să înțeleagă că acestea sunt abordări alternative științei și religiei, nu sunt știință (cunoaștere) și religie!”
În conferința de presă ce a prefațat lansarea proiectului de planuri-cadru pentru liceu, joi, 30 ianuarie, ministrul David a arătat că Religia „trebuie prinsă în trunchiul-comun prin lege” și că „deocamdată eu nu pot să propun un plan-cadru care nu respectă legea”.
Potrivit ministrului, în conferința de presă:
- „Am mai discutat asta și în alte contexte. Eu, ca ministru, pot să vin să vă spun că asta pot propune pe baza legii și putem problematiza. Vă rog în timpul dezbaterilor publice să veniți cu propuneri de acest tip. Deocamdată noi trebuie să o prindem în trunchiul comun și o să vedeți și acolo, așa cum am spus, să fim atenți la ingerințe ideologice, pe alte teme. Și aici aștept, în zona religiei, dar controlul va fi pe programă. (…) Va trebui să includă acolo, pe lângă aspectele de religie, aspecte care țin de morală, etică și de cum combatem extremismul religios”.
În aceeași zi, 30 ianuarie, el a spus la Digi 24 că „mă deranjează că începem să impunem materii la nivel de lege, în condițiile în care sigur că poți să discuți în spațiul public că unele conținuturi nu sunt, dar nici să nu ne trezim că prin lege și prin vot hotărâm ce materii mai punem”.
Iar Daniel David a comentat, cu privire la materii propuse să fie introduse prin lege, fără a face trimitere, însă, și la Religie, disciplină prevăzută, de asemenea, de lege:
- „Suntem într-o dezbatere în care nu înțeleg de ce trebuia să prindem în lege educația civică, educația democratică, educația pentru cetățenie europeană. O singură temă pentru educația civică nu putea cuprinde toate aceste teme? Toate sunt importante, dar oare trebuie să le tot adăugăm și să tot punem atâtea teme acolo? Oare nu putea primul ajutor să fie unul sau două module în educația pentru sănătate? Am încercat să merg pe aceste idei: aceste teme nu devin discipline, cel puțin în propunerea pe care o fac, ci unități de învățare punctate cu acest nume în diverse alte discipline pe care deja le avem.”
Foto: © Pathathai Chungyam | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.
19 comments
Religia trebuie modificată în Istoria religiilor, deoarece nu este bine să îndoctrinezi copilul de mic și mai târziu , după ce citește Biblia să vadă că ce i s-a predat nu corespunde cu ce scrie în Biblie, de aceea la liceu, deja mulți elevi nu vor să facă ora de religie, pe măsură ce cresc , înțeleg și încep să discearnă cu propria lor gândire, realizează că ceea ce li se predă la orele de religie nu se regăsește în Biblie,
Istoria religiilor se predă la liceu, fiind inclusă în programa disciplinei religie. Realitatea din teren este ca, în multe școli, elevii până în clasa a XII-a inclusiv optează pentru studiul religiei…semn ca nu se simt deloc îndoctrinați, iar studiul religiei cu ceea ce se regăsește în Sfânta Scriptură sunt în deplina armonie – la fel și cu învățăturile Sfinților Părinți.
Istoria religiilor trebuie introdusă la gimnaziu în loc de religie, degeaba îndoctrinează elevii de mici, că nu se vede concret în comportamentul lor, sunt tot violenți, agresivi, analfabeți mulți, nu este cu studiul Bibliei, ci a altor cărți scrise care înlocuiesc Biblia din păcate și nu mai corespunde Bibliei, de aceea pe măsură ce cresc elevii și își dau seama că de fapt ei nu au citit în clasă mai nimic din Biblie, refuză manualele de religie și se retrag de la disciplina religie, pentru că nu se citește Biblia în școli , asta este eșecul religiei având drept urmare comportamente agresive în școli, elevi nu au aflat cum vrea Dumnezeu să se comporte ei, pentru că ?Biblia nu se citește în școli.
lăsăm religia,scoatem istoria….lăsăm religia,scoatem geografia …lăsăm religia și ce să vezi?! la religie nu se face nimic!!!!!!
Egsact! La probe practice: pupat moaște!
Bineinteles ca da, daca va fi si materie de bacalaureat cu miza, cu note, cu simulari probabil, la profilul umanist…🙄😡😠
Spre deosebire de cele doua limbi straine studiate ani de zile, care nu pot fi incluse in bacalaureat pentru marea majoritate a elevilor decat sub forma “competentelor” – pentru care poti obtine o serie de hartii lucioase si scumpe care acopera nu doar un nivel de sub 50% din cunostintele si competentele cerute, acopera pana si nivelul 0 (zero !!!), inclusiv multele situatii in care elevul nu scoate vreo vorba sau nu scrie o litera! La ce materii si unde s-ar mai accepta asta?!?
Dar certificatele acelea…ce industrie vasta si infloritoare implicata in vanzarea lor! Religia, cu ore mai numeroase decat stiintele si materie de bac ,e un pret care poate fi platit usor, se gandesc ei.
Noul ministru a preluat greaua moștenire de la madam Deca. Nu a schimbat nimic. Asta a dictat Europenica, asta aplica. Dezbaterile apa de ploaie. Nu sunteți in stare. Potoliti-va. Cereti Finlandei legea invatamantului si aplicati-o. Ca nu ati fost in stare 35 de ani.
Cam multă răutate in abordarea subiectului! Titlul este vădit provocator, incită pe cei care au o problemă cu studiul Religie! Sa aleagă elevii și părinții , dacă vor sau nu sa studieze, si celelalte materii, ca și in cazul Religiei !
Total de acord!
Religia nu are ce cauta in scoli! Poti bun crestin fara acea asa-zisa materie.
Dacă nu are ce căuta religia în școli, te invit să mergi în țările comuniste (China, Coreea de Nord etc.). Într-o societate democrată, religia poate fi aleasă pentru studiul în școli de către cei care își doresc.
Păi nu zice, crede și nu cerceta?
Zice. Q. E. D.
…Stai că nici latină nu mai e voie.
Comuniștii au inventat cum ca în Sfânta Scriptură apare dictonul “crede și nu cerceta”, pentru a promova ateismul și prigoana Bisericii.
Personal, sunt de acord cu studiul limbii latine (pentru ca a fost adusa vorba).
Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut, nu? Și altă fericire, mult mai importantă – fericiți cei săraci cu duhul, că a lor va fi împărăția cerului. Adică, serios, în traducere și adaptare, vor ajunge în cerul promis numai ăia care-s tari de cap, că ceilalți se trezesc la timp, de obicei.
Biserica e atât de prigonită că trage toate sforile în țara asta oropsită, unde suntem creștini cu numele și între două pupături de icoane ne înjurăm, ne batem, ne omorâm între noi etc – toate păcatele-s acolo, dar cu credință în doamne-doamne, evident.
Dacă s-ar discuta despre istoria religiilor, într-un cadru lipsit de orgolii ortodoxe, aș fi prima care ar cere istoria religiilor în școală. Mi se pare un subiect fascinant, și poate fi tratat interdisciplinar, completând perfect alte materii (în speță istoria și geografia). Cum ar fi să ai o lecție despre Rig Veda și să explici contextul dezvoltării ei, legând-o de apariția limbajului scris și despre regiunea în care a apărut, de evoluția societății, de păstrarea unor anumite caracteristici? Cum ar fi să explici tranziția ”păgânism” – creștinism a nordicilor, sau să faci o paralelă între zeii care se sacrifică lor înșiși – Odin/Wotan atârnat nouă zile în Yggdrasil și apoi renăscut, Osiris, renăscut și el, și Iisus, discutând despre mitologie și cum se modifică ea în funcție de cine ”câștigă”? Cum ar fi să ții o lecție despre Mithra (și asemănările mithraismului cu creștinismul), ca să știe copiii care vizitează Lapidarium-ul de la MNIR ce este cu statuile de acolo și să nu caște gura când aud că romanii care ne-au colonizat au adus cu ei religii proprii?
Am elevi care nu cunosc nici mitologia greacă, nici pe cea romană (când toate planetele au nume de zei romani, sateliții sunt numiți după zeități elene și mai nou au început să fie numiți și după cele hinduse, că s-a terminat lista celor europene). Și evident, li se pare extraordinar să audă că toate cele trei religii majore abrahamice se roagă la același dumnezeu – cum adică, și musulmanii?! Da, și ei. Și evreii?! Și ei. Păi și de ce nu sunt toți creștini? (Ce-s ăia profeți?! Și ce e aia seminția lui David?!)
Dar toți știu să recite ”rugăciuni” pe de rost (nu stau să se gândească ce spun) și uneori nu încurcă Crăciunul cu Paștele, deci victorie.
Sa nu ne miram ca tinerii vor spune ca Romania este in continentul Rusia, atat timp cat geografia nu mai exista ca disciplina de liceu. Stiam ca DD nu este nici PSD, nici PDL, dar chiar pro-Georgescu?!…
PS. Vad ca nu publicati comentarii anti-DD…este al 8-lea…
E normal sa fie asa. Este nevoie de rugaciune in preajma examenelor.
Si după aceea marele ministru de la Cluj, unde si acum mai gasesti banci vopsite tricolor, se mira ca Georgescu are mai mulți fani decât Lasconi.
Perfect.
Examen de bacalaureat obligatoriu la Religie. Dacă tot e regină din clasa 0 până într-a 12-a în trunchiul comun, să fie regină și la Bacalaureat.
Nu mai răspândi știri false. Așa cum religia este la cererea elevului în toți anii de studiu, tot așa la bacalaureat nu este decât la alegerea elevului. Nu e nimic obligatoriu.