Nicușor Dan este primul matematician primar în București, în istoria de 156 de ani a Primăriei. Este al 13-lea edil de după Revoluție

3.409 vizualizări
Foto: NicusorDan.ro
Nicușor Dan este primul matematician primar din istoria Bucureștiului. El a câștigat de 2 ori, cu aur pur (adică prin rezolvarea 100% a subiectelor), Olimpiada Internațională de Matematică, în 1987 și în 1988. Este al 95-lea edil al orașului București, capitala României, potrivit listei documentate de profesoara Viorica Petrescu în proiectul de educațional “Micul Bucureștean, istoria Bucureștiului pe înțelesul elevilor”, de la înființarea Primăriei din anul 1864.

Nicușor Dan (50) este un matematician de elită care s-a dedicat în ultimii ani activismul civic cu Asociația Salvați Bucureștiul. Și-a câștigat notoritetatea exclusiv prin munca sa, de true beliver în cauze civice, unele discutabile. Locuiește într-un apartament închiriat în București, după ce anterior a stat într-o garsonieră. Este fost olimpic la matematică, cercetător științific principal la institutul de matematică al Academiei Române, cu doctorat luat la Paris. A câștigat de două ori medalia de aur în 1987 și în 1988 olimpiada de matematică de la Sidney cu puncatj maxim. Metoda de rezolvare a exercițiului ar purta și azi denumirea, în lumea de elită a matematicii, de ”rezolvarea lui Dan”. Aceasta este imaginea reală, pe care bucureștenii n-au prea avut ocazia să o cunoască și nici partidele care l-au susținut nu s-au prea priceput să o vândă, scrie Dan Tăpălagă într-o analiză pe G4Media.ro.

Rezultatele obținute de Nicușor Dan la Olimpiade Internaționale de Matematică din 1987 și 1988 / Sursa foto: www.imo-official.org

La data de 31 martie 1864, domnitorul Alexandru Ioan Cuza a promulgat Legea comunală prin care Bucureştiul a fost declarat „Comuna urbană a judeţului Ilfov”, condusă de un primar şi de consiliul comunal.

După căderea regimului comunist, din 1990 și până azi, au fost 12 primari

  1. Dan Predescu: ianuarie – iulie 1990;
  2. Ştefan Ciurel: iulie – noiembrie 1990;
  3. Viorel Oproiu: noiembrie 1990 – septembrie 1991;
  4. Doru Viorel Pană: septembrie 1991 – februarie 1992;
  5. Crin Halaicu: februarie 1992 – iunie 1996;
  6. Victor Ciorbea: iunie 1996 – martie 1998;
  7. Viorel Lis: noiembrie 1998 – iunie 2000; primar interimar: ianuarie 1997 – noiembrie 1998;
  8. Traian Băsescu: iunie 2000 – iunie 2004; iunie – decembrie 2004;
  9. Răzvan Murgeanu (23 dec. 2004 – apr. 2005; primar interimar);
  10. Adriean Vieanu (aprilie 2005 – iunie 2008);
  11. Sorin Oprescu (iunie 2008 – iunie 2012; iunie 2012 – iunie 2016)
  12. Gabriela Firea (iunie 2016 – septembrie 2020)

NicusorDan.ro


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

VIDEO Miza noastră în educație nu este de a face un pic altceva, un pic altfel sau la fel ca până acum, miza noastră strategică este a face altfel, altceva – premierul Cîțu, la deschiderea anului școlar de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” din București

Miza noastră în educație nu este de a face un pic altceva, un pic altfel sau la fel ca până acum, miza noastră strategică este a face altfel, altceva, a…
Vezi articolul

Istoria unei rute paralele de angajare în învățământ: Eu am scris articolul 253. Noi am gândit autonomia școlii de a-și selecta resursa umană, PSD a transformat-o în șpagă electorală forever – Oana Badea, fost secretar de stat

Soluția găsită de Ecaterina Andronescu la titularizarea pe 253 declarată neconstituțională este și ea neconstituțională, a declarat pentru Edupedu.ro fostul secretar de stat Oana Badea. OUG-ul de miercuri pe educație…
Vezi articolul