Cel mai mare număr de profesori suplinitori, din ultimii 5 ani, care predau în școlile din România. Sunt aproape 44.600 de cadre didactice angajate pe perioadă determinată, în anul școlar 2023-2024

9.356 de vizualizări
Foto: © Arne9001 | Dreamstime.com
Aproape 44.600 de profesori suplinitori predau în școlile și grădinițele din România, în anul școlar 2023-2024, potrivit datelor Ministerului Educației. Este cel mai mare număr din ultimii 5 ani, conform perioadei analizate. Perioada analizată de Edupedu.ro este din 2019 și până în prezent. La nivel național sunt 156.267 de profesori titulari, adică personal angajat pe perioadă nedeterminată. Vezi mai jos, în articol, care sunt județele cu cei mai mulți profesori suplinitori, dar și titulari.
  • Datele referitoare la numărul profesorilor din unitățile de învățământ preuniversitar au fost transmise senatorului Ștefan Pălărie (USR) de către Ministerul Educației.

Dacă în 2019 erau 36.787 de norme didactice ocupate cu personal angajat pe perioadă determinată (inclusiv personal didactic asociat și pensionat), în noiembrie 2023 erau 44.574 de angajați pe perioadă determinată. Acest lucru înseamnă că numărul lor a crescut cu cel puțin 21%.

Ce este Titularizarea

Titularizarea este examenul de angajare pe o perioadă nedeterminată într-o școală. Pentru a se titulariza – deci pentru a se angaja pe o perioadă nedeterminată – profesorii trebuie să obțină minimum nota 7 atât la examenul scris, cât și la inspecția la clasă în profilul postului.

Pentru a deveni suplinitor – deci pentru angajarea pe perioadă determinată – candidații trebuie să obțină minimum nota 5 atât la proba scrisă, cât și la inspecție.

În acest an școlar, județele cu cei mai mulți profesori titulari sunt următoarele: București (12921), Iași (6470), Suceava (6073), Cluj (5543), Bihor (5325), Argeș (5204), Prahova (5137), Dolj (5116), Bacău (5005) și Constanța (4931).

Cei mai puțini profesori angajați cu contract de muncă pe perioadă nedeterminată sunt în: Tulcea (1321), Giurgiu (1451), Ialomița (1741), Călărași (1803), Covasna (2084), Caraș-Severin (2091), Sălaj (2119), Mehedinți (2123), Teleorman (2247) și Ilfov (2249).

Numărul cadrelor didactice în noiembrie 2023:

Nr. crt.JudețPersonal didactic de predare pe perioadă nedeterminatăPersonal didactic de predare pe perioadă determinată
1Alba (AB)2926699
2Argeș (AG)5204872
3Arad (AR)35241026
4București (B)129214113
5Bacău (BC)50051080
6Bihor (BH)53251446
7Bistrița-Năsăud2753651
8Brăila (BR)2257587
9Botoșani (BT)3394831
10Brașov (BV)43561523
11Buzău (BZ)3444761
12Cluj (CJ)55432087
13Călărași (CL)1803693
14Caraș-Severin (CS)2091715
15Constanța (CT)49311740
16Covasna (CV)2084701
17Dâmbovița (DB)3809883
18Dolj (DJ)5116903
19Gorj (GJ)2947377
20Galați (GL)3877920
21Giurgiu (GR)1451665
22Hunedoara (HD)2859861
23Harghita (HR)31951095
24Ilfov (IF)2249945
25Ialomița (IL)1741581
26Iași (IS)64701965
27Mehedinți (MH)2123545
28Maramureș (MM)40361110
29Mureș (MS)49091418
30Neamț (NT)3695931
31Olt (OT)3271599
32Prahova (PH)51371511
33Sibiu (SB)33571456
34Sălaj (SJ)2119589
35Satu Mare (SM)2961877
36Suceava (SV)60731515
37Tulcea (TL)1321511
38Timiș (TM)49312191
39Teleorman (TR)2247478
40Vâlcea (VL)2889642
41Vrancea (VN)2683547
42Vaslui (VS)3240934
Sursa date: Ministerul Educației

În cazul profesorilor suplinitori, aceștia au un număr ridicat în următoarele județe: București (4113), Timiș (2191), Cluj (2087), Iași (1965), Constanța (1740), Brașov (1523), Suceava (1515), Prahova (1511), Sibiu (1456) și Bihor (1446).

Județele cu cei mai puțin profesori suplinitori sunt următoarele: Gorj (377), Teleorman (478), Tulcea (511), Mehedinți (545), Vrancea (547), Ialomița (581), Brăila (587), Sălaj (589), Olt (599) și Vâlcea (642).

Iată numărul normelor didactice ocupate cu titulari, conform raportului privind starea învățământului preuniversitar pentru anul școlar 2022-2023:

  • an școlar 2019-2020: 173.366,95;
  • an școlar 2020-2021: 171.953,98
  • an școlar 2021-2022: 170.266,61;
  • an școlar 2022-2023: 170.432,62

Potrivit sursei menționate anterior, numărul normelor didactice ocupate cu personal angajat pe perioadă determinată (inclusiv personal didactic asociat și pensionat):

  • an școlar 2019-2020: 36.787,40;
  • an școlar 2020-2021: 38.245,53;
  • an școlar 2021-2022: 41.790,28;
  • an școlar 2022-2023: 43.280,59;

Florian Lixandru, secretar de stat în Ministerul Educației, a spus că ar trebui ca intrarea în sistemul de Învățământ să fie regândită: „Să punem accent mai mult pe partea practică, să vedem competențele pe care le are acea persoană de a lucra cu copiii, de a preda, practic, de a fi cadru didactic”. Declarațiile secretarului de stat au fost făcute la DC News.

Proba scrisă de la Titularizare 2024, concursul de angajare în învățământ, are loc pe 17 iulie 2024, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Înscrierea candidaților va începe din 8 mai și va dura până pe 17 mai 2024.

Edupedu.ro a scris despre regulile noi în privința angajării profesorilor în școli, anunțate de Ministerul Educației. Instituția a anunțat pe 27 decembrie 2023 că, potrivit ordinului de ministru care prevede condițiile mobilitate a personalului, școlile nu mai pot stabili pe ce perioadă scot posturile la concurs.

  • Metodologia a fost aprobată cu cea mai mare întârziere din istoria recentă, de regulă aceasta fiind publicată până acum în luna noiembrie a fiecărui an. Cea mai mare schimbare este faptul că viabilitatea posturilor nu se mai stabilește la școală, așa cum s-a întâmplat în ultimul deceniu, cel puțin – detalii aici.

Profesorii sancționați cu desfacerea contractului de muncă nu mai pot preda pentru 7 ani școlari, conform metodologiei de mobilitate pentru anul școlar 2024-2025, document publicat în Monitorul Oficial.

La Titularizare 2024, profesorii suplinitori pierd postul dacă sunt eliminați din concurs pentru fraudă sau tentativă de fraudă, potrivit metodologiei de mobilitate pentru anul școlar 2024-2025.

Despre Titularizare 2023

Ministrul Educației, Ligia Deca, a declarat într-un interviu pentru Edupedu.ro că școlile nu scot posturile titularizabile de teamă că, după ce se ocupă în ședințele publice, oamenii vor pleca la începutul anului școlar:

„Există o temere în sistem, mai ales în zonele considerate greu atractive pentru cadrele didactice, să le scoată la concurs, pentru că, după aceea, se ocupă în ședințele publice de repartizare și, la începutul anului școlar, oamenii pleacă”, a spus Ligia Deca.

În acest an, doar proba teoretică s-a susținut la Titularizare 2023, ceea ce face ca această testare să fie cea mai importantă probă de angajare.

O altă analiză Edupedu.ro a arătat că există o scădere a numărului de candidați la Titularizare 2023, față de anii trecuți – din 2021 până în prezent. În plus, sunt sub 1.000 de posturi pentru profesorii din centrele și cabinetele psihopedagogice, deși Ligia Deca anunța că a repartizat în județe mai multe posturi.

O analiză Edupedu.ro a arătat că sunt cele mai multe posturi netitularizabile din ultimii 11 ani, potrivit datelor Ministerului Educației. Sunt peste 65.800 de posturi pe perioadă determinată. Concret, din 2012 și până în prezent sunt cele mai multe posturi. Acest lucru înseamnă că România se confruntă cu un deficit de cadre didactice. O posibilă explicație a faptului că sunt atâtea posturi netitularizabile poate fi generată de plecarea profesorilor din sistem. O altă cauză ar putea fi mascarea posturilor titularizabile de către directorii de școli, ceea ce este o corupție.

În iulie 2022, Sorin Cîmpeanu, ministru al Educației la acea vreme, spunea că 90% din cei cu note sub 5 la Titularizare 2022 vin pe o anumită filieră: „Nu știu dacă e bine să spun că, la examenul de titularizare de anul acesta, 90% din cei care au obținut note sub cinci vin pe o anumită filieră, cu niște competențe dobândite în anumite instituții (…).”

Foto: © Arne9001 | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil / Campania Back to school oferă posibilitatea oricărei școli, profesor sau elev să descarce imagini de calitate cu 50% discount.

Citește și:
Titularizarea ar trebui regândită, spune secretarul de stat Florian Lixandru: Să punem accent mai mult pe partea practică, să vedem competențele pe care le are acea persoană de a lucra cu copiii
Site-ul Titularizare 2024 a fost actualizat. Lista posturilor pentru fiecare județ
OFICIAL Cele 3 situații în care profesorii nu au dreptul să participe la Titularizare 2024
OFICIAL Profesorii sancționați cu desfacerea contractului de muncă nu mai pot preda pentru 7 ani școlari, potrivit metodologiei de mobilitate
Titularizare 2024. Profesorii suplinitori pierd postul dacă sunt eliminați din concurs pentru fraudă sau tentativa de fraudă, potrivit metodologiei de mobilitate
OFICIAL Inspectoratele școlare vor stabili viabilitatea posturilor didactice, pentru anul școlar 2024-2025, nu școala, așa cum era până acum
OFICIAL Proba scrisă de la Titularizare 2024 este programată pe 17 iulie. Calendarului complet al concursului
DOCUMENT Ordinea etapelor de mobilitate în învățământ 2024. Noutăți: Profesorii care se titularizează în 2024 vor preda obligatoriu un an în școala în care sunt repartizați, inspectoratele școlare decid viabilitatea posturilor

7 comments
  1. Ar trebui sa dea si titularii examen la transfer sau detașare sau când trec pe alta materie. Altfel tot mereu la tara nu vor avea cadre calificate. Nu că ar ajuta la ceva calificarea în unele cazuri. Sunt inca in sistem și cei care nu au dat niciodată ex de titularizare, sa numai zic că jumate au dat la nivelul școlii înainte de 2000 sau grile ulterior până prin 2005. Până ies aia la pensie mai trec 15 -20 ani.

    E aberant să nu poți lua ore că sunt date la titulari pe alte materii. Tot mereu a fost așa în ultimii zeci de ani, nu are legătură cu planurile cadru.

    E lafel de aberant să dai un examen din materie de facultate și cercetare științifică fara legătură cu predatul la clasa și să nu fi primit în școală că e altul necalificat mai bun in a stăpâni clasa și e de-al lor. Ce rost mai are facultatea atunci și examenul ala?

    Am impresia sau au venit anul asta mai mulți candidați la examen la titularizare decât in alti ani? Probabil din cauza măririlor salariale, oricum f multi la privat nu lucreaza cu ce scrie pe diploma de facultate iar pt vreo 5000 lei cât e la catedra acolo trag din greu 8-10 ore zilnic nu gluma. Mie mi-a zis un coleg debutant că ia 5000 lei cu dirigenție și pco suplimentare fara def. Credeam că are vreo 4000 dar mia confirmat și altcineva.

    Cât despre noile planuri cadru, cred că trebuie să ne adaptăm la cerințele UE și să nu mai ne învârtim in jurul cozii cu materiile din comunism și să incetam a mai pompa in olimpici. Cred că restul elevilor sunt importanți sa nu iasă analfabeți din scoli. Aia se vede la testul pisa care da și ratingul de țară la educatie. Că olimpici are și Botswana daca vrea dar nu Finlanda. Materiile alea vechi trebuie schimbate pe model vestic sau sa dispară odată cu pensionarea profesorilor dinainte de 2000.

  2. Cei care sunt pe viabilitatea postului de ce nu le face Ministerul Educației titulari pe perioada nedeterminata?Au dat examen,au luat note peste 7,sa îi titularizeze! De ce trebuie sa mai dea din nou concurs pe același post care este obținut în urma Concursului Național de Titularizare . Aici trebuie gândit ca cei care sunt pe viabilitatea postului sa devina cu drepturi depline ,sa aiba dreptul de a participa la un concurs ptr a ocupa o funcție…etc

  3. Exista scoli in care exista chiar si profesori necalificati care predau. Dar MEN stie, nu trebuie sa ii mai spunem noi. De ce nu trimite brigade in scoli? A tot trimis la scoli in care toti profesorii erau titulari, dar in institutiile de invatamant in care nu sunt profesori calificati, de ce nu are aceasta dorinta de a verifica calitatea actului didactic?

  4. Nu doar din cauza notelor de la examenul de titularizare avem atâția suplinitori. Pentru a fi titular posturile vacante trebuie sa fie scoase cu viabilitate de 4 ani iar directorii de instituții le scot cu viabilitate de 1 an astfel incat nici cadrele didactice cu note peste 7 nu se pot ttitulariza.E un fenomen amplu. Se poate constata la. Nivel de județ dacă consultați pe site-ul ISJ posturile propuse pentru titularizare an de a .

    1. Nu mai există viabilitate, decide ISJ cât e viabilitatea postului și tot ISJ decide cum cuplează fracțiunile ca să formeze catedre.

      Nu știu cum e în fiecare județ, dar în județul meu la proiectul de încadrare se refuză orice oră suplimentară, așa că toate orele libere/rezervate sunt publicate. Câte 1 oră de Gândire critică, 1 de Istoria Evreilor, 2 de latină, etc… Așa, să fie lista lungă.

      Și ca idee – când exista viabilitate stabilită de școală, cea de 1 an era cauzată de instabilitatea din sistem. Noile planuri cadru pentru liceu sunt anunțate de vreo 3 ani, la un moment dat au dat pe surse niște aberații ca planuri în lucru. Niciun director sau CA nu-și asuma să dea viabilitate pe 4 ani pe ore care puteau să nu existe deloc din toamnă. Nu sunt chiar toți rău-intenționați, unele măsuri sunt justificate.

  5. Buna ziua!
    Normal daca sunt ore nescoase prin scoli…te duci la ex.dar directorii nu scot orele pt.concurs…sa le ramana titularilor😁

  6. Nu vad în statistica pe cei pe viabilitatea postului.Si aceștia tot suplinitori sunt doar ca nu mai dau examen în fiecare an.De fapt numărul suplinitorii este mai mare.Este impropriu spus ca sunt suplinitori pentru ca nu au luat 7 ,mulți au luat dar nu sunt posturi pentru ca s-au transferat tori învățătorii pe posturile de profesor dar la un examen nu știu dacă multi invatatori ar fi luat un 5 la materia pe care s-au transferat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You May Also Like

Ioana Mihăilă, despre estimările INSP privind momentul când începe școala: La mijlocul lui septembrie vom avea peste 1.600 de cazuri pe zi, dar s-ar putea ca evoluţia să fie mai rapidă / Ministrul Cîmpeanu, recent: un val patru nu va fi atât de agresiv încât să pună probleme derulării normale a școlii

Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, afirmă că Institutul Naţional de Sănătate Publică „preconizează scenariul în care evoluţia este cea mai rapidă şi cu cele mai multe cazuri tocmai din cauză că…
Vezi articolul

VIDEO Elevii de la o școală din Vaslui au fugit din clase de frica vaccinării anti-COVID: „Suntem sălbatici că am venit să ne salvăm copiii? Păi îmi omori tu copilul, îi faci vaccin fără să ştiu?” – Adevărul

Zeci de părinți au luat cu asalt şcoala din Murgeni, luni, cerând socoteală cadrelor didactice că le vaccinează copiii şi le fac teste de depistare a coronavirusului, potrivit adevarul.ro. Părinții…
Vezi articolul

Reacția Ministerului Educației, la protestul de la Colegiul German Goethe din Capitală: ministrul a trimis Corpul de Control după sesizarea unui părinte care viza „desfășurarea de meditații cu elevii de la clasă de către un cadru didactic, respectiv acțiuni de bullying ale aceluiași cadru didactic asupra elevului minor ca urmare a renunțării frecventării meditațiilor”

Ministerul Educației anunță că a trimis Corpul de Control la Colegiul German Goethe din Capitală ca urmare a sesizării primite din partea unui singur părinte al cărui copil este elev…
Vezi articolul